Güzellikleri Dillere Destan, Dansları Gözlere Şölen! Çerkes Kızlarının Herkesi Büyüleyen 13 Özelliği

1.7bPAYLAŞIM

Çerkesler hızlı ve estetik dansları, nefis yemekleri ve gelenekleri kadar büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kızlarıyla da bilinirler. İşte Çerkes kızlarının 13 özelliği!

1. Çerkes kızları güzeldir, öyle ki bakan bir daha bakar.

Çıkık elmacık kemikleri, gülerken kaybolan çekik gözleri ve ince belleriyle herkesi kendilerine hayran bırakırlar.

2. Beceriklidir, elleri lezzetlidir.

Çerkes kızları annelerinin en büyük yardımcılarıdır, onlara her konuda yardım ederler. Çerkeslerin dillere destan lezzetteki yemeklerini bir yiyen pişman, bir de yemeyen…

3. Saygılı ve geleneklerine bağlıdır. Hürmette kusur etmez.

Babalarının yanında bacak bacak üstüne atmaz, aile büyükleri eve girince ayağa kalkarlar. Bu gelenekler şehir hayatında asimile olmuşsa da Çerkes kızlarının saygılı oldukları gerçeğini değiştirmez.

4. Asildir. Hani derler ya, burunları düşse yerden almazlar.

Bir Çerkes kızı oturmasını kalkmasını, konuşmasını çok iyi bilir. Damarlarından asalet akar.

5. Danslarıyla herkesi büyüler.

Hızla dans eden, parendeler atan Çerkes erkeklerinin yanında kuğu gibi zarif ve estetik dururlar. Gözünüzü asla ayıramazsınız.

6. Kendi ayakları üzerinde durur, kimseye ihtiyacı olmaz.

Özgür yetişen Çerkes kızları, hem ekonomik hem de sosyal anlamda kimseye bağlı olmazlar. Geleneklerine bağlı oldukları kadar modernlerdir.

7. Her daim pozitif enerji yayar.

Öyle ki, Çerkes kızlarıyla karşılaştığınızda sizin de gününüz pozitif geçer.

8. Misafirperverdir.

Lezzetli yemekler yapar, misafirlerini temiz çarşaflarda yatırırlar. İş hayatında başarılı oldukları kadar, ev işlerinde de kendilerine hayran bırakırlar.

9. Ailesine ve Çerkeslere düşkündür.

Bir Çerkes kızının en yakın arkadaşı yine bir Çerkes kızıdır. Çerkeslere aşırı düşkünlerdir. Ortamlarda birbirlerini kollar, birbirlerine laf ettirmezler.

10. Espritüeldir. Kıvrak ve ince zekasıyla herkesi güldürür.

Daha önce de dediğimiz gibi, özgür yetişen Çerkes kızları sohbetlerinde de bunu gösterirler. Nazik ve asil bir tavırla yaptıkları esprilerle ağız dolusu güldürürler.

11. Yaratıcıdır.

Halide Edip Adıvar’dan Nalan Altınörs’e, Nevra Serezli’den Derya Albaş’a kadar pek çok sanatçı ve edebiyatçı Çerkestir.

12. Zarif, nazik, ince ve kibardır.

Her daim güler yüzlü olan ve pozitif enerji yayan Çerkes kızları zarif ve nazik tavırlarıyla kendilerine hayran bırakırlar.

13. Nazlıdır.

“Aldım Çerkes kızını, çekemedim nazını” şarkı sözü de nazlarından, niyazlarından gelir.

Güzellikleri, marifetleri, misafirperverlikleri ve danslarıyla Çerkes kızları hepimizin gönlünde taht kurdu!

Gerçeği de Yalancısı da Bir Harika! Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır? - onedio.com
Gerçeği de Yalancısı da Bir Harika! Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Daha ilk madde Orta Asya Türk'ünü tanımlıyor, yine de sen bilirsin.. Hani arkadaşlar Türk ya da Türk kökenli oldukları iddialarına tepki veriyorlar ya o açıdan sorun olmasın.. İçerik sâyesinde Çerkes kızlarının birer "tanrıça" olduğunu öğrendik, teşekkürler..

yumus-ayi

Devletsiz bir halk. Kimsenin bunları kıskandığı filan yok. Aksine kendimi şanslı hissediyorum zira yazılı kültür desen yok, edebiyat desen yok, tarih desen yok... tarihi geçtim, tarihe damga vuran tek bir isim söyle desen, o da yok. Kendi anavatanlarında bile azınlıktalar. Sıradan hatta sıradanlığın bile altında olmalarına rağmen nasıl bu kadar kibirli olabiliyorlar, anlamıyorum doğrusu. Ayrıca soykırımdan kaçıp, dünyanın her bir tarafında dağılıp oradaki insanlarla karıştıkları için safkan çerkez diye birşey kalmadı. Bu resimlerdeki insanların çoğu yarı hatta çeyrek-çerkez olarak tanımlanabilir anca. Hem ayrıca dilini konuşamadıktan sonra çerkez olsan ne yazar. Çoğu asimile oldu.

reyhane.sherifova

Azerbaycandan selam kafkaslı kardeşlerimize :) Çerkez millet kafkas kültürüne dansları ve geleneksel kıyafetleriyle çok şey kattılar.

e-hatko

Klavye kral ve kraliçeleri 😂

rickfer

Arkadaşlar mesela bu arkadaş çerkes sülalerinden Hatkolardan.. Bi de bunlar arasında sülale seviye farkı da vardır. Hatko sülalesinden gelip de adını kullanan görmedim. Hem çerkes olarak üstünlük hem de sülaleden üstünlük.. Yazık gerçekten.. Kesinlikle kadersel bir şekilde, şahsi hiçbir edinim ile gerçekleşmemiş bir doğum üzerinden bu denli bir üstünlük hissetmek.. Çok garip.

rickfer

Çerkesler ... Çerkesler... Genellemelerde istisnalar vardır ya, bu topluluk için işte o istisnalar yok. Hepsi kubuz, kıskanç, egolu ve ırkçıdırlar. Kadını da erkeği de... Türkiye'de yerleşik olup kendilerini diğer ırklardan daha üstün gördüklerini de gizlemezler. Kendi türleri içinde kalmaya çalışırlar. Nerden mi biliyorum?! Çünkü ben de Karaçay Türk'üyüm. Büyük nenemden çerkeslik var. Bazen utanıyorum çünkü o kadar kibirliler ki, insan olarak bile kimsenin kalbini ısıtamıyorlar.. Bu noktada çerkesliklerinin pek bir önemi kalmıyor. Gülmemeyi asillik zannediyorlar ama surat astıklarının farkında değiller. Genelde kadınlar çabuk yaşlanır. Erkeklerinin yüzünde de sert bir ifade vardır. Adet haline getirdikleri surat asmalarından kaynaklı olabilir. Belki de o ASİL? kanlarının genetiğindendir bilinmez...

rickfer

DEVAMI: Yani bırakın çerkes olmayanı dışlanmayı.. Düğünlerine gelen diğer kızları bile dışlarlar.. Kediler gibi sebepsiz nefret ve kavga sarar çevrenizi.. Pasif, platonik sinir .. Bir keresinde , düğünde kızların olduğu yerde sıralanmıştık.. Su ve şelame ikram ediyorlardı. Misafir olan bizleri atlamışlardı.. Düğün boyunca dans etmemize müsade etmedikleri gibi bizlerle konuşmamışlardı bile. Müzik ve dansın harmanlandığı, akrabalığın kıymetli olduğu bir toplumun bu denli soğuk ve uzak hale gelmesi çok garip. Bazen bana da çerkes misiniz? diye sorduklarında özellikle çerkes olmadığımı belirtmeye hassasiyet gösteriyorum. Önce insan olun arkadaşlar. Görgülü ve saygılı insan.

Görüş Bildir