Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gözyaşlarınıza Hakim Olamayacağınız Gerçek Bir Sürgün: 18 Maddede Hayırsız Ada Katliamı

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız gerçek bir sürgünün hikayesi... Sivriada'da ya da diğer adıyla Hayırsız Ada'da olan köpeklerin katliamı.

107. yılında bu korkunç ve utanç verici olayın tüm detaylarını ele aldık...

Kaynak: https://twitter.com/deligaffar/status/73...

1. Hayırsız Ada faciası memleketimizin gördüğü en insafsız köpek katliamıdır. Başlangıcı 3 Haziran 1910'dur.

2. Bizim geleneğimizde sokak köpekleri şehrin sakinleridir. Onlar 1910'a kadar İstanbul’da kendi sokaklarında bakılarak bizimle beraber yaşadılar.

3. Avrupa'da ise parfüm/kimya sanayi için katliamlar çoktan başlamış, sokaklarda tek köpek kalmamıştı. Fransızlar bizimkilere bir öneri getirdi:

4. “İstanbul’un sokak köpeklerini toplayıp bize satın.” Fransa ile anlaşma imzalandı. Ancak halk köpekleri vermedi, direndi.

5. Her köpek kendi sokağının bir sakini gibiydi. Halktan destek gelmeyince bu işler paraya muhtaç olan insanlara, serserilere havale edildi.

6. Toplama sürerken halk isyan etti, gemiyle Fransa’ya gönderilmek üzere Tophane'de bekletilen binlerce köpeği bir baskın yaparak kurtardı.

7. Ancak hükümet bir kez Fransa ile anlaşma yapmıştı, bu işten vazgeçmedi. Daha kapsamlı daha organize bir toplama işi başlatıldı.

8. Kısa sürede 80 bin köpek toplandı ve Tophane'de bekletildi... Halkın bir kez daha hayvanları kurtarmaması için başlarına asker dikildi.

9. Fakat Fransa’dan bir türlü yükleme talimatı gelmiyordu. Köpeklerin beslenmesi ve bakımı sorun olmaya başlamıştı..

10. Fransa’dan yanıt gelmeyince hükümet köpeklerin fiyatını indirdi, sonra bedavaya vermeye bile razı oldu ama Fransa'dan çıt çıkmıyordu.

11. Köpekleri artık Tophane’de bekletme olanağı yoktu. Kentten uzak bir yer, Sivri Ada seçildi. 80 bin köpek Sivri Ada’ya nakledildi.

12. Köpeklere burada bir süre daha bakıldı. Ta ki Fransa anlaşmayı fesih ettiğini, köpekleri almayacağını bildirene kadar.

13. Bundan sonra köpekler Sivri Ada’da tamamen kaderine terk edildi. Halk bir süre yiyecek taşıdı ama sonra bu da imkansız bir hale gelince...

14. Köpekler açlıktan ve susuzluktan can verdiler. Kuzucukların acı çığlıkları Anadolu Yakası sahillerinde duyuluyor, sabaha kadar dinmiyordu

15. Ölümler başlayınca, 2-3 yıl boyunca tüm sahil kokudan yaşanmaz hale gelmişti. İstanbul halkı bu suçtan dolayı çok üzgün, çok çaresizdi.

16. Pek çokları sahildeki evlerini kapattı. Köpeklere dokunmanın büyük bir lanete yol açacağı düşünülüyordu.

17. Sonunda o lanet 1912 yılında deprem olarak geldi. Büyük deprem köpeklerin ahına, günahına bağlandı. Adanın adı da Hayırsız Ada oldu.

18. Resmi kayıtlarda hala Sivri Ada diye geçse de, orası bizim dilimizde hala Hayırsız Ada’dır. 80 bin köpek kardeşimizin mezarıdır.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deli-sabit

Köpeklerin sokaklarda rahatça dolaşabildiği, "kedi-köpek besleyiciliği" diye meslek gruplarının olduğu, insanların zekatlarını hayvan doyurulması için bağışladığı dönemlerden hayvanların tecavüze ve işkenceye uğradığı bugünlere geldik. Batı hayvanları cadı diye yakarken, fabrikalarda canlı canlı öğütürken hayvan aşığı olan bizler, batının hayvana değer vermeyi öğrenmesiyle hayvan düşmanı olduk.

mr.deusvult

osmanlı gibi devletten bu beklenir ztn sadece 1600lere kadar güçlüydü 1600lerden sonra izlediği saçma politikalar ve savaslardan eskisi gibi gelişmiş modern medeni olamamıstır..

kare-as

Tepki vereceksen 1910 'u bırak, günümüzde ki bazı barınaklara ve hayvan satış mağazalarına bak. Valizlerde, çantalarda ticaret için getirilen, havasızlıktan telef olan hayvanlara, göz yumulan vicdansızlığa bak. Vicdansızlar her zaman açtır, gözü doyuran sadece bir avuç topraktır.

derin-a-clk

İnsanlık ayıbı... Ve maalesef hala bitmedi. Ünlü kozmetik firmaları hayvanlar üzerinde deneyler yaparak katliamlarına devam ediyorlar. Lütfen bu konuda duyarlılık gösterip aldığınız markalara dikkat edin. Geçmişte yapılanı affettiremeyiz belki ama hayvan dostlarımıza, Allah'ın sessiz kullarına, borcumuzu belki bu şekilde ödeyebiliriz. Lütfen.

layd

içim yandı, gönderin madem istemiş Fransa hangi akla hizmet edip vermiyorsunuz naz yapıyorsunuz da bu kadar zavallı hayvanı inleterek öldürüyorsunuz, sebep olanlar mezarında hortlasın..

Başlıklar

DepremFransaİstanbuldepremyiyecek
Görüş Bildir