Görüş Bildir
Haberler
Göktürk-2 Uydusu, Dünyayı 15 Bin Kez Turladı

Göktürk-2 Uydusu, Dünyayı 15 Bin Kez Turladı

Batuhan
26.10.2015 - 10:31

Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü ilk yerli keşif-gözetleme uydusu Göktürk-2, dünya etrafındaki kutupsal yörüngesinde 15 bininci turunu 09 Ekim 2015 tarihi itibarıyla tamamladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Genelkurmay Başkanlığı'ndan verilerin bilgiye göre; 18 Aralık 2012 tarihinde uzaya gönderilen Türkiye’nin uzaydaki gözü Göktürk-2 uydusu ile yaklaşık 2 yıllık süre içerisinde, Ahlatlıbel-Ankara’daki Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Keşif Uydu Tabur Komutanlığı'nda bulunan uydu yer istasyonundan yaklaşık 7 bin defa iletişim kuruldu ve 6 bin 800 adetten fazla görüntüleme görevi başarı ile icra edildi. Bu süre zarfında, TSK’nın ve kamu kuruluşlarının uydu görüntü talepleri karşılandı, dünyanın çeşitli bölgelerinden görüntüleme yapılarak yaklaşık 18 milyon kilometrekarelik alan kapsandı. Kapsanan bu alanın 2 milyon 700 bin kilometrekarelik kısmı ise Türkiye üzerinde bulunuyor.

Göktürk-2 uydusu, yer yüzeyinden yaklaşık 683 kilometre yükseklikteki 'Güneş Uyumlu Yörünge'ye yerleştirildi ve dünya etrafındaki bir turunu 98 dakikada tamamlıyor. Uydu spot, geniş alan, şerit ve stereo görüntüleme kabiliyetleri ile dünyanın her yerinden görüntü alma ve iletişim konisi içinde yer istasyonuna aktarma kabiliyetine sahip. Milli imkânlarla geliştirilen ve üretilen uydu ile dünya üzerindeki herhangi bir noktanın görüntülenmesi hususunda herhangi bir uluslararası kısıtlama söz konusu değil. Yerli olarak geliştirilen uçuş bilgisayarlarını ve yazılımları kullanan Göktürk-2 uydusunun sağlık verileri, planlanan ömür değeri çerçevesinde normal seviyelerde seyrediyor.

CHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
64
8
4
1
1
1
0