Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gözyaşlarınıza Hakim Olamayacağınız Gerçek Bir Sürgün: 18 Maddede Hayırsız Ada Katliamı

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız gerçek bir sürgünün hikayesi... Sivriada'da ya da diğer adıyla Hayırsız Ada'da olan köpeklerin katliamı.

108. yılında bu korkunç ve utanç verici olayın tüm detaylarını ele aldık...

Kaynak: https://twitter.com/deligaffar/status/73...

1. Hayırsız Ada faciası memleketimizin gördüğü en insafsız köpek katliamıdır. Başlangıcı 3 Haziran 1910'dur.

2. Bizim geleneğimizde sokak köpekleri şehrin sakinleridir. Onlar 1910'a kadar İstanbul’da kendi sokaklarında bakılarak bizimle beraber yaşadılar.

3. Avrupa'da ise parfüm/kimya sanayi için katliamlar çoktan başlamış, sokaklarda tek köpek kalmamıştı. Fransızlar bizimkilere bir öneri getirdi:

4. “İstanbul’un sokak köpeklerini toplayıp bize satın.” Fransa ile anlaşma imzalandı. Ancak halk köpekleri vermedi, direndi.

5. Her köpek kendi sokağının bir sakini gibiydi. Halktan destek gelmeyince bu işler paraya muhtaç olan insanlara, serserilere havale edildi.

6. Toplama sürerken halk isyan etti, gemiyle Fransa’ya gönderilmek üzere Tophane'de bekletilen binlerce köpeği bir baskın yaparak kurtardı.

7. Ancak hükümet bir kez Fransa ile anlaşma yapmıştı, bu işten vazgeçmedi. Daha kapsamlı daha organize bir toplama işi başlatıldı.

8. Kısa sürede 80 bin köpek toplandı ve Tophane'de bekletildi... Halkın bir kez daha hayvanları kurtarmaması için başlarına asker dikildi.

9. Fakat Fransa’dan bir türlü yükleme talimatı gelmiyordu. Köpeklerin beslenmesi ve bakımı sorun olmaya başlamıştı..

10. Fransa’dan yanıt gelmeyince hükümet köpeklerin fiyatını indirdi, sonra bedavaya vermeye bile razı oldu ama Fransa'dan çıt çıkmıyordu.

11. Köpekleri artık Tophane’de bekletme olanağı yoktu. Kentten uzak bir yer, Sivri Ada seçildi. 80 bin köpek Sivri Ada’ya nakledildi.

12. Köpeklere burada bir süre daha bakıldı. Ta ki Fransa anlaşmayı fesih ettiğini, köpekleri almayacağını bildirene kadar.

13. Bundan sonra köpekler Sivri Ada’da tamamen kaderine terk edildi. Halk bir süre yiyecek taşıdı ama sonra bu da imkansız bir hale gelince...

14. Köpekler açlıktan ve susuzluktan can verdiler. Kuzucukların acı çığlıkları Anadolu Yakası sahillerinde duyuluyor, sabaha kadar dinmiyordu

15. Ölümler başlayınca, 2-3 yıl boyunca tüm sahil kokudan yaşanmaz hale gelmişti. İstanbul halkı bu suçtan dolayı çok üzgün, çok çaresizdi.

16. Pek çokları sahildeki evlerini kapattı. Köpeklere dokunmanın büyük bir lanete yol açacağı düşünülüyordu.

17. Sonunda o lanet 1912 yılında deprem olarak geldi. Büyük deprem köpeklerin ahına, günahına bağlandı. Adanın adı da Hayırsız Ada oldu.

18. Resmi kayıtlarda hala Sivri Ada diye geçse de, orası bizim dilimizde hala Hayırsız Ada’dır. 80 bin köpek kardeşimizin mezarıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmetcan.oral.5

Küçük bir hata var yalnız. Köpekler sivri adaya değil de neandros' a gönderiliyor diye biliyorum. Hayırsız ada ile sivri birbirinden farklı iki ada çünkü.

madaly

ya böyle bir drama alkışlayan gülücük yapan yatarıkları şuan gebertesim geliyor...hemde onları toplayıp boş bir adaya atasım var.

Gizli Kullanıcı

o zaman da bu zaman da kim eziyet ettiyse hayvanlara Allah binbir türlü belalarını versin yatıcak yer yiyecek ekmek bulamasınlar inşallah.

blizzard

Kanuni Sultan Süleyman gibi büyük bir padişah öldüğünde, tören için hazırlanan atların kuyrukları kesilir ve ağlama görüntüsü vermek için gözlerine tuz sürülürdü. Yine selamlık için seçilen at ağır hareket etsin diye bir gece önceden yemsiz ve uykusuz bırakılırdı. Murat Bardakçı son Padişah Vahdettin'in yedi güvercini yedi kurşunla öldürmesini övgüyle anlatıyor. Ayrıca saraydan çok avla uğraşan padişahlarımız da vardır. Bunlar günümüz için rahatsız edici şeyler lâkin Ahmet Rasim'in Osmanlı Tarihi eserinden verdiği bilgiye göre "Adam öldürmek Tavuk kesip, cam kırmaktan daha kolaydı" Dolayısıyla böyle bir ortamda hayvanlara incelik gösterileceğini düşünmek biraz saflık oluyor.

selimreizzz

yok kardeşim onların işine gelmez onlar 100 sene önceki olayları da bugüne göre değerlendirir 1400 sene öncekileri de

ayna-efendi

o zamanlar çine ihraç etmeyi akıl eden biri çıksa muhtemelen köpekleri çinliler yerdi, batıda sokak hayvanı yok çünkü adamlar zamanında hepsini toplayıp öldürdü çünkü, sokakta köpek bulunursa barınağa alınır sahibi varsa gelir alır yoksa sahiplendirilmesi için süre tanınır alan olmazsa uyutulur, türkiyede sokak köpeği sayısını kontrol edilmiyor abuk subuk işlere para bulan belediyeler bu işe para harcamıyor ekonomik gördükleri zehirleme yoluna gidiyor,

ayna-efendi

sokak köpeği nüfusu kontrol altında tutulmalı hem hayvanların iyiliği için hem de toplum sağlığı için, sayı çok olunca hayvansever gönüllüler de yetişemiyor hepsine, sayı kontrolden çıktığına ne olduğunu merak ediyorsanız hindistana bakın, 2016 rakamlarına göre 30 milyon köpek var ve 20bin kişi her yıl kuduzdan ölüyor http://www.bbc.com/news/world-asia-india-36035456 sürüleştikleri zaman ciddi tehlike hem insanlar hem diğer hayvanlar için https://www.thesun.co.uk/news/6228785/six-kids-killed-by-packs-of-stray-dogs-in-the-same-town-in-india-within-a-week/ anadolu kedisi sitesinde yazmışlardı köpek sayısını azaltmak için leoparlardan faydalanma gibi bir plan varmış

soyledim-gitti

Birisi araştırıp yazmıştı "İzmir'de 100 bin sokak köpeği var ancak belediye yılda 6 bin köpeği kısırlaştırabiliyor." diye. Durum buysa gerçekten vahim. O yazar da sahiplenilmeyenlerin uyutulması gerektiğini belirtmişti.

ayna-efendi

sokak köpekleri bir yana sahipli köpekler de sıkıntılı çünkü çoğu sahip bilinçsiz ve sorumsuz daha bugün tekirdağda bir kız çocuğu pitbulldan zor alındı 52 dikiş atıldı https://www.haberler.com/cocuk-parkinda-pitbul-dehseti-10916466-haberi/ batıda bu hayvanı bırakın başıboş salmayı ağızlıksız bile gezdiremezsiniz, bazı ülkelerde köpek sahipleri yanlarında poşet taşıyor köpek kaka yaparsa içine koyup çöpe atıyor yere yaparsa ceza kesiyorlar bunu türkiyede uygulayamazsınız mesela zor zihniyet müsait değil, sizin bahsettiğiniz meselede izmirde sokak köpeği sayısı 400bini aşmış http://www.izmir-vho.org/basin-389-izmir-deki-sokak-kopeklerinin-sayisi.html bunlara ne belediye yetişir ne de gönüllüler, sahiplenin deseniz sahiplenen az olur çünkü köpek sahiplerinin çoğunun derdi cins köpek alıp hava atmak, o yüzden sahiplenen çok az olur

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

DepremFransaİstanbuldepremyiyecek
Görüş Bildir