Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güne 'Dünyada Güzel Şeyler de Oluyor' Diyerek Başlamak İçin 21 İç Açıcı İstatistik

 > 
124PAYLAŞIM

Bu zamana kadar sizlerle gerek Türkiye’den gerekse de Dünya’dan birçok iç karartıcı istatistikler paylaştık. Ama Dünya sandığınız kadar kötü bir yer değil aslında, belki şaşıracaksınız ama iyi şeyler de oluyor.

1. 1990 - 2011 yılları arasında 5 yaş altı çocuk ölüm oranı %41 azaldı.

2. Gelişmekte olan ülkelerdeki “olması gereken kilonun altındaki” çocukların oranı %28’den %17’ye düştü.

3. 1990 yılında doğum sırasında ölen anne sayısı 540 bin iken, 2010 yılında bu rakam 280 bin olarak gerçekleşti.

4. Bugün, yenidoğan ölüm oranı 1950 yılındaki değerden daha yüksek olan bir Dünya ülkesi yok.

5. Bugün “orta sınıfın” yaşam standartları hiç olmadığı kadar yüksek bir seviyede.

6. Dünya genelinde ortalama bir insan, 1950 yılında kazandığından 3 kat daha fazla para kazanıyor.

7. 17 ve 18’inci yüzyıllarda gayrisafi yurtiçi hasıla kişi başına %20 arttı, 19’uncu yüzyılda patlama gerçekleştirdi ve %250 arttı ve 20’nci yüzyılda bu artış %900 olarak gerçekleşti.

Bu daha fazla para kazanmak demek.

8. Dünya genelinde ortalama yaşam süresi 1800’lerden bu yana iki katına çıkmıştır.

9. Eğer 2.000 yıl önce yaşanan savaşlarda yaşanan ölüm oranları bugün de geçerli olsaydı, 20’nci yüzyılda yaşanan savaşlarda 2 milyarın üzerinde insanın ölmesi gerekirdi, oysa bu rakam sadece 100 milyondur.

Avuntunun böylesi.

10. 1970 yılından bu yana dünya genelinde cehalet oranı %46’dan %18’e düştü.

11. Gelecek 30 yıl içerisinde, bugüne kadar insanlık tarihinde yaşamış olan tüm insanlardan daha fazla sayıda insan formal eğitim almış olacak.

12. Benzer şekilde, 20’nci yüzyıl içerisinde, bugüne kadar yapılmış olan tüm teknolojik gelişmelerden daha fazla gelişme gerçekleştirilmiş olacak.

13. 1981 yılıyla karşılaştırıldığında, 2010 yılında günlük 1 doların altında yaşamak zorunda olan insan sayısı 721 milyon daha az.

www.live58.org

Yani aşırı yoksul insan sayısı %40’lardan %14’lere gerilemiş durumda.

14. Orta sınıfın mallara ve hizmetlere erişim oranı tarih boyunca hiç olmadığı kadar yüksek.

Televizyon, cep telefonu, buzdolabı, bilgisayar, vb. mal ve hizmetlere erişim çok daha erişilebilir durumda.

15. Dünya genelinde “kendini mutlu hisseden” insanların oranı her geçen gün artıyor.

16. 1995 yılında dünyanın internete erişim oranı %1 iken bugün bu oran %40’larda.

17. Günümüzde çok daha az sayıda insan, insanlık tarihi boyunca herhangi bir dönemde yaşanmadığı kadar daha az savaş ve çatışma içerisinde.

Belki bulunduğumuz bölge itibariyle bunu hissedemiyor olabiliriz ama öyle.

18. Her ne kadar resmi olmayan “köle” sayısında artış olsa da, dünya üzerinde köleliğin yasal olduğu herhangi bir ülke yok.

19. Dünya genelinde suç ve hapsedilme oranları büyük bir hızla düşüyor, buna paralel olarak idam cezaları da azalıyor.

20. Sistematik ırkçılık, seksizm ve ayrımcılık halen devam etse de, dünya genelinde birçok ülke hızla buna yönelik yasalar çıkarıyor.

21. Elde edilen veriler gösteriyor ki, dünya genelinde zorla çalıştırma ve cinsiyet eşitsizliği, eğitimsel kazanımlar arttıkça hızla azalıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
miss-simpson

kıyamet öncesi sus payı bunlar. pesimistim var mı

hasankacmayan

"12. Benzer şekilde, 20’nci yüzyıl içerisinde, bugüne kadar yapılmış olan tüm teknolojik gelişmelerden daha fazla gelişme gerçekleştirilmiş olacak." kardeş 21.yüzyıldayız, bilgine.

unbowedunbentunbroken

sürekli artan dünya nüfusu, dünya için önemli bir tehlike, yaşam süresi artsa dahi yaşam kalitesi azalıyor ilaç bağımlısı insanlar gibi yaşıyoruz, ben dünyayı sevdiğim için çocuk yapmayı düşünmüyorum bilinçli bir şekilde türümüze son vermek gerektiğine inanıyorum.

feyk

insan turu yok olsun diye bir amacim yok ama beynimde olusturdugum tum projeksiyorlar bu gunkunden iyi yere gitmiyor. hangi acidan bakarsam bakiyim bir iki nesil icinde cok buyuk bir kirilma ve felaket olacak. bu sebeble bende cocuk yapmayi dusunmuyorum.

unbowedunbentunbroken

haklısın büyük felaket yakındır, doğamıza aykırı yaşıyoruz

allesisgoed

aynen ya bi elli yıl hiç çocuk doğmasa yüz seneye kalmaz neslimiz tükenir

unbowedunbentunbroken

ben bilinçli tükenme hareketini destekliyorum, 50 seneye kalmaz son derece kabul gören bir uygulama olur bu

windy-walkeer

çocuk yapmamak çözüm değil.

Gizli Kullanıcı

ve eskisine göre insanlık arkadaşlık değerlerimiz her şey gitti ne yazık ki neyse bu arada eğitim konusunu okuma-yazma olarak söyledin varsayarak cehalet konusuna katılıyorum neyse güzel bir liste olmuş

feyk

cok guzel ic acici veriler. ama birde madalyonun oteki yuzu var. ekoloji bilimine gore siki bir aile planlamasi uygulanmassa burdaki maddelerin bazilarinin insanligi goturecegi tek bir yon var, felaket. dogada butun canlilar birbiri ile denge halindedirler ama bu dengenin bir bedeli vardir. dogan yavrularin cok azi yetiskinligi gorur, hastaliklar ve yirtcilar canlilarinin nufuslarini sabit sayida tutar. her canlinin nufusu sabit durdugu surece surdurulebilir bir denge var olur. bugunun dunyasinda cocuk olumleri dustu, guzel bir sey, hastaliklarin pek cogunun tedavisi var, buyuk capli savaslar artik yasanmiyor ama cogu bolgede ayni sayida cocuk yapilmaya devam ediyor. son 50 yilda dunya nufusu 2 katina cikti. bir 2 katina daha ciktiginda dunyadaki kaynaklar buna yetecekmi. ayrica guclenen orta sinif insan basina tuketilen daha fazla kaynak demek. bu nereye kadar surdurulebilir. cevabi basit, kaynaklarin tukenmesiyle olusacak bir felaket insan nufusunu kirana kadar. kendi felaketimize emin adimlarla yuruyoruz.

Görüş Bildir