Gündelik Eşyaların 40 Yıl Düşünseniz Aklınıza Gelmeyecek Özellikleri

1.2bPAYLAŞIM

Günlük eşyalarımızda bulunan bazı özellikleri görmeye o kadar alışıyoruz ki, ne işe yaradıklarını merak etmek kimi zaman aklımıza bile gelmiyor. Fakat dikkatli incelerseniz, eşyalarınızın düşündüğünüzden daha fazlası için tasarlanmış olabileceğini görebilirsiniz.

İşte günlük hayatımızdan gizli özellikleri olan birkaç eşya:

1. Kot pantolonlarınızdaki küçük düğmelerin ne işe yaradığını hiç merak ettiniz mi?

Perçin adı verilen bu küçük düğmeler kotların hareket ve gerilme sonucu yırtılması en muhtemel alanlarına yerleştirilmiştir. Kotlarınızın uzun yıllar boyunca dolabınızda kalmasını sağlayan da budur.

2. Kupaların altındaki oluklar:

Kupaların altındaki bu küçük oluklar bulaşık makinesinde yıkamayı daha müsait hale getirmek için yapılmış. Kupalar tepetaklak konulduğunda, bu oluklar suyun olduğu yerde durması ve makineden çıkardığınızda ayaklarınıza dökülmesi yerine akmasına neden oluyor.

Diğer bir işlevi ise soğuk havanın kupanın altından geçmesini sağlayarak sıcak içecekler konulduğunda çatlamasını engellemek.

3. Kapların tutacaklarındaki delikler sadece asmak amaçlı değil.

Çoğumuz bu delikleri kapları asmak için kullanmış olabiliriz. Fakat, bu delikler yemek pişirirken etrafın kirlenmesini önlemek için kaşıkları tutmaya da yarıyor.

4. Kapaktaki deliğin kalemle ya da mürekkeple hiçbir alakası yoktur.

Ders dinlerken kim kalemlerini ısırmamıştır ki? Çoğu kapak yutma vakasının 6 ila 15 yaşındaki çocuklarda görülmesine şaşmamalı.

Bu yüzden yutma durumunda hava geçişini sağlamak için kapaklara delik yerleştirilmiş.

5. Berelerdeki ponponlar sadece tatlı görünmeye yaramıyor.

Bu stil alçak tavanlı gemilerde tayfa kafasını çarpmasın diye Fransız gemiciler için üretilmiş. Daha sonra ordu bölüklerinde benimsenen dizayn zamanla tatlı berelere dönüşmüş.

6. Metrelerin sonundaki küçük delik:

Çoğu metrenin sonunda bir metal küt çıkıntı ve küçük bir delik bulunur. Bu delik ölçü alırken başka birisine ihtiyaç kalmaması amacıyla çiviye asmak için kullanılır. Çıkıntı ise tek tarafta tırtıklıdır ve kaleme gerek kalmadan işaretleme yapabilmek için vardır.

7. Çocuk kilidi bulunan ilaç kutularının çoğu tersine çevrilebilir.

Çoğu plastik ilaç kutusu çocuk kilitli kapaklara sahiptir. Fakat çoğu insan çocuk kilidini ortadan kaldırmak için tek yapılması gerekenin ters çevirmek olduğunu bilmez.

Tabii kapağın bu işlem için tasarlandığından ve etrafınızda çocuk olmadığından emin olmak bu işlemi yaparken çok önemli.

8. Klavyenizde "F" ve "J" harflerinin altında bulunan kabartılar:

Klavyeye bakmadan sorunsuzca nasıl yazı yazdığınızı hiç merak ettiniz mi? "F" ve "J" harflerinin altındaki bu küçük kabartılar sayesinde kas hafızanız aracılığıyla işaret parmağınız diğer tuşların yerini bilebilir.

9. Yürüyen merdivenlerin yanlarındaki fırçalar ayakkabılarınızı temizlemek için değildir.

Yürüyen merdivenlerdeki fırçaları ayakkabılarınız için kullanıyor olabilirsiniz fakat bu kıllar aslında güvenlik amaçlıdır. Bu merdivenlerde yaşanan en büyük kazalardan biri insanların yanlara çok yaklaşarak kıyafetlerini ve çantalarını sıkıştırmalarıdır.

Bu naylon kıllar ise aklınızla oynayarak ayaklarınızı merdivenin etek parçalarından uzak tutmanızı, yani kazaların engellenmesini sağlar.

10. Tornavidaları vida anahtarı olarak da kullanabilirsiniz.

Çoğu tornavida kolaylıkla bir vidanın içinden geçirilebilir ve daha fazla dönme kuvveti yaratmak için kullanılır. Bu özellik, özellikle karmaşık yükseklikler ve açılarda yardımcı olabilir.

11. Benzin göstergesindeki yakıt deposu ölçüsünün yanındaki ok:

Bu küçük ok yakıt deposunun arabanızın hangi tarafında olduğunu gösterir.

Bu özellik kiralık bir araba sürerken çok yararlı olabilir.

12. iPhone kameralarının yanında bulunan küçük nokta flaş değildir.

Aksine, arka kamerayı kullanırken kayıt alan bir mikrofondur.

13. Çoğu kilitte anahtar deliğinin yanında küçük bir delik bulunur.

Bu delik, kilit dışarıda kullanıldığında tıkanmaları ve paslanmaları önlemek amaçlı suyun boşaltılması içindir. Ayrıca kilidin menteşelerini yağlamak için de kullanılabilir.

14. Heinz ketçap kutularının ortasında yazan "57" sayısı:

Heinz'e göre bu sayı bize yıllardır bakıp duruyor fakat insanların sadece %11'i bu sayının markayla hiçbir alakası olmadığını biliyor. Bu nokta sosu tabağınıza dökmek için konulmuş. Bir dahaki sefere şişeyi kullandığınızda dibini masaya vurmak yerine bu noktaya vurmayı deneyin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sylvanos

Aşırı bilgi yüklemesi oldu,kaldırabileceğimden emin değilim

cent

Bir dahaki sefere şişeyi kullandığınızda dibini masaya vurmak yerine bu noktaya vurmayı deneyin.-bu cümləni başa düşmək olmur.

arzu-deniz-aka

Bugün de bilgi sahibi olduk elhamdulillah 🤭

ender-deniz

bilgin oldum

amanini-mor-goyun

12 buz gibi reklam

ufukdiyoki

Siyah bir deliği flaş zanneden insanlara hitap eden 🤦🏻‍♂️

gokhan-ali-celik

yani gerizekalılara...

Görüş Bildir