Güle Güle Şoför Nebahat! Sosyal Medya 88 Yaşında Yaşama Veda Eden Sezer Sezin'i Sonsuzluğa Uğurladı

 > 
68PAYLAŞIM

Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Sezer Sezin bu sabah 88 yaşında hayatını kaybetti. Sezin, Metin Erksan'ın çektiği 'Şoför Nebahat' filmindeki başarılı oyunculuğuyla, yarım asrı aşkın süredir Yeşilçam'ın Şoför Nebahat'ı olarak kaldı hafızalarda. Sinemamızın bu değerli oyuncusunun kaybının ardından sosyal medyada çok sayıda veda mesajı paylaşıldı...

2014 yılından beri yaşlılığa bağlı enfeksiyon tedavisi gören Sezer Sezin tedavi gördüğü İstanbul’da bu sabaha karşı yaşamını yitirdi.

Kızı Sevgi Yeğenoğlu da annesinin 3 yıldır Alzheimer hastalığıyla mücadele ettiğini söyledi.

Peki kimdir Sezer Sezin?

1929'da İstanbul Eyüp'te doğan Sezin, ortaokuldan sonra eğitimine devam etmeyip, küçük yaşlardan itibaren merak duyduğu bale ve tiyatroya yöneldi.

Sinemaya 1944'te çekilen "Hürriyet Apartmanı" filmiyle başladı. Ertesi yıl rol aldığı "Yayla Kartalı" (1945) ve "Köroğlu" (1945) filmlerinde de küçük rollerde oynadı. 

Asıl çıkışını 1948'de çekilen ve Memduh Ün'le başrol oynadığı "Damga" filmiyle yapan Sezin'i geniş kitlelere tanıtan yapım ise Lütfü Akad'ın 1949 tarihli "Vurun Kahpeye" filmi oldu.

Lütfi Akad, Atıf Yılmaz, Semih Evin, Memduh Ün gibi Türk sinemasının önemli yönetmenleri çıkış yaptıkları filmlerini Sezer Sezin'le çekti.

1955 yılında "Film Dostları Derneği" tarafından kendisine “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülü verildi. 1956’da oyuncu ve senarist olan eşi Kenan Artun ve İlham Filmer ile ortaklaşa "Türk Eksport Film" adıyla bir film yapım şirketi kurdu.

1960'lı yıllarda canlandırdığı "Şoför Nebahat" karakteriyle özdeşleşti.

1960 yılında Metin Erksan'ın yönettiği Şoför Nebahat filminde canlandırdığı erkeksi karakter onunla özdeşleşti, film çok tutulunca 1964 ve 1965 yıllarında 2 devam filmi yapıldı. Uzun bir süre kendisine Sezer Sezin yerine "Şoför Nebahat" dendi.

Sinemayı bıraktıktan sonra yıllarca tiyatroda sahne alan Sezin, çok sayıda ödül aldı.

1965’te ikinci evliliğini yaptığı Üner İlsever'le birlikte Kadıköy İl Tiyatrosu'nu kuran Sezin, 1967 yılında sinemayı bıraktı. 1970'lerin ortalarında tiyatroyu da bırakarak deri ticaretine atıldı.

Sezin, 1984 yılında 21. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "onur ödülü" ve 1993’de 12. İstanbul Film Festivali'nde "Jüri Onur Ödülü" aldı.

Sezin son olarak, sinemayı bıraktıktan tam 40 yıl sonra 2007 yılında Safa Önal'ın yazıp yönettiği Hicran Sokağı adlı dramda konuk oyuncu olarak yeniden kamera karşısına geçti.

Sezer Sezin'in ardından sosyal medyadan mesajlar...

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir