Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güzel Şeyler de Oluyor! 22 Yaşındaki Öküzburnu Kuşu, Gagasına Takılan Protez Sayesinde Hayata Tutundu!

119PAYLAŞIM

Gelişen bilim ve teknoloji dünyası sadece insanların değil hayvanların da yararına işlere imza atıyor! Singapur Vahşi Yaşam Parkındaki öküzburnu kuşu Jary kanseri yendi! IflScience kaynaklı haberimizin detaylarına buyurun.

Kaynak: https://www.iflscience.com/plants-and-an...

22 yaşındaki öküzburnu kuşu Jary'nin gagasındaki kanserli doku çıkarılıp 3D yazıcıdan yapılmış protez takıldı!

Singapur'daki Jurong Kuş Parkında yaşayan Jary'nin gagasında 8 santimetrelik bir yara olduğu fark edildi. Daha önce 2 kuşu aynı kanser nedeniyle kaybettikleri için Vahşi Yaşam Parkı veterinerleri Jary'nin hastalığını hemen fark etmişler. Doku örneği alınıp biyopsi yapıldığında da kanser tanısı kesin olarak konulmuş.

Kemoterapi, daha önce aynı hastalıktan ölen diğer kuşlarda işe yaramadığı için yeni bir çözüm yolu arayışına girilmiş.

Singapur Üniversitesinden, NUS Centre for Additive Manufacturing'den, CUTE (Connective Ubiquitous Technology for Embodiments) Merkezinden, NUS ve Keio Üniversitesi tarafından yönetilen dijital teknoloji araştırma merkezinden gelen uzmanların yanı sıra veterinerler ve danışmanlardan oluşan bir ekip oluşturulmuş. Bu ekip 2 ay boyunca 3 boyutlu yazıcıyla yapılan protezin tasarımı için uğraşmışlar.

"Bu vaka, veterinerlerin ve mühendislerin kanser tedavisi için bilim ve teknoloji alanında birlikte çalışabilecekleri gösteren harika bir örnek."

Kanserli dokunun çıkarılıp protezin takılma ameliyatı 13 Eylül'de gerçekleştirilmiş. Dr. Schangzhe: "Protez, ana dokuyla uyum sağladı. Ameliyattan bir gün sonra Jary normal bir şekilde yemek yiyebiliyordu" dedi.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deppe

buda videosu arkadaşım fotoyla olmaz o işler

pofuudk20

ayy kıyamam

Görüş Bildir