Görüş Bildir
Haberler
Hafızayı Silen ve Sahte Anı Oluşturan Beyin Çipi Geliştirildi

Hafızayı Silen ve Sahte Anı Oluşturan Beyin Çipi Geliştirildi

Caner
22.06.2014 - 14:02

Hafızayı Silen Ve Sahte Anı Oluşturan Beyin Çipi Geliştirildi

DARPA'nın geliştirdiği beyin çipi ile hafızadaki belli anıların silinmesi ya da olmayan anıların yerleştirilmesi gerçek olacak.

Christopher Nolan'ın dünyaca ünlü filmi Inception'ı izleyenler hemen hatırlayacaktır. Ancak biz yine de izlemeyenler için söyleyelim, filmde rüyalar aracılığı ile insanların beyinlerine anılar yerleştiriliyor, olan anılar siliniyordu. İşte bu tarz olayların sadece bilim-kurgu filmlerinde olacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı yani DARPA tarafından bu dediğimiz olayları yapabilecek bir beyin çipi geliştirildi.

Bu tüyler ürpertici gelişmenin hangi amaçlarla kullanılacağı ise hala bilinmiyor. İnsanlara sahte anılar yerleştirerek neler yapılabileceğini bir düşünün.

Bir sinirbilimci olan Joseph LeDoux konuyla alakalı olarak, DARPA'nın bu tarz çalışmalarına tam gaz devam ettiğini ve ajansın bu çipleri beyne yerleştirmekle neyi amaçladıklarını bilmediğini söyledi. Bu çiplerin bir protez olarak nitelendirilebileceğini söyleyen LeDoux , kol ya da bacak yerine bunda hafızanız düzeltilecek.

teknokulis

Kaynak: http://www.teknokulis.com/Haberler/Gu...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

haberi yazan arkadaşım; inception filminin konsepti rüya üzerinden ilerler. doğrudan hayata sokulan anı silinmesi ya da eklenmesi mevzusu kısa aralıklarla... Devamını Gör