Hades Kızını Kaçırdıktan Sonra Kendini Dağa Taşa Verip Sonra da Bir Ölümlünün Aşkıyla Huzur Bulan Bereket Tanrıçası Demeter

41PAYLAŞIM

Tanrıça da olsa, kadınların çilesi bir türlü bitmiyor arkadaş...

Kronos’la Rheia’nın kızı olan Demeter, Homeros destanlarında ‘Güzel Örgülü Demeter’ ve ‘Güzel Saçlı Kraliçe’ diye tasvir edilir.

Toprak, hasat ve bereket tanrıçası Demeter, ekinlerin ve buğdayın simgesidir. Kızı Persephone’ye olan düşkünlüğü ise dillere destandır. 

Persephone, bir gün çayırda çiçek toplarken birden yer yarılıverir ve Tanrı Hades arabasıyla birlikte ortaya çıkar. Persephone’yi kaçırıp yeraltı dünyasına götürür. Kızının kaybolduğunu öğrenen zavallı anne Demeter, çaresizce her yeri arar ancak Persephone’nin yerini bir türlü bulamaz.

Demeter’in haline acıyan Güneş Tanrısı Helios, Persephone’nin yerini Demeter’e söyler. Kızının Hades’in elinde olduğunu öğrenen tanrıça, Olympos’u terkederek ıssız bir yere çekilir.

E tabii Demeter’in aniden ortadan kaybolması, toprağın bereketini kaçırır ve insanlar kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar. Tanrı Zeus ise bu olanlara müdahale etmezse işlerin daha da kötüye döneceğini anlar ve Hades’ten Persephone’yi annesine teslim etmesini ister.

Ancak Hades bu isteği reddeden, üstelik Persephone çoktan Hades’in ona sunduğu narı yemiş ve bir aşk büyüsüyle ona bağlanmıştır bile...

En sonunda bir orta yol bulunur ve Persephone’nin yılın üçte ikisini annesiyle, geri kalan kısmı ise Hades’le birlikte yeraltı dünyasında geçirmesine karar verilir.

İşler bir nebze de olsa tatlıya bağlanınca toprağa yeniden bereket gelir gelmesine ama siz onu bir de tanrıçanın yüreğine sorun…

Demeter, kızına hasret geçirdiği zamanlarda bir teselli arayışıyla ölümlü aşıklar edinir kendine. Zeus’la Elektra’nın oğulları, Giritli İasion ile bir gönül ilişkisi yaşar. Kardeşi Harmonia’nın Kadmos’la olan düğününde Demeter’i gören İasion, tanrıçanın hem gönlüne hem de buğday tanelerine sahip olur.

Odysseia’da Demeter ve İasion’un aşkına dair şu satırlar geçer:

“Güzel örgülü Demeter de gönül vermişti İasion’a,
Sarmaş dolaş olmuştu ikisi sevgiyle,
yatmışlardı üç kez sürülmüş bir tarlada
ama Zeus, o saat aldıydı bu haberi,
erkeği tepelediydi göz kamaştırıcı 
yıldırımla.” 

Biliyorsunuz, Yunan mitolojisinin çılgın tanrı ve tanrıçaları şıpsevdi olmalarıyla bilinirler. Yani biz Tanrıların Kralı Zeus'un en az bin tane macerasını okuduk buralarda...

O yüzden Demeter’in bu genç adama aşık olması ve ondan Plutos adında bir çocuk sahibi olması “Koca yürekli Demeter be!” nidaları atmamız için yetiyor da artıyor bile.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merida

hadesin arabasıyla yer altından çıkması ne kadar da heyecanlı

cent

Demeter, kızına hasret geçirdiği zamanlarda bir teselli arayışıyla ölümlü aşıklar edinir kendine-efkar dağıtmış bildiyin )))

Görüş Bildir