Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görenlere 'Gözümde Canlanır Koskoca Mazi' Dedirtecek Bir Zamanların Vazgeçilmezi 23 Eşya

-

Teknolojinin başka bir boyuta geçmesi ve yaygınlaşması sonrası o kadar hızlı bir dönüşüm yaşandı ki; ev eşyalarından, iş hayatına, hatta insan ilişkilerine kadar birçok şey başka bir yere evrildi. Bu dönüşüm gerçekleşmeden önce sıklıkla gördüğümüz ya da kullandığımız naftalin kokusunu ciğerlerimize dolduran eşyaları derledik.

1. Daktilo

Bilgisayar öncesi teknoloji ürünü olan daktilo, resmi yazışmalardan tutun da romanlara kadar milyonlarca yazıya kalem olmuş aletti.

2. Kömür ütüsü

Ortasındaki hazneye kömür konup altındaki metali ısıtmasıyla çalışan ütüydü. Uzun süre sıcak kaldığı için onlarca elbise ütülenebilirdi.  Hala usta terzilerin bir kısmı kullanır.

3. Radyo

Salonun vitrininde, en korunaklı yere konulan ve ev halkının dünyayla bağlantısını sağlayan araçtı. Haber bültenlerinden radyo tiyatrosuna kadar onlarca program yapılırdı.

4. Banyo kazanı

Haftanın 2 ya dan en fazla 3 günü yakılırdı. Kazan yakıldığında ev ahalisinin hepsi aynı akşam su soğumadan banyo yapmak zorundaydı.

5. Katalitik

Tüple çalışan katalitik özellikle 90'larda popülerdi. Tekerlekleri sayesinde istenilen odaya götürülebilirdi.

6. Çorum kaloriferi

Toros ve Şahin model arabalarda sıklıkla kullanılırdı. Sanayide taktırılan Çorum kalorifer, motorun sıcağını arabanın içine verirdi.

7. Soba

Hem ısınma aracı hem de ocak olarak kullanılırdı. Boruya yerleştirilen tellerde de elbise kurutulurdu.

8. Paspas

Evlerin girişinde sizleri selamlayan paspaslar genelde el örgüsüydü ve birkaç modelden ibaretti.

9. Divan

Eski dönemin oturma grubuydu. Genelde tahtadan yapılırdı. Üstüne, içi koyun yünü doldurulmuş döşekler atılarak kullanılırdı.

10. Dikiş makinesi

Her istenilen kıyafetin alınamayacağı dönemlerde, eskiyen kıyafetlerin onarılması ya da yeni kıyafet dikilmesi için kullanılırdı. Çıkardığı ses çocukları heyecanlandırırdı.

11. Çalı süpürgesi

Kurumuş ince ağaç dallarının birbirine tutturulmasıyla oluşturulan süpürgeydi.

12. Çevirmeli telefon

Aranmak istenen numaraya ait rakamların tek tek çevrilirdi. Şimdilerde birini aramanın ne kadar zor ve kıymetli olduğunu temsil eder.

13. Gramofon

Görece daha lüks kabul edilebilecek bir müzik aletiydi. Taş plakların büyük bir keyif ve özenle takıldığı alet artık antika kategorisine girdi.

14. Kasetçalar

Özellikle gençlerin en büyük eğlencesiydi. Çıkar çıkmaz alınan kasetlerin onlarca defa tekrar tekrar dinlendiği elektrikli aletti. Bazılarında pil takma yeri de vardı.

15. Walkman

Kaset dinlemek için evde olma zorunluluğunu ortadan kaldıran bu teknoloji harikası cihaza sahip olanlar hatırlar; bele takılıp sokaklarda müzik dinleyerek gezmek büyük bir keyif verirdi.

16. Discman

Kasetten sonra CD teknolojisiyle beraber Walkman'lerle aynı işlevi gören aletti.

17. Güğüm

Sıvı şeyler taşımak için kullanılan ve genelde emaye ya da bakır olan kaplardı.

18. Siyah-beyaz televizyon

Kumandası olmayan, sesi cızırtılı çıkan, sürekli ekranı atlayan ve siyah-beyaz yayın yapan son teknoloji ürünüydü.

19. Gaz lambası

Geceleri büyük evlerin odalarını ya da koridorlarını aydınlatırdı. Gaz yağıyla yanar, genelde duvarda çocukların ulaşamayacağı yükseklikte bir yere asılırdı.

20. Emaye tabak

Kırılmayan, eskimeyen, oldukça kullanışlı mutfak malzemesiydi. Çoğu evde hala kullanılır ya da dolabın bir kenarında saklanır.

21. Analog fotoğraf makinesi

Şimdiki gibi her an fotoğrafını çekilmezdi. Film bitmesin diye özenle kullanılması gereken fotoğraf makineleriydi. Hala piyasada olmakla beraber sadece bu aletlere tutkun olanlar kullanır.

22. Geyikli duvar halısı

Evlerin genelde antresinde bulunan ve misafirleri selamlayan bir dekordu.

23. Her evde bulunan aynı desenli halı

Misafirliğe gidilen her eve çocukların hızlıca alışmasını sağlayan en önemli unsur aynı deseni taşıyan bu halılardı. Bu halıların çoğu fabrikasyon değil el tezgahından çıkmaydı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

analog fotoğraf makinem hala duruyor :)

wolfgangmami

Çorum sobası iyi bir şeye benziyor

irem-kabatas

Katalatiği kışın odama alayım ben. 10 Yıllık tüp çeyreği dolu patlamasa bari

playmaker

Baba 7 numara kuzine olacak ama yine de gözlerimi doldurdunuz be !

nebusimdi

70'lerde tel dolap vardı mesela.

Görüş Bildir