Görüş Bildir
Haberler
Hakkari ve Kars Valiliklerinden 'Özel Güvenlik Bölgesi' Kararı

Hakkari ve Kars Valiliklerinden 'Özel Güvenlik Bölgesi' Kararı

Arşiv

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hakkari Valiliği, yaşanan terör olayları nedeniyle kent merkezi ve bazı ilçeleri 'özel güvenlik bölgesi' ilan etti. Kars Valiliği de, askeri operasyonlar nedeniyle bazı bölgelerin 15 gün süreyle 'geçici askeri güvenlik bölgesi' ilan edildiğini duyurdu.

Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamada, 'İlimiz sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda yapmış oldukları terör ve yıldırma eylemleri, ilimizin sosyal ve ekonomik gelişmesini de olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu eylemler neticesinde vatandaşlarımız, ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmaktan mahrum kalmıştır. Günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadırlar. 

Valilik makamımız, öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla, bölgesinde emniyet ve asayiş temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbiri almaktadır' denildi.

Valilik tarafından 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilen bölgeler şu şekilde sıralandı:

'Bu tedbirler kapsamında, 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince, 

  • Yüksekova İlçesi sınırlarında bulunan, Dağlıca ve çevresi (Dikenpınarı Mevkii – Alandüz Mahallesi -Dilekli Yaylası - İkiyaka Dağları- Belkıstepe arasında kalan bölge. 

  • İki Yaka Dağları-Sat Sivrisi (Evretküme Sırtı -Gevenakurkitepe - Ömerkuyusutepe - Karanişritepe - Sernohola Sırtı -Şervinetepe - Lebaydektepe - Havretepe - Kahta Yayla Mevkii - Bozkaya Mahallesi Batısı - Dağlıca Dağları - Eşektepe arasında kalan bölge) 

  • İlimiz Merkez sınırları içerisinde bulunan, Meydanpürümüz (Çanaklı Köyü - Oğul Köyü -Yoltepe Mevkii -Arsan Dağı -Katırgediği arasında kalan bölge) 

05 Ağustos 2015 günü saat 00.01’den 19 Ağustos 2015 günü saat 23.59’a kadar “Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilmiş olup vatandaşlarımızın yukarıda belirtilen bölgelere girmesi yasaklanmıştır.'

Kars'ta 'geçici askeri güvenlik bölgesi'

Kars Valiliği de, askeri operasyonlar nedeniyle bazı bölgelerin 15 gün süreyle 'geçici askeri güvenlik bölgesi' ilan edildiğini duyurdu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Kağızman'ın Çemçe-Madur bölgesi ve Sarıkamış'ın Boyalı Ormanları bölgesinin, 'yapılacak askeri operasyonlar nedeniyle sivil vatandaşların zarar görmemesi için' 15 gün 'geçici askeri güvenlik bölgesi' ilan edildiği belirtildi.

Daha önce Tunceli, Ağrı, Gaziantep, Kilis ve Şırnak valilikleri de bazı yerleri özel güvenlik bölgesi ilan etmişti.

DHA ve AA 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
itsasin

olağanüstü hale hoşgeldiniz.