Görüş Bildir
Haberler
Google'a Bile Reklam Veriyorlar: Kredi Notu Düşük Vatandaşlar Tefecilerin Ağına İtiliyor

Google'a Bile Reklam Veriyorlar: Kredi Notu Düşük Vatandaşlar Tefecilerin Ağına İtiliyor

Ekonomik darboğaz yüzünden geniş kesimlerin kredi notu düşüyor. Otobüs duraklarında, elektrik direklerinde “kredi notu düşük olana borç verilir” ilanları belirmeye başladı. Hatta Google’da “Kredi notu düşüklere kredi” yazarak arama yapanların sayısı son aylarda sert şekilde artmış durumda. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul İstatistik Ofisi’nin verilerine göre 2 bin 500 lira ve altında gelir sahibi olan kişilerin yüzde 92,6’sı 1000 TL’lik beklenmedik bir harcamayı karşılamak için borçlanmak zorunda kaldığını söylüyor. 

Ancak yıllardır süren ekonomik darboğaz nedeniyle geniş kesimlerin kredi puanı oldukça düşük. Bu nedenle yeni banka kredisi bulmakta da zorlanılıyor.

Yeni moda ‘Paravan kredi’

Yeni moda ‘Paravan kredi’

Peki insanlar hayatlarını devam ettirebilmek için ne yapıyorlar? 

BirGün'den Ozan Gündoğdu imzalı habere göre, bu darboğaz karşısında son aylarda giderek artan yöntem bir tür tefecilik. Otobüs duraklarına, elektrik direklerine asılan küçük el ilanlarının hedefi, geçinme güçlüğü yaşayan insanlar. İlanlarda vadedilen şey ise “kredi puanı düşük olanlara kefilsiz kredi.”

Bu yöntemde bankadan başkası adına kredi çekiliyor. Yüzde 15’e varan komisyonlarla çekilen kredi bir başkasına borç veriliyor. Örneğin, 10 bin liralık kredi kullanılıyor, bunun 8 bin 500 lirası kredi notu düşük olduğu için borç arayan zor durumdaki kişiye veriliyor, geri kalan bin 500 lirası aracının komisyonu oluyor. Zor durumdaki kişi ise 10 bin liranın taksitlerini bu aracıya ödüyor. İşlemin bankacılık literatüründeki adı “paravan kredi”. Bankalar için bu tip paravan kredilerin tespit edilmesi çok zor. Böylece bu zorluktan istifade ederek yeni bir sektör oluşmuş durumda.

Faturaya yansıyan tefecilik

Faturaya yansıyan tefecilik

Borçlanmada bir başka yöntem ise telefon faturaları üzerine alınan elektronik cihazlar. İlk duyulduğunda kulağa tuhaf gelen bu yöntemde zor durumdaki kişi yine aracılara başvuruyor. Bu aracılar kişinin faturasının üzerine bir telefon alıyor ve bu telefonun nakdi bedelini zor durumdaki kişiye borç olarak veriyor. Tabii bu esnada aracı yine yüzde 15’e varan komisyonunu alıyor.

Google'a reklam veriyorlar

Google'a reklam veriyorlar

Örneğin kişinin kredi puanı bankadan kredi çekmeye yetmiyor ancak bir GSM operatörü bu kişiye 5 bin liralık bir telefon satabiliyor. Bu telefonu peşin olarak satın alan aracı, zor durumdaki kişiye 4 bin lirasını veriyor, bin lira komisyonunu alıyor, telefonu da piyasaya üzerine kar koyarak satıyor. 

Bu yöntemle borç dağıtan onlarca gayrıresmi aracı var. O kadar ki bu aracılar Google reklamları dahi veriyor.

Ekonomik darboğaz nedeniyle halkın çözüm arayışı arama motoru Google’da da adeta dile gelmiş durumda. 

Arama motorunda “Kredi notu düşüklere kredi” yazarak arama yapanların sayısı son aylarda sert şekilde artmış durumda. Bu aramaların sonucunda insanlar hem kredi notu düşüklere kredi veren bankaları arıyor, hem de tefeci reklamlarıyla üst sıralara yerleşen iletişim numaraları bulabiliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
58
18
13
10
3
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sefa Döner

Ne yazık ki birçok insan bu yüzden intihar ediyor. Doğuda tefecilik daha çok var. Hemen hemen herkes ya tefecilik yapıyor ya da tefeci ile muhatap olmuş. Ban... Devamını Gör

daredevil.

banka kredisi piyango mu ki çıkıp çıkmayacağı belli olmasın? Öğrenciyken yapı kredi kartım vardı, 1350 lira krediyi 50 lira masrafla anında hesaba aktarabili... Devamını Gör

kaan t

İnteraktif kredi diye bir kredi danışmanlık şirketi reklamı çıktı, sayenizde onları buldum ve kredim bankadan onaylandı kurum güvenilir tavsiye ediyorum. Te... Devamını Gör

cedric

İnanmayın firmanın açmış olduğu fake hesap bu. Profiline girin bakın sadece bu gönderiye yorum yapmış. Yorumun beğenileri de fake.

Pasif Kullanıcı

ne beş vaktin ezanı ne anjelüs çanları zincirden kurtarmadı yoksul çalışanları. insanlar muhtaç muhtaç olmadan önce bu günlerin geleceği söylendi ama türk in... Devamını Gör