Güzellikleri Dillere Destan, Dansları Gözlere Şölen! Çerkes Kızlarının Herkesi Büyüleyen 13 Özelliği

1.7bPAYLAŞIM

Çerkesler hızlı ve estetik dansları, nefis yemekleri ve gelenekleri kadar büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kızlarıyla da bilinirler. İşte Çerkes kızlarının 13 özelliği!

1. Çerkes kızları güzeldir, öyle ki bakan bir daha bakar.

Çıkık elmacık kemikleri, gülerken kaybolan çekik gözleri ve ince belleriyle herkesi kendilerine hayran bırakırlar.

2. Beceriklidir, elleri lezzetlidir.

Çerkes kızları annelerinin en büyük yardımcılarıdır, onlara her konuda yardım ederler. Çerkeslerin dillere destan lezzetteki yemeklerini bir yiyen pişman, bir de yemeyen…

3. Saygılı ve geleneklerine bağlıdır. Hürmette kusur etmez.

Babalarının yanında bacak bacak üstüne atmaz, aile büyükleri eve girince ayağa kalkarlar. Bu gelenekler şehir hayatında asimile olmuşsa da Çerkes kızlarının saygılı oldukları gerçeğini değiştirmez.

4. Asildir. Hani derler ya, burunları düşse yerden almazlar.

Bir Çerkes kızı oturmasını kalkmasını, konuşmasını çok iyi bilir. Damarlarından asalet akar.

5. Danslarıyla herkesi büyüler.

Hızla dans eden, parendeler atan Çerkes erkeklerinin yanında kuğu gibi zarif ve estetik dururlar. Gözünüzü asla ayıramazsınız.

6. Kendi ayakları üzerinde durur, kimseye ihtiyacı olmaz.

Özgür yetişen Çerkes kızları, hem ekonomik hem de sosyal anlamda kimseye bağlı olmazlar. Geleneklerine bağlı oldukları kadar modernlerdir.

7. Her daim pozitif enerji yayar.

Öyle ki, Çerkes kızlarıyla karşılaştığınızda sizin de gününüz pozitif geçer.

8. Misafirperverdir.

Lezzetli yemekler yapar, misafirlerini temiz çarşaflarda yatırırlar. İş hayatında başarılı oldukları kadar, ev işlerinde de kendilerine hayran bırakırlar.

9. Ailesine ve Çerkeslere düşkündür.

Bir Çerkes kızının en yakın arkadaşı yine bir Çerkes kızıdır. Çerkeslere aşırı düşkünlerdir. Ortamlarda birbirlerini kollar, birbirlerine laf ettirmezler.

10. Espritüeldir. Kıvrak ve ince zekasıyla herkesi güldürür.

Daha önce de dediğimiz gibi, özgür yetişen Çerkes kızları sohbetlerinde de bunu gösterirler. Nazik ve asil bir tavırla yaptıkları esprilerle ağız dolusu güldürürler.

11. Yaratıcıdır.

Halide Edip Adıvar’dan Nalan Altınörs’e, Nevra Serezli’den Derya Albaş’a kadar pek çok sanatçı ve edebiyatçı Çerkestir.

12. Zarif, nazik, ince ve kibardır.

Her daim güler yüzlü olan ve pozitif enerji yayan Çerkes kızları zarif ve nazik tavırlarıyla kendilerine hayran bırakırlar.

13. Nazlıdır.

“Aldım Çerkes kızını, çekemedim nazını” şarkı sözü de nazlarından, niyazlarından gelir.

Güzellikleri, marifetleri, misafirperverlikleri ve danslarıyla Çerkes kızları hepimizin gönlünde taht kurdu!

Gerçeği de Yalancısı da Bir Harika! Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır? - onedio.com
Gerçeği de Yalancısı da Bir Harika! Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Daha ilk madde Orta Asya Türk'ünü tanımlıyor, yine de sen bilirsin.. Hani arkadaşlar Türk ya da Türk kökenli oldukları iddialarına tepki veriyorlar ya o açıdan sorun olmasın.. İçerik sâyesinde Çerkes kızlarının birer "tanrıça" olduğunu öğrendik, teşekkürler..

reyhane.sherifova

Azerbaycandan selam kafkaslı kardeşlerimize :) Çerkez millet kafkas kültürüne dansları ve geleneksel kıyafetleriyle çok şey kattılar.

elif-hatko

Klavye kral ve kraliçeleri 😂

Gizli Kullanıcı

Arkadaşlar mesela bu arkadaş çerkes sülalerinden Hatkolardan.. Bi de bunlar arasında sülale seviye farkı da vardır. Hatko sülalesinden gelip de adını kullanan görmedim. Hem çerkes olarak üstünlük hem de sülaleden üstünlük.. Yazık gerçekten.. Kesinlikle kadersel bir şekilde, şahsi hiçbir edinim ile gerçekleşmemiş bir doğum üzerinden bu denli bir üstünlük hissetmek.. Çok garip.

Gizli Kullanıcı

Çerkesler ... Çerkesler... Genellemelerde istisnalar vardır ya, bu topluluk için işte o istisnalar yok. Hepsi kubuz, kıskanç, egolu ve ırkçıdırlar. Kadını da erkeği de... Türkiye'de yerleşik olup kendilerini diğer ırklardan daha üstün gördüklerini de gizlemezler. Kendi türleri içinde kalmaya çalışırlar. Nerden mi biliyorum?! Çünkü ben de Karaçay Türk'üyüm. Büyük nenemden çerkeslik var. Bazen utanıyorum çünkü o kadar kibirliler ki, insan olarak bile kimsenin kalbini ısıtamıyorlar.. Bu noktada çerkesliklerinin pek bir önemi kalmıyor. Gülmemeyi asillik zannediyorlar ama surat astıklarının farkında değiller. Genelde kadınlar çabuk yaşlanır. Erkeklerinin yüzünde de sert bir ifade vardır. Adet haline getirdikleri surat asmalarından kaynaklı olabilir. Belki de o ASİL? kanlarının genetiğindendir bilinmez...

Gizli Kullanıcı

DEVAMI: Yani bırakın çerkes olmayanı dışlanmayı.. Düğünlerine gelen diğer kızları bile dışlarlar.. Kediler gibi sebepsiz nefret ve kavga sarar çevrenizi.. Pasif, platonik sinir .. Bir keresinde , düğünde kızların olduğu yerde sıralanmıştık.. Su ve şelame ikram ediyorlardı. Misafir olan bizleri atlamışlardı.. Düğün boyunca dans etmemize müsade etmedikleri gibi bizlerle konuşmamışlardı bile. Müzik ve dansın harmanlandığı, akrabalığın kıymetli olduğu bir toplumun bu denli soğuk ve uzak hale gelmesi çok garip. Bazen bana da çerkes misiniz? diye sorduklarında özellikle çerkes olmadığımı belirtmeye hassasiyet gösteriyorum. Önce insan olun arkadaşlar. Görgülü ve saygılı insan.

horusunsozu

Kabardeyler Hatkoyları sevmez, Hatkoylar Kabardeyleri. Kendi aralarında bile çatışma vardır, dilleri farklıdır,anlarlar ama konuşmazlar (konuşamazlar demiyorum). Ortamlarını kendi aralarında yaparlar. Ve evet kendilerini (Kabardeyler özellikle) yaratılmış en asil ırk zannederler. Tavırlarından bunu anlarsınız. Aralarına akrabalık bağı kurarak girseniz dahi uzaklığı hissedersiniz. Dillerinden bir kaç kelime öğrenip samimiyet kurayım dersiniz, bunu severler üstün ırk oldukları için dillerini öğrendiğinizi düşünürler,lakin yine çerkes olmadığınız için uzak dururlar.

horusunsozu

Tabi kültür farklılığı önemli etken ama arkadaş buz gibi ruh gibi de olmayın canım insanlar size 5 adım geliyorken kıçınızı oynatın da 1 adım atın bari. Size hayran olduğu için değil, insanlığının gerektirdiği yakınlığı göstermek adına adım atana da götünüzü dönmeyin sevgili seçilmiş IRK... Not: Başlarda severdim lakin tanıdıkça bende uzaklaşmaya başladım sevgili seçilmiş üstün Irk mensubu arkadaşlardan. Çok ta fifi demeyin lütfen, ne kadar uzaklık o kadar rahatlık... Byeeee

Görüş Bildir