Günlük 50 Ton Üretim Yetmedi: Antep Baklavasında Siparişler Geri Çevriliyor

 > -

Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla, hem Türkiye'de hem de yurt dışında üne sahip Antep baklavasında ustalar siparişlere yetişemiyor. Günde 50 ton baklava üretiminin yapıldığı Gaziantep'te, ustalar iki gündür sipariş kabul etmediklerini söyledi.

Bayram yoğunluğuna karşı personel iki katına, mesai 24 saate çıktı

Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla, misafirlerine baklava ikram etmek isteyenler Gaziantep'teki baklava üretim tesislerinde yoğunluk oluşmasına neden oldu.

Personel sayısını iki katına çıkaran şirketler, 24 saat çalışma esasına geçti ancak buna rağmen siparişlere zor yetişiliyor.

Türkiye dışında Orta Doğu başta olmak üzere dünya genelinde ilgi var

Avrupa Birliği tarafından tescillenen ilk Türk ürünü olan Antep Baklavası, yalnızca yurt içinde değil tüm dünyada ilgi görüyor. Özellikle Orta Doğu ülkeleri, Antep baklavasına ilgi gösteren ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

İki gündür yeni sipariş almıyorlar

Taleplere karşılık veremeyen ustalar, Ramazan Bayramı için alınan siparişleri yetiştirmek amacıyla iki günden bu yana yeni sipariş kabul etmiyor.

Gaziantepli baklavacı Levent Aktaş, yoğun talebi şu sözlerle ifade etti:

''Şu anda mesai saati diye bir kavramımız yok. 24 saat çalışıyoruz. Ekstra eleman alımı yaptık. Daha önce baklavacılık yapmış arkadaşlarımızı bayram nedeniyle bünyemize kattık. Bu şekilde talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Şu an sadece biz değil, tüm imalathaneler yoğun şekilde çalışıyor. Şu ara Gaziantep'te günlük 50 tona yakın baklava üretimi yapılıyordur. Yapılan baklavaları da kargo vasıtasıyla Türkiye'nin her yerine gönderiyoruz.
Normalde de zaten Gaziantep'te 15-20 ton arasında baklava üretimimiz gerçekleşiyor.''

'Dünyanın her yerine gönderebiliyoruz'

Gaziantep'in ünlü baklavacılarından Burhan Çağdaş ise, baklavaya dönük artan ilginin arttığını şu sözlerle açıkladı:

''Birkaç yıl öncesine kadar Türkiye'nin sayılı illerine, ardından da 81 iline paket göndermeye başladık ama şimdilerde ünümüz sınırları aştı ve dünyanın dört bir yanına baklava gönderebiliyoruz. Bu konuda da başı Orta Doğu coğrafyası çekiyor.''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir