Görüş Bildir
Haberler
Gök Bilimcilere Göre Evren Sona Yaklaştı

Gök Bilimcilere Göre Evren Sona Yaklaştı

Ulaş
12.08.2015 - 20:30
İçeriğin Devamı Aşağıda

Evrenin enerji üretiminin son iki milyar yılda neredeyse yarı yarıya düştüğünü ortaya koyan gök bilimciler, evrenin yavaş yavaş sonuna yaklaştığını söylüyor.

Galaksi ve Kütle Demeti (GAMA) projesi çerçevesinde 200 binden fazla galaksinin 21 farklı dalga boyunda yaydığı ışıkları inceleyen gök bilimciler, evrenin enerji üretiminin son iki milyar yılda neredeyse yarı yarıya düştüğünü ortaya çıkardı.

Avustralya'daki Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi'nden Prof. Dr. Simon Driver, 'Evrendeki enerji miktarını hesaplamak için 200 binden fazla galaksinin farklı dalga boylarında yaydığı ışıkları inceledik. Bunun için hem uzaydaki ve hem de yeryüzündeki teleskopları kullandık' dedi.

Driver, 'Evren, tıpkı yorgunluktan kanepesine yığılan ve battaniyesine sarılan yaşlı bir adama benziyor. Ve bu yaşlı adam, yavaş yavaş son uykusuna hazırlanıyor' diye konuştu.

Sussex Üniversitesi'nden Dr. Stephen Wilkins da yıldız doğum oranının giderek azaldığını, bunun da evrendeki enerji miktarının düşmesini hızlandırdığını kaydetti.

Wilkins, 'Yıldız oluşumu, birkaç milyar yıl önce en üst seviyeye ulaştı. Daha sonra da düşmeye başladı. Evrende halihazırda var olan yıldızlar, yaşlandığı için ürettikleri enerji miktarı da azalıyor. Son iki milyar yılda evrendeki enerji miktarı, yüzde 40 oranında azaldı. Yıldız doğumu, azalmaya devam edecek. Dolayısıyla evren de giderek zayıflayacak. Gel gör ki evrenle ilgili bilgilerimiz, hala çok az. Tek bildiğimiz bu sürecin milyarlarca yıl alacağı. Şimdilik endişelenmeye gerek yok' ifadelerini kullandı.

Gök bilimciler, kapsamlı bir kozmos tarihçesi hazırlayabilmek için şimdi de evrendeki enerji içeriğinin haritasını çıkarmaya başladı.

  • AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
4
3
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Hani genişliyodu olum hani sonsuzdu bu ? Kandırıkcılar.

feyk

genisleyen mekan. toplam ve madde ve enerji miktari artmiyor. hatta mekan ivmelenerek genislediginden var olan maddelerde hizla uzaklasiyor. eger bilmedigimi... Devamını Gör

Ne bekliyoruz ki doğadan başlayarak her şeyi tek tek mahvediyoruz.Şimdilik endişenlenmeye gerek yok kendi götümüzü kurtarırız evet ; ama ya gelecek nesiller ... Devamını Gör

Therewasauser

Evren yok olacağı zaman insan mı olacak? Neden olmasın? Ama bence olmaz

kayisikomposto

Evren sona yaklaşmış en fazla 300-500 milyar yılcık kalmış.

kayisikomposto

bir sıfır sil ne oldu 30-50 milyar oldu. ben toplantıya saat 3.5 gibi gelir demek istedim. gerçekleri çarpıtma. paralel uşağı seni.