Hacettepe Üniversitesi'nden Rabia Naz Raporu: 'Lezyonlar Yüksekten Düşme ile Uyumlu, Trafik Kazasına Özgü Bulgular Yok'

 > 
14PAYLAŞIM

Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüne ilişkin, Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nda hazırlanan rapor TBMM Araştırma Komisyonu'na ulaştırıldı. 

Raporda, "Tanımlanan travmatik lezyonların yüksekten düşme ile uyumlu olduğu, yüksekten ayak üstüne düşme olgularına özgü bulgular tespit edilmiştir" ifadesi yer aldı. 

Giresun'un Eynesil ilçesinde, 2018 yılında şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan'ın ölümüne ilişkin, TBMM Araştırma Komisyonu'nun çalışması sürüyor.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı, Rabia Naz'ın ölümüne ilişkin hazırladığı raporu komisyon ile paylaştı. Raporda, tanımlanan lezyonların 'yüksekten düşme ile uyumlu' olduğu ifadesine yer verildi.

'Trafik kazasına özgü bulgular bulunamadı'

Rapora, Rabia Naz'ın ölümünün künt genel beden travmasına bağlı omur, pelvis ve ekstremite (L3-5, femur boynu, sakroiliak eklem, ayak bilek kemikleri ve tibia) kemik kırıkları ile birlikte meydana gelen retroperitoneal kanama, akciğer kontüzyonu ve pnömotoraks sonucu meydana gelmiş olduğu belirtilerek, şu ifadeye yer verildi:

"Tanımlanan travmatik lezyonların yüksekten düşme ile uyumlu olduğu, yüksekten ayak üstüne düşme olgularına özgü bulgular tespit edildiği, tanımlanan travmatik lezyonlar içinde çocuğun yaya olması durumunda geçirilen trafik kazasına özgü bulgular bulunmadığı tespit edilmiştir"

Adli tıp ve emniyet, tekerlek izi iddiası için kesin bir tanımlama yapamamıştı

Önceki adli tıp ve kriminal raporlarında, 'lastik izi olabileceği' ve 'lastik izi olduğu' kanaatinin oluşmadığına yönelik ifadeler yer almıştı. 

Elbisedeki izlerin vücutta izdüşümünün olmadığı, hatta herhangi bir ekimozun dahi bulunmadığı, bu durumun trafik kazası ihtimalini azalttığına ilişkin tespitlerin yanında, trafik kazası olabileceğine ilişkin uzman görüşü bulunmuştu. 

Baba Şaban Vatan'ın iddiaları üzerine komisyon, Hacettepe Üniversitesi'nden yeni uzman raporu talep etmişti.

Aralık ayında, Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda, Rabia Naz'ın kıyafetlerindeki bazı izlerin bir araca ait olabileceği belirtilmişti.

Kriminal Raporu: 'Rabia Naz'ın Kıyafetlerindeki İzler Bir Araca Ait Olabilir' - onedio.com
Kriminal Raporu: 'Rabia Naz'ın Kıyafetlerindeki İzler Bir Araca Ait Olabilir' - onedio.com

Yine aynı dönemde, Komisyona konuşan Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tümer, olaya ilişkin 'Kesinlikle yüksekten atlama değil' demişti.

Rabia Naz Komisyonunda Konuşan Adli Tıp Uzmanı: 'Kesinlikle Yüksekten Atlama Değil' - onedio.com
Rabia Naz Komisyonunda Konuşan Adli Tıp Uzmanı: 'Kesinlikle Yüksekten Atlama Değil' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir