Gökyüzünde Şölen Var: 10 Yıl Sonra İlk Defa 5 Gezegen Birden Aynı Hizada Sıralanıyor

 > 
3.4bPAYLAŞIM

Gökyüzü önümüzdeki birkaç hafta boyunca oldukça harika bir olaya ev sahipliği yapacak.

Bu geceden itibaren tam 5 hafta boyunca gökyüzüne kafanızı kaldırdığınızda tam 5 gezegeni birden aynı hizada görebileceksiniz.

Yılın başından beri Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn zaten arka arkaya dizilmiş halde görülebiliyordu; ancak şimdi Merkür de aralarına katılıyor. Böylece 2005'ten beri ilk kez 5 gezegen birden gökyüzünde hizalanmış olacak.

Tüm gezegenler bu süreçte çıplak gözle görülebilecek.

Gökyüzünün doğu tarafından yükselecek Merkür'ün önünde Venüs var; bu ikiliyi sırasıyla Satürn, Mars ve Jüpiter tamamlıyor.

Olayı 20 Şubat gecesine kadar gözlemleyebilirsiniz.

Gözlem için en iyi zamansa gün doğmadan 45 dk-2 saat önceki zaman dilimi. 

Akşam saatlerinde ilk önce Jüpiter ortaya çıkacak, onu gece yarısından sonra Mars takip edecek. Sabah 3 dolaylarında Satürn ve Venüs de ikiliye katılacak ve gün doğumuna 1 saat kala da Merkür gözükecek.

Peki yerlerini kendi başınıza nasıl saptayabilirsiniz?

Oldukça kolay. Jüpiter ve Venüs oldukça parlaklar, Mars ise kırmızıya kayan renginden ayırt edilebilir. Eğer bu üçlüden bir tanesini bile fark edebilirseniz, tek yapmanız gereken fark ettiğiniz gezegenle Ay'ı tek bir çizgide birleştirecek şekilde kolunuzu kaldırmak; geri kalan tüm gezegenler aşağı yukarı aynı hat üzerinde olacak. Bu hattın tam düz bir çizgi olmadığını belirtelim, biraz eğimli olacak.

5'li arasından en parlak gözükeni Venüs olacak.

En parlak ikinci gezegen Jüpiter, üçüncü gezegen Satürn, dördüncü gezegen Mars olacak. Merkür ise Güneş'e yakın konumu nedeniyle biraz zor ayırt edilebilecek. Ancak 20 Şubat'a doğru yaklaştıkça Merkür'de ufukta yükselmeye devam edecek ve Venüs'e iyice yaklaşarak daha belirgin hale gelecek. 5'liyi en net şekilde gözlemleyebileceğimiz tarihler ise Şubat ayının başlarına denk geliyor.

Bir dahaki 5'li dizilim 2018 yılında.

Aslında bu yılın Ağustos ayında bu 5'li tekrar aynı hizaya gelecek, ancak Merkür ve Venüs ufuk çizgisi civarlarında olacağından gözlem yapmak zor olacak. O nedenle çıplak gözle bu hizalanmayı görmek istiyorsanız 2018'e kadar beklemeniz gerekecek.

Son olarak ilk 1-2 hafta Merkür ufka çok yakın olduğu için yüksek binaların olmadığı bir yer bulmanız gerekecek, sonraki haftalarda binaların arasından görme şansınız biraz daha yüksek ama yine de açık bir alan en iyisi. Bulutsuz bir hava gerektiğini söylememe ise gerek bile yok sanırım.

İyi gözlemler!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seytantuylu

bu arada bu konuyla ilgilenen kadınlar hakikaten daha çekici geliyor bana niyeyse. çok kıza denedim "bak şu orion takım yıldızı, bak şu sirius şu vega" falan diye ama hep aynı tepki, "hmmm, ne güzel.." astronomi, kozmoloji ile ilgilenenler yeşillendirsin :/

seytantuylu

sabah 6 buçukta götüm dona dona çıktım ama maalesef bulutlardan dolayı bir şey göremedim :( ama denemeye devam..

ufukdiyo

Hava bulutlu ve zaten sokak lambaları engel oluyor. Ancak şu an oluşan görüntü büyülüyor :) En azından beni :) Plüton da Merkürün yanında ancak bu görüntüde çıkmadı.

spaceastro

Plüton dünyadan çıplak gözle gözükmez dimi ?

ufukdiyo

Uranüs Neptün Plüton üçü de çıplak gözle görülemez. Şehir ışıkları sayesinde Satürn de artık bu listede. Satürnü halkalı beklemeyin. Eğer şehirden uzak bir yerlerde iseniz telefon veya bilgisayardan konumunu doğrulayabilirsiniz.

spaceastro

:)) tamam teşekkürler

sosyopat-tate

Bu aralar çok bulutlu ya geceleri ay bile görünmüyor ne marsı ne jüpiteri :D

Gizli Kullanıcı

Planet Finder isimli mobile bir uygulama var, tavsiye ederim , aradiginiz gezegenin yerini aninda buluyor :)

seytantuylu

stellarium tek geçerim :)

thesameoldblues

BB KING

Görüş Bildir