Gurbetçilerin Market Fişinden Fotokapan Taşlayan Kadına Twitter'da Son 24 Saatin Viral Olan Paylaşımları

28PAYLAŞIM

Bakalım en çok neler dikkat çekmiş 🚀

1. Kadınların neden genellikle köy tatili sevmediklerine dair ufak bir floodla başlayalım.

twitter.com

2. Nihat Genç'in sonrasında ironi olduğunu belirttiği paylaşımı

3. 🤔

twitter.com

4. Yeteeeer!

zuzu

5. Uzaylı sandıysa demek...

6. TikTok'ta günlerdir konuşulan video Twitter'a da düşmüş.

7. 2018 yılındaki paylaşım da bugün tekrar hortlatıldı. Şunun şurasında kaldı 6 ay...

8. 🤦♂️

9. Biraz da Facebook...

10. Ne desek boş!

11. Tek eksiğimiz kutlama zaten.

12. İletişim Başkanlığı'nın kayıp tweetleri

13. AKP Milletvekili'nin düzeltilen paylaşımı. Pilsen falan hep yasaklandı zamanında biliyorsunuz.

14. İnşallah kurgudur 🙏

15. Yarın görüşmek üzere 👋

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dr_geyik

1'de Siminya adlı hesabın sahibi haklı, ama sonda bokunu çıkartmış. Aşçılık, hasta bakıcılık, restoranlarda bulaşıkçılık, temizlikçilik (evlere gündelikten bahsetmiyorum, büyük binaların ciddi temizlik işinden bahsediyorum) gibi işler kadınların yapamayacağı kadar ağır işler olduğu için genellikle erkekler tarafından yapılır, yani erkekler dünyanın her yerinde bu işleri yaparak hayatlarını geçindirirler ve ne üç ay yıllık izne çıkarlar ne de adam gibi bir maaş alırlar. Erkek olmayı ne zannediyorsunuz anlamıyorum. Erkek egemen toplum en önce erkeği ezer. Millet niçin işsizlikten kendini yakıyor sanıyorsunuz? İş dünyasından zerre haberiniz yok, ekmek aslanın ağzında, millet kolu kopsa ertesi gün işe gidiyor başkasını almasınlar diye. Hangi erkeğin korunup kollandığını gördünüz şimdiye kadar? Erkekseniz iyinin en iyisi olmadan hiçbir yere varamazsınız. Tam tersine kadınların avantajları olur her zaman.

ozge-yildirim27

Evet temizlik işlerinde çalışan erkekler de var. Ancak çok büyük bir kısmı mesai bitince eve gidip kumandayı kapıp ayaklarını uzatıp hizmet bekliyorlar. Siz hangi ev kadınının mesaim bitti mutfak kapandı dediğini gördünüz.

beyza-nur-d.

Erkek egemen toplum önce erkeği değil, bütün kadınlarla beraber alt sınıf erkekleri ezer. Bahsettiğiniz işleri yapan erkekler cinsiyetleri yüzünden değil, sınıfları yüzünden ezilir. Diyelim ki kadınsınız, tıp doktorusunuz, eşiniz mühendis, iki çocuğunuz var. Her türlü ev işi, çocuk bakımı, -varsa- yaşlı bakımı sizin sorumluluğunuzdadır. Mesleğiniz, eşinizin mesleği, çocuk sayısı gibi değişkenlerle oynasak da sonuç değişmez ve çalışıyorsanız iki kat iş yükü altında eziliyor, ev kadınıysanız da ev içi emeğiniz görmezden geliniyor demektir. Oysa kadın sözcüğünü silip yerine erkek yazarsanız birdenbire hiçbir sorumluluğunuz kalmadığını görürsünüz. Ha, mevzubahis erkek maden işçisi derseniz o zaman ezilir ama işvereni tarafından ezilir. Yine de hem dışarıda çalışıp hem ev içi emek üretmez. Yukarıda kadınların köyü sevmemesinden şikâyet eden beyefendi ise avukat. Kadınların -sizin iddianıza göre- yapamayacakları bir iş yapıyor değil ama erkek egemen toplum ilk onu mu eziyor sizce?

selot

saydığın meslekleri kadınlar da yapıyor. hemde hepsini. trendyolda çalışırken temizlik ekibinin çoğu kadınlardan oluşuyordu. bu arada trendyol ofis 5 bin metrekare büyüklüğünde belirtiyim onu. babanem belini kırdığında hastanede onunla kalan hasta bakıcı kadındı. en yakın kız arklarımdan biri aşçı. eminim bulaşıkçılık yapan ve diğer meslekleri yapan kadınlar da vardır. ayrıca artık her iki tarafta çalışıyor kendi fiziki ve beyinsel gücüne göre. buradaki sorun akşam işten dönünce. iki tarafta çalışıyor ama kadının, eve gelince ev işleri ile tek başına ilgilenmesi gerek. bu sorunu gayet modern vizyonlu olan erkek arkadaşımla aynı eve taşınınca anladım bende. adam evle ilgili herşeyi benden beklemeye başladı. tamam sonra konuştuk anlaştık oda yardım etmeyi kabul etti ama her erkek böyle değil ki bunlada kaç kere konuşma yapmam gerekti beynine sokana kadar.

dreadlocks

evet bunlardan bir tanesi bir insanın mesleği olabilir ancak ev kadınları hepsini aynı anda yapıyor. ayrıca erkek egemen toplumda önce erkek ezilir bu cümle nasıl bir cümle gülsem mi ağlasam mı bilemedim. bu anlattıklarınızın sebebi erkeğin egemenliği değil ekonomik sorunlar ve güçlünün güçsüzü ezmesi. yukardaki durum ise bambaşka. ev kadınlığının işten sayılmaması. eğer evde annesi çalışmayan bir çocuk olsanız bunu daha iyi anlardınız. (tabiki istisnalar vardır). en basiti babanız dışarıda ne iş yaparsa yapsın eve gelince hemen baş köşeye kurulur sanki taş taşımışcasına emirler verip hizmet verir. kendimden örnek verim tüm gün bir ofiste masa başı iş yapmak ev kadınlığından çok daha rahat ikisinide yapmış biri olarak söylüyorum. ama nedense ev kadınlığı bütün gün boş durmak gibi algılanıyor.

aoanimator

saydığın her işi kadın da yapabilir. gelişmiş ülkelerde nitekim cinsiyet değil siklet açısından değerlendirilir bu tip görevler. nasıl ki obez ya da kassız bir erkek inşaatta çalışamazsa yeterli gücü olan bir kadın tarlayı sürüyorsa inşaatta da çalışabilir. gökdelende cam da silebilir. erkekler izin vermediği için çalışamıyorlar. öyle bir imkanı olduğunu bile bilmiyor çoğu kadın. otobüs şoförlüğüne bile yeni izin verildi. ben çocukluğumdan beri araba kullanırım, erkek kuzenime de ben öğrettim. bu tip şeyler cinsiyetle değil işi öğrenmek ve YATKINLIKla alakalıdır. zihniyetiniz batsın

dr_geyik

@Özge Yıldırım, Eğer erkek çalışıyorsa ve karısının da tek işi evde oturmaksa o zaman hizmet beklemek hakkıdır. Kariyeri olmayan kadın ev kadınlığından gocunmamalı, sonuçta evin kirasını, faturalarını ve mutfak masraflarını karşılayan kişi eşidir burada. Eğer her ikisi de çalışıyorsa o zaman en ağır işi yapan kimse o hizmet beklemekte haklıdır. Hayat müşterekten kastımız bütün gün it gibi çalışan adamın eve gelip karısı dizi izlerken bulaşık yıkaması değil. Çiftler birbirlerine yardım etmeliler.

dr_geyik

@Beyza Nur, Peki sınıf nasıl oluşuyor ve insanlar sınıflara nasıl atanıyorlar ve sınıf nasıl atlanıyor onu da merak ettiniz mi hiç? Hayattan haberiniz yok gerçekten çok ciddiyim bu konuda. O sınıf dediğiniz şeyleri insanlar kazanana kadar yıllarca çile çekiyorlar. Ve burada çekilen çile, omuzlardaki yük çoğunlukla erkeklerin üzerindedir. Yeryüzündeki en ağır ve pis işler her zaman erkeğe bakar. Madenlerde, inşaatlarda, lağımlarda, ağır sanayide hep erkekler çalışır. Kadınların çalıştığı ağır işler yalnızca kadınlar için ağırdır. Ayrıca iş dünyasında kadının her zaman erkeğe karşı avantajları vardır, bunları çalışan insanlar görürler. "Hem dışarıda çalışıp hem ev içi emek üretmek" diye bir saçmalık da yok bu arada. Ağır yukarıda da söylediğim gibi, ağır işi kim yapıyorsa, eve parayı kim getiriyorsa o dinlenir. Siz hem yan gelip yatıp hem de size hizmet edilsin istiyorsunuz.

dr_geyik

@Selot, kadınların da yapıyor olması kadınların daha çok yapıyor olması anlamına gelmiyor. Sen bir akıl hastanesinde 100 kiloluk bir şizofreni hastasının bakıcılığını yapabilir misin? Ya da ağır sanayi imalathanelerinin temizliğini yapabilir misin? Trendyol neymiş dalga mı geçiyorsun, daha neyden bahsettiğimden haberin yok. Dev bir restoranda günde 500 tane bulaşığı yıkayabilir misin mesela? Bunlar hep buzdağının sadece erkeklere görünen kısmı.

dr_geyik

@d.topal, Empati yoksunu olduğunu düşünüyorum, o nedenle ne kadar anlatırsam anlatayım erkek olmadan neyden bahsettiğimi anlaman mümkün değil o nedenle birşey demeyeceğim. Yukarıda da söyledim burda da söyleyeyim: "eğer tüm gün dışarıda çalışan ve eve temel geçim kaynağını sağlayan kişi erkekse o halde eve geldiğinde de her türlü hizmet talep etme hakkı vardır". Ne bekliyorsunuz anlamıyorum ki, hem eğitiminiz ve kariyeriniz olmayacak, hem bütün gün yatıp erkeği çalıştıracaksınız hem de eve gelince bulaşık mı yıkatacaksınız? Hayat müşterek, evde oturan eve bakar, ben eve para getiriyorsam o parayla yemek yapacak kişi kadındır; ben evi alıp tüm masraflarını ödüyorsam o evi silip süpürecek kişi kadındır. Eğer ikimiz ortaklaşa yapıyorsak o zaman ev işi de ortaklaşa yapılır.

dr_geyik

@Zehra Karal, Kadın ne kadar güçlü olursa olsun fizyolojik olarak her zaman erkekten geridedir, evrim böyle, fiziksel olarak eşit değiliz. Futbolda profesyonel kadın takımlarının amatör ve miniklerden oluşan erkek takımlarından nasıl 5-6 tane yediğinin haberlerini araştırıp bulabilirsin. Yukarıda da yazdım sana sorayım bakalım: sen mesela 100 kiloluk bir şizofreni hastasının bakıcılığını yapabilir misin? Hasta bakıcılığından kasıt 80 yaşındaki tüy kadar kalmış adamın altını silmekten ibaret değil sadece. Kimyasal atık temizliği yapabilir misin? Nükleer atık temizliği yapabilir misin? Lağım temizliği yapabilir misin? Erkekler izin vermiyor diyorsun ya, şaka gibi. Erkeklerin bir şeye izin vermediği yok, kadınlar kısaca yapmıyorlar bu işleri. Hangi insan yapmak ister ki zaten? Erkekler yapmak zorunda kalıyorlar.

selot

@dr.deyik, keşke sorsaydın kadın olan hasta bakıcı kırık belli babaneni taşırken babanen kaç kiloydu diye ? sen 40 kilo fln sandın herhalde... ilk yorumda büyük şirketleri erkeklerin temizlediğini söylemişsin. bende 2000 kişinin çalıştığı 5000 m2 büyüklükteki bi firmayı kadınların temizlediğini söyledim. nesi yanlış örneğimin ? 2000 kişiden günde 10 gr çöp 20 bardak bulaşık mı çıkıyor sandın anlayamadım ?

dr_geyik

Ben ağır sanayi atığından bahsediyorum, sen çay bardağı yıkamaktan bahsediyorsun. Ben seni her an düşman olarak algılayıp üzerine saldırabilecek güçlü kuvvetli bir hastadan bahsediyorum, sen kimseye zararı olmayan obezite ihtiyardan bahsediyorsun. Dolayısıyla konuşulmaz senle belli ki. Ağır diye gördüğünüz işlerin gerçekten ağır olanlarını daima erkekler yapar. Sen sırf erkek düşmanlığından "yaparım ne var ki" dediğin herhangi bir işi bir gün yap, iliklerine kadar korkarsın, bir daha adımını atmazsın oraya.

emre-coker

sondaki paylaşım puhahaha

miragerr

1.'ye o kadar katılıyorum ki. Köye gitmek tatilden çok eziyet yeminle. Eve dön orada bi yorgunluk at. Bir de o kadar iş yapıyorsun, bunlar görünmüyor gözlerine. Birde hizmetçi gibi davranıyorlar. Sonra neden gelmek istemiyorsun diye bile sormuyorlar, gelmek zorundaymışım gibi davranıyorlar. Niye geleyim ki ben mal mıyım. Kalıp evde temizlik yapmayı tercih ederim daha iyi.

Görüş Bildir