Hababam Sınıfı'nın Efsane Karakteri İnek Şaban'ı Aslında Bir Kadının Erkek Kılığına Girip Oynadığını Biliyor muydunuz?

1.7bPAYLAŞIM

O çok sevdiğimiz, izlemeye doyamadığımız Hababam Sınıfı'nın İnek Şaban karakteriyle ilgili ilginç bir bilgi vereceğiz şimdi sizlere. Çok bekletmeden hadi içeriğe geçelim. 😎

Kaynak: Sabah.com.tr

Keyifli okumalar!

Rıfat Ilgaz'ın unutulmaz eseri Hababam Sınıfı'nın romanını onlarca kez okumuş, film serilerini de yüzlerce kez izlemişizdir.

Filmlerde her karakteri ayrı ayrı sevmiş olsak da Kemal Sunal'ın canlandırdığı "İnek Şaban" rolü bizim için bir başkaydı sanki.

Şimdi sizlerle "İnek Şaban" karakteriyle ilgili birçoğumuzun bilmediği "Hadi canım!" diyeceğiniz güzel bir bilgi paylaşacağız.

Bildiğiniz gibi Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı eseri ilk olarak tiyatro sahnesiyle buluşmuştu. Oyunda başarılı sanatçılar Zeki Alasya, Tulum Hayri'yi; Metin Akpınar ise Refüze Ekrem karakterini canlandırmıştı.

İnek Şaban karakterini de usta oyuncu Suzan Uztan canlandırmıştı. Yönetmen Ulvi Uraz bu rolü direkt Uztan'a teklif etmiş.

Fakat Rıfat Ilgaz bu kararı hoş karşılamamış, Suzan Uztan da bir erkeği sahnede canlandırmanın zor olacağını düşünerek biraz çekinmiş.

Suzan Uztan saçlarını kısacık yapmış ve rolüne bir şekilde adapte olmuş. Koca gözlükler, çiller ve kısa pantolonla her akşam oyunu oynamaya başlamış.

Uztan, İnek Şaban rolünü o kadar iyi oynamış ki bütün endişeler ortadan kalmış ve tanımayan insanlar onu gerçek bir erkek zannediyormuş.

Suzan Uztan daha önce endişeleri olan Rıfat Ilgaz'ın bir akşam oyun sonrası kendisine, kadın bir oyuncunun oynayacağını duyunca bir kadın oynasın diye yazmadım dediğini ve vetosunu geri aldığını, harika bir Şaban olacağını söylemiş.

Film çekilmesine karar verildikten sonra da Şaban rolünü Suzan Uztan'ın oynamasını istemişler fakat ne yazık ki dönemin sansür kurulundan geçememiş.

Bu durum bizi üzdü açıkcası. Kemal Sunal'ın İnek Şaban karakteri, erkek kılığındaki bir kadın tarafından efsaneleşebilirdi. Olsun ama biz Kemal Sunal'ı da çok sevdik. Suzan Uztan, bu durum için şöyle diyor; "Biz harika bir ekiptik ve muazzam ilgi gördük. Aynı kadroyla film çekilseydi belki bambaşka olurdu. 'Hababam Sınıfı'nı defalarca izledim, çok da beğendim. Ancak bizim Hababam bir başkaydı."

Ne yazık ki kendisini herkesten uzak bir yaşam sürerken yıllar önce kaybettik. Hem Kemal Sunal'ı hem de Suzan Uztan'ı saygıyla anıyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melkid

keşke o ilk tiyatroyu seyredebilseydik.

kalemine

keşke o tiyatro eserini izleme şansımız olsaydı diye içim burkuldu ama kemal sunan münir özkkulla halit akçatepeyle efsane hababam

Gizli Kullanıcı

Ya gahmıyo diyom galdır diyo

arda-sezer2

bence en eğlenceli sanatçılarımız sadri alışık ve kemal sunal inek şaban karakterini tiyatroda suzan uztan oynamış olabilir ama filmde 100 de 100 kemal sunal ikisine de ♥♥♥♥♥♥♥♥♥ müfettiş- sen adın ne inek ş.- hz ebu bekir müfettiş- adın ne inek ş. - he adım hz şaban müfettiş-romayı kim yaktı inek ş. -valah ben yakmadım müfettiş-romayı ebu bekir yaktı . imporotor leon ile kanuni sultan selim ananı 1453 kez dııııd. dayanamıyarum çıldıracam mahmut bey .

sbstnbjk

Türk sinemasının mihenk taşlarından olan bu seride içimde uhte kalan tek şey Zeki Alasya'nın hiçbir filmde rol almamasıdır. Bambaşka bir hava katardı. Keşke en azından bir filmde olsaydı.

Görüş Bildir