Güzellik Algısı Yaratan Bu Düzen Batsın! 87 Kilo Vermesine Rağmen Mutsuz Olan Jessica’nın Çarpıcı Hikayesi!

-

Jessica Weber, 24 yaşında ve İllinois'de yaşıyor. Bir yıl önce aldığı kararla tamı tamına 87 kilo verse de, çevresindekilerin bedeniyle ilgili eleştirilerine isyan ediyor. Kadınlara empoze edilmeye çalışılan küresel güzellik algılarını değil, kendi isteklerini ön plana alan Jessica'nın hikayesine yakından bakalım.

Kiloları nedeniyle hayatı boyunca sıkıntı çeken Jessica, onlarca diyet denedi ama hiçbir zaman başarılı olamadı.

Her seferinde yeniden başladı ama istediği hedefe bir türlü ulaşamadı.

Fazla kilolarından kurtulamadığı gibi, bir de çevresindekilerin bedeniyle ilgili haksız eleştirileriyle baş etmeye çalıştı.

Kiloları nedeniyle çirkin olmakla bile suçlandı.

173 kilo olan ve yaşamı gittikçe zorlaşan Jessica hayati bir karar verdi ve geçen yıl tüp mide ameliyatı oldu.

Well it's been fun! Glad to be going home today #surgerywentgood #surgery #hospitallife #hospital

Jessica Weber (@jessica_vsg44)'in paylaştığı bir gönderi ()

Midesinin bir kısmını aldırdıktan sonra spora ve sağlıklı beslenmeye başladı. Yaşamındaki bu büyük değişimle birlikte daha mutlu bir insan haline geldiğini söyleyen Jessica, acı çektiğini hiçbir zaman saklamadı.

Kendisi gibi bedenini dert edinenlere ilham kaynağı olmak için sık sık Instagram hesabından paylaşım yaptı.

Ve sürdürdüğü programı anlattı.

Mutluluğun rakamlardan ibaret olmadığını sıklıkla dile getirse de, insanların bedenine yönelik eleştirileri onu her zaman rahatsız etti.

Mücadeleyi bırakmayan ve sağlıklı hayatına devam eden Jessica, ameliyatın ardından bir yıl içinde tam 87 kilo verdi.

Şimdilerde 86 kilo...

Ama yine de insanların kendisine yönelik algılarını kıramadı. Yayınladığı bu fotoğrafla onu çirkin olmakla yargılayan insanlara isyan etti.

"İnsanlar kilolu olduğunuzda sizi sevmiyorlar. Kendileri gibi zayıf olmanız için sizi sürekli rahatsız ediyorlar. 'Ne kadar korkunç göründüğüne bir bak!' Ama kilo verdiğinizde de bu durum değişmiyor. Yine sizi aşağı çekmeye devam ediyorlar. Kilo vermenize rağmen yine de onlar gibi görünmediğiniz için sizi suçluyorlar. Ama size bir şey söyleyeyim; ben her halimle güzelim. 87 kilo vermeden önce de güzeldim, şimdi bu sarkık vücudumla da güzelim."

Aynaya baktığında görüntüsünden rahatsız olmamasına ve verdiği kilolar nedeniyle sarkan vücudundan şikayet etmemesine rağmen bir hayati karar daha verdi Jessica.

Mart ayında sarkan vücudu için yeniden neşter altına yatacak ve her zaman hayal ettiği o görüntüye kavuşacak.

İnsanların onu nasıl görmek istediğinin önemli olmadığını sık sık dile getiren Jessica, kıyafetlerin ya da düz bir karnın mutluluk sebebi olmadığını söylüyor. Çevresindekiler için değil, kendisi için bunu yaptığının altını çiziyor.

Azmin ve yarattığın değişimle sen her halinle güzelsin Jessica! 👏

Böyle devam et!

Bedenle güzellik algısı yaratan bu düzene inat, kadınlar olarak sadece kendi istediğimiz gibi görüneceğiz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kronikshezofren

Bir kaç ameliyat geçirmiş bir sağlık çalışanı olarak liposuction+abdominoplasti operasyonu geçirdikten sonra ilk 1 ay inanın dayanılacak gibi değildi,çok acıyor.

hipergrafi

Kız gercekten dürüst olsaydı açıklama şöyle olacaktı. 'Hamburgerler, pastalar o kadar güzel ki boğazıma hakim olamıyordum. Cok kilo aldım, sağlıksız ve kötü görünüyordum. Uzun süre 'Ben her halimle güzelim, kiloluyken mutluysam kimseyi ilgilendirmez, toplumun güzellik algıları' cart curt diye kendimi kandırdım ama bi noktadan sonra sağlığım tehlike altına girince kilo vermeye mecbur kaldım gel gör ki yıllarca morbid obez yasadiktan sonra kilolar vücut yapım haline geldiğinden veremedim. Midemi kestirmek zorunda kaldım çok sükür zayıfladım... Ehh baktım sosyal medyada millet fiziksel sorunlarını paylaşıp bol bol like topluyo benim ne eksiğim var bende paylaşırım dedim. Alın bakın buda sarkmış derilerim. Onları da aldırıcam sonra kısmetse toplumun güzellik algılarına uymuş bi insan olmanın haklı gururuyla sımsıkı kaslı bedenimin güzel fotoraflarını paylaşıcam. Siz beni beğenip takdir ettikçe keyiften kendimden geçeceğim ama sı sık toplumun güzellik algılarinin canı cehenneme diyeceğim.

janset-cataltug

Mesele toplumun dayattığı güzellik algısına uyup uymamak meselesi değil. Böyle olduğunu düşünmek için epey bir romantik olmak gerekir. Tüm bu deri sarkmaları insanların yaşam standartlarını düşürüyor, hem hareketlerini kısıtlıyor hem de özelikle yaz aylarında deriyle ilgili sorunlara yol açıyor. Kişi kendini bu şekilde de beğenebilir ama bu tür sorunları yaşarken kahramanlık yapıp fazla deriyle yaşamanın da bir anlamı yok. Ayrıca bizim " Fazla deri " diye tanımladığımız şeyin fazlalığı 20-25 kiloyu buluyor. Ek olarak güzellik algısını yaratan bizim dışımızda herhangi bir düzen yok ama biz bu algıyı yaratırken de çoğu zaman içgüdülerimize göre hareket ediyoruz . Fazla kilo bizde farkında olmadan gelecek nesillere sağlıksız gen bırakacağımız hissiyatını yaratıyor. Kim bu içgüdüyle kolay kolay baş edebilir ki

cuneyt-arslan1

Ben de benzer yollardan geçmiş biriyim. Geçirdiğim operasyon sonrası 12x kilodan 72 kiloya düştüm. Bu ameliyatı daha çok hareket kabiliyetimin kısıtlanması ve sağlığımı tehdit altında hissetmem sebebiyle geçirdim. Gerçekçi olmak gerekirse, toplumun getirdiği güzellik standardı aşırı şişmanlığı kapsayan bir şey değil. Aşırı şişmanlığın çirkin gözükmesinin sebebi toplumla değil estetik algıyla açıklanabilecek bir şey. Balık etli güzellik kraliçelerinin olduğu dönemleri örnek verirler genellikle fakat bahsettiğim şey o değil. Morbid obezite maalesef gerçekten kötü görünmek demek. Bu işin göreceli bir tarafı yok. Kimse kendini morbid obez sınıfına sokacak kadar kilo almasın. (metabolik rahatsızlıkların da %90'ı bahanedir, kilo almak fazla kalori almakla ilgili basit bir denklemdir)

rebeljack

Şunu da unutmamak lazım kilo sadece bir rakamdır asıl önemli olan vücudunuzdaki yağ oranı kemik kilosu vb. dir. Herkes kilon kaç sorusuna küçük rakamlarla yanıt vermek ister ya da keşke onun gibi zayıf 50 kilo olabilsem dersiniz. Belki de farkında değilsinizdir ama ondan fit ve sağlıklı olabilirsiniz :)

Görüş Bildir