Gözyaşlarını Tutamadı: İngiltere Başbakanı Theresa May, 7 Haziran'da Görevi Bırakıyor

 > -

İngiltere Başbakanı Theresa May 7 Haziran'da partisinin liderliğinden istifa edeceğini açıkladı. May, halefi seçilene kadar başbakanlık görevini sürdürecek.

Muhafazakar Parti yönetimi ile Başbakanlık konutu "10 Numara" bir araya gelen May, görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, 7 Haziran’da parti liderliğini bırakacağını duyurdu. 

May, "Brexit’i hayata geçirememiş olmak benim için derin bir pişmanlıktır ve öyle kalacaktır" dedi. 

Muhafazakar Parti'de yeni lider seçilinceye kadar May'in görevde kalmaya devam edeceği ifade ediliyor.

BBC'nin aktardığı bilgiye göre, Muhafazakâr Parti liderliği için yarışın 10 Haziran'da başlatılması ihtimali üzerinde duruluyor.

Yaklaşık 3 yıldır başbakanlık görevini yürüten May, istifasını duyurduğu konuşmasının sonunda gözyaşlarına hakim olamadı.🎥

Ülesinin ikinci kadın başbakanı olmaktan gurur duyduğunu belirten May “Sevdiğim bir ülkeye hizmet etme fırsatı bulmuş olmak benim için hayatımın en büyük gurur kaynağı” diyerek konuşmasını bitirdi.

May, detaylarını hafta başında açıkladığı yeni Brexit anlaşması paketi nedeniyle kabinesinin ve milletvekillerinin tepkisini çekmişti.

Theresa May'in AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda daha önce üç kez reddedilmişti.

May'in liderliğindeki partinin, ülkede dün yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük yenilgi alması bekleniyor.

Times gazetesi geçtiğimiz gün Başbakan May'in, kabinesinin yeni Brexit anlaşmasına karşı çıkması sebebiyle istifa etmeye hazırlandığını öne sürmüştü.

Dün de İngiliz basınında, May'in aracının arka koltuğunda gözleri yaşlı bir şekilde otururken çekilmiş fotoğrafları yer almıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir