Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güzel Yürekli Kadın: 16 Fotoğraf ile Amy Winehouse ve Kısa Süren Yaşamı

 > -

1. Amy Winehouse "Hızlı yaşa, genç öl" sloganıyla rock'n'roll hayatı yaşamanın gerçekten ölümle sonuçlanabileceğini bize kanıtlayan son isim oldu.

Ancak '27 yaş laneti'ne yakalanan çok az isim müzik dünyasında onun kadar büyük bir boşluk bıraktı.

2. Amy Winehouse, şarkılarını öyle söylüyordu ki kalbinin artık tamir edilemeyecek kadar kırıldığını şarkı sözlerini anlamıyorsanız bile sesinden anlıyordunuz.

3. Şarkıları neredeyse biyografikti, "iyi olmadığını" anlattı, "keşke bir arkadaşım olsaydı" dedi, "keşke bir daha hiç içmesem" dedi. Zaten bu yüzden ilk albümünün adı 'Frank'ti, yani dürüst...

4. 2003 tarihli bu albümün ilk şarkısı da yine tam böyle bir şarkıydı: Stronger Than Me.

Sonradan gay olduğu anlaşılan eski erkek arkadaşa yükleniyordu Amy: 'Senin benden daha güçlü olman gerekirdi!'

5. The Sun'a göre, son bir hafta 3 kez votka yüzünden kendini kaybetmişti.

Korumalar tarafından sahneye itildiği Belgrad konserini ve bir insanın hayatından çok kazanacakları parayı gözeten menajer ve organizatörler tarafından son ana kadar iptal edilmemeye çalışılan İstanbul konserine neden gelmediğini, gelemediğini hepimiz biliyoruz.

6. Uyuşturucuya ve umutsuzluğa yenildi ama ciğerinden şarkı söylemeyi Afrika kökenlilerin tekelinden çıkaran bir müzik devrimcisiydi o.

2 Albümle 5 Grammy ve 2 Ivor Novellos aldı.

7. Yahudi bir aileden geliyordu, taksi şoförü babasının caz albümleriyle büyüdü.

Annesi de bir eczacıydı. Babası Mitch ve annesi Janis bir süre sonra boşandı. Sahne tozunu çok erken yuttu, daha 8 yaşındayken sahne okulundaydı, 3 yaşında Sylvia Young tiyatro okulunda.

8. 16 yaşında isyankar doğası iyice su yüzüne çıktı, ilk dövmesini yaptırdı.

Esrar kullanmaya başladı. Sonradan bu yılları şu sözlerle tanımlayacaktı: "Ailem canım ne yapmak isterse, onu yapacağımı anlamıştı ve gerçekten öyleydi"

9. O dönemki erkek arkadaşı ses kaydını bir plak şirketine götürdü.

Sonradan 'Frank'te birlikte çalıştıkları Felix Howard, Winehouse'un sesi için "Şu ana kadar karşılaştığım her şeyden farklı" dedi. Dünyanın en büyük müzik şirketi Universal'la anlaştı.

10. 'Frank' çıktığında henüz 20 yaşındaydı, bir caz vokalisti gibi söylüyordu.

Ne eleştirmenler tarafından pek hoş karşılandı ne de büyük bir dinleyici desteği aldı, albümü 13'üncü sıraya kadar yükselebildi.

11. Albüm promosyonlarının tam da bittiği dönemde ileride evleneceği isim olan Blake Fielder-Civil ile tanıştı.

Ona olan aşkı fark edilmeyecek gibi değildi, Fielder-Civil birkaç ay sonra onu terkedince bütün üzüntüsünü yazdığı şarkılara yansıttı ve o şarkılar onu dünya çapında tanıtacak 'Back to Black' albümünü doğurdu.

12. Ayrılıktan aylar sonra bile hayatında hiç kimseye karşı ona hissettiklerini hissetmediğini söyledi: "Birbirimizi bir daha hiç görmeyeceğimizi düşündüm. Ölmek istedim"

13. Albüm 2006'da çıktı, dövmeleri arttı, saçları daha da kabardı.

Alkol ve uyuşturucu problemlerine dair dedikodular da bu dönemde ortaya çıktı. 'Back to Black'in ilk şarkısı 'Rehab'de şöyle diyordu: Bir daha hiç içmek istemiyorum. Sadece bir arkadaşa ihtiyacım var. Beni rehabilitasyona göndermeye çalıştılar. "Hayır, hayır, hayır..." dedim.

14. Belki de tüm kariyeri kendi şeytanlarını kovalamakla geçti ancak bu konuda hiç başarılı değildi.

Geçen yıl gazetelerde bir birahanenin önünde kendini kaybetmiş bir şekilde yatarkenki fotoğrafı yayınlandı, geçen ayki Sırbistan konserinde sahnede durmakta bile güçlük çekiyordu.

15. Son sahneye çıkışı ölümünden 3 gün önce Bromfield'da gerçekleşti.

Sahnede daireler çizerek dans etti ve tek bir nota bile söylemeden kayboldu.

16. Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı sorunları, 2007'den ölümüne kadar haberlerde düzenli olarak yer aldı.

Boşandığı eşi Blake Fielder-Civil ile birliktelikleri esnasında çeşitli nedenlerle sık sık yasal sorunlar yaşadılar ve eşi kısa bir süreliğine hapse girdi. 2008'de Winehouse, kariyeri ve hayatını tehdit eden bir dizi sağlık sorunu ile karşı karşıya geldi.

Winehouse, Londra'daki evinde 23 Temmuz 2011 tarihinde ölü bulundu. Uzun sürenin ardından ölüm nedeninin alkol zehirlenmesi olduğu anlaşıldı. Ailesi ve arkadaşları, 26 Temmuz 2011'de cenazesine katıldı. Daha sonra cesedi Golders Green Crematorium'da yakıldı.

Kaynak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
delirium

Benim kendi düşünceme göre Amy bir savaşı kaybetmiş olan bir savaşçı. "O da bizden biri" diyorsunuz ama dünyada uyuşturucuya başlayıp onu bırakan birçok takdir edilesi insan var. Amy'nin onlardan tek farkı şarkı yazması. Açıkçası pek desteklediğim biri değil

Gizli Kullanıcı

Sana doyamadan buralardan çekip gittin be Amy.

proffesional-goner

Depresyondan başkası değil onu kaybetmemize yol açan ve emin olun depresyon hafife alınacak bir şey değil

zeybey

Ibret alınası rezalet bir yaşam ve su testisinin su yolunda kırıldığını gösteren bir ölüm.. Bizim milletçe kafa yoramamız gereken çok mesele varken neden böyle insanlarin hayatlarıyla bu kadar ilgileniyoruz?? Bu kadar boş vaktimiz mi var? Bunu yapacak kadar boş insanlar miyiz??

azra_arkas

yanlız yorum yapmadan önce gidip bir araştırsaydınız keşke kimdir neyin nesidir neden bu işe bulaşmıştır başina gelmiştir demeden oh iyi olmuş bunun neresi güzel yürekli demek ölünün arkasından günah yaa! dikkat edin de sizde ön yargınızdan gitmeyin bari

Görüş Bildir