Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gözyaşlarınıza Hakim Olamayacağınız Gerçek Bir Sürgün: 18 Maddede Hayırsız Ada Katliamı

15bPAYLAŞIM

Gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız gerçek bir sürgünün hikayesi... Sivriada'da ya da diğer adıyla Hayırsız Ada'da olan köpeklerin katliamı.

108. yılında bu korkunç ve utanç verici olayın tüm detaylarını ele aldık...

Kaynak: https://twitter.com/deligaffar/status/73...

1. Hayırsız Ada faciası memleketimizin gördüğü en insafsız köpek katliamıdır. Başlangıcı 3 Haziran 1910'dur.

2. Bizim geleneğimizde sokak köpekleri şehrin sakinleridir. Onlar 1910'a kadar İstanbul’da kendi sokaklarında bakılarak bizimle beraber yaşadılar.

3. Avrupa'da ise parfüm/kimya sanayi için katliamlar çoktan başlamış, sokaklarda tek köpek kalmamıştı. Fransızlar bizimkilere bir öneri getirdi:

4. “İstanbul’un sokak köpeklerini toplayıp bize satın.” Fransa ile anlaşma imzalandı. Ancak halk köpekleri vermedi, direndi.

5. Her köpek kendi sokağının bir sakini gibiydi. Halktan destek gelmeyince bu işler paraya muhtaç olan insanlara, serserilere havale edildi.

6. Toplama sürerken halk isyan etti, gemiyle Fransa’ya gönderilmek üzere Tophane'de bekletilen binlerce köpeği bir baskın yaparak kurtardı.

7. Ancak hükümet bir kez Fransa ile anlaşma yapmıştı, bu işten vazgeçmedi. Daha kapsamlı daha organize bir toplama işi başlatıldı.

8. Kısa sürede 80 bin köpek toplandı ve Tophane'de bekletildi... Halkın bir kez daha hayvanları kurtarmaması için başlarına asker dikildi.

9. Fakat Fransa’dan bir türlü yükleme talimatı gelmiyordu. Köpeklerin beslenmesi ve bakımı sorun olmaya başlamıştı..

10. Fransa’dan yanıt gelmeyince hükümet köpeklerin fiyatını indirdi, sonra bedavaya vermeye bile razı oldu ama Fransa'dan çıt çıkmıyordu.

11. Köpekleri artık Tophane’de bekletme olanağı yoktu. Kentten uzak bir yer, Sivri Ada seçildi. 80 bin köpek Sivri Ada’ya nakledildi.

12. Köpeklere burada bir süre daha bakıldı. Ta ki Fransa anlaşmayı fesih ettiğini, köpekleri almayacağını bildirene kadar.

13. Bundan sonra köpekler Sivri Ada’da tamamen kaderine terk edildi. Halk bir süre yiyecek taşıdı ama sonra bu da imkansız bir hale gelince...

14. Köpekler açlıktan ve susuzluktan can verdiler. Kuzucukların acı çığlıkları Anadolu Yakası sahillerinde duyuluyor, sabaha kadar dinmiyordu

15. Ölümler başlayınca, 2-3 yıl boyunca tüm sahil kokudan yaşanmaz hale gelmişti. İstanbul halkı bu suçtan dolayı çok üzgün, çok çaresizdi.

16. Pek çokları sahildeki evlerini kapattı. Köpeklere dokunmanın büyük bir lanete yol açacağı düşünülüyordu.

17. Sonunda o lanet 1912 yılında deprem olarak geldi. Büyük deprem köpeklerin ahına, günahına bağlandı. Adanın adı da Hayırsız Ada oldu.

18. Resmi kayıtlarda hala Sivri Ada diye geçse de, orası bizim dilimizde hala Hayırsız Ada’dır. 80 bin köpek kardeşimizin mezarıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abdullah-turnali

o aalkış yapnları o gülüçük atanları o kalp gözlü emoji tanların tüm cümlalesini sikim inşallah o köpekleri oraya koyanlar inşallh Allah onlarıda öyle yapar

ozcan-ozkan5

Konunun cinsel organını kullanarak çözüleceğini sanıyorsan ya geri zekalısın ya da sapık.

sila-ezergecer

Hayırsız ada taaa marmara adasının solunda ege'ye yakın. sivri ada dediğiniz yer bizim kınalı, burgaz'a yakın bir ada. hikaye de bir sallamasyon var lokasyonla ilgili.

berk-erkent

İstanbul'daki Sivri Ada'nın da bir diğer ismi de Hayırsız Adadır. Bu olaydan sonra bu adı almıştır. Olay, İstanbul'daki Hayırsız Ada'da geçiyor.

ahmetcan.oral.5

Küçük bir hata var yalnız. Köpekler sivri adaya değil de neandros' a gönderiliyor diye biliyorum. Hayırsız ada ile sivri birbirinden farklı iki ada çünkü.

berk-erkent

Hayırsız Ada ve Sivri Ada aynı ada. Bu olaydan sonra Hayırsız Ada denilmeye başlandı. Neandros ise Büyükada'nın arkasındaki başka bir ada, Tavşan Adası diye de geçer. Olay, Sivriada'da yaşandı.

ahmetcan.oral.5

Hee ben büyükada nın arkasındakine attılar diye biliyordum işte. Yanlış biliyormuşum bak.

madaly

ya böyle bir drama alkışlayan gülücük yapan yatarıkları şuan gebertesim geliyor...hemde onları toplayıp boş bir adaya atasım var.

Gizli Kullanıcı

o zaman da bu zaman da kim eziyet ettiyse hayvanlara Allah binbir türlü belalarını versin yatıcak yer yiyecek ekmek bulamasınlar inşallah.

Görüş Bildir