Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Göbeklitepe'nin Var Olma Sebebi, Masonluğun En Kutsal Sembolü "Sirius Yıldızı" Hakkında Bilinmeyen Detaylar

145PAYLAŞIM

Gökyüzünden, masonluğa oradan Göbeklitepe'ye sıçrayan hikayesiyle Dünya'nın en parlak yıldızı Sirius hakkında tüm detayları sizler için derledik...

Bu içerik hazırlanırken 2ladd ve Gaia sitelerinden yararlanılmıştır.

Gökyüzüne baktığınızda binlerce yıldızın arasından bir tanesi her zaman daha parlak olur. Tanıştıralım o yıldız, Sirius!

Kavurucu, yakıcı anlamına gelen Sirius yıldızı Dünya'nın neresinde olursanız olun karşınıza çıkan en parlak yıldız olma unvanının hakkını veriyor. Asıl rengi beyaz ve mavi olsa da farklı renklerde karşımıza çıktığı için aynı zamanda "gökkuşağı yıldızı" olarak da anılıyor. 

Diğer yıldızlarda görülmeyen renk değiştirme özelliğinin sebebi, diğerlerine kıyasla çok daha parlak olmasından kaynaklanıyor.

300 küsur yıl önce keşfedilen Sirius, hemen hemen bütün uygarlıklar tarafından kutsal sayılmıştır.

Sirius 1718'de astronom Edmond Halley tarafından keşfedildi fakat ilk ciddi araştırmalar 1800'lerde yapıldı. 

William Huggins, yaptığı bilimsel araştırmalar sonucunda Sirius yıldızının Güneş'e doğru saniyede 7.6 kilometre hızla ilerlediğini hesapladı.

Dünya'nın en eski tapınağı Göbeklitepe, Sirius yıldızına tapınmak için inşa edildi!

Şanlıurfa'nın Örencik Köyü'nde bulunan 11.000 yaşındaki tapınak, binlerce yıl önce günümüzde Sirius, o dönem Şira olarak bilinen yıldıza tapmak için inşa edildi. 

Bir yıldız nelere kadir, binlerce yıllık tapınağın sebebi olabiliyor. İyi ki de olmuş!

Peki bu ihtişamlı yıldızın Dogon mitolojisinin temelini oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Afrika'da yaşayan Dogon kabilesinin ileri astronomi bilgileri, kabileyi araştırmak için gelen birçok bilim insanını şaşkına çevirmiştir. Neden mi? Bizim sahip olduğumuz ekipmanların ve teknolojinin hiçbiri olmadan tüm bunları biliyor oldukları için... 👇

Dünya'nın yuvarlak olduğunu, Dünya'nın Güneş etrafında döndüğünü, Ay'ın Dünya etrafında döndüğünü, Jüpiter uydularını, Sirius’un aslında tek bir yıldız olmayıp Sirius A, B ve C olarak üçlü bir sistem oluşturduğunu...

Hatta, Sirius B yıldızının içe çökerek evrenin en ağır maddelerinden biri olan Nötrino adlı bir yıldız olduğunu bildikleri için!

Mısır din sisteminin temelini oluşturan Sirius, astronomi, mitoloji ve okültizm alanlarının en önemli sembollerinden biri olmuştur.

Eski uygarlıklarda sıklıkla karşımıza çıkan Sirius; Türk mitolojisinde Kutsal Kurt Asena, Roma mitolojisinde Romulus ve Remus’u emziren kurt ve Mısır’da Anubis tanrısı olarak geçmektedir. 

Tarihte bu kadar önemli bir yere sahip olan yıldızın, din ve mitolojinin içinde bu kadar yer almasının sebebi Güneş'ten 8.6 ışık yılı uzaklıkta yer alsa da, parlaklığının Güneş'in 23 katı olmasından dolayı... Böyle bir olayın açıklaması o dönemlerde sembollerle veya ilahi güçlerle bağdaştırılarak yapılıyordu.

Evet, Sirius ismine ünlü Harry Potter karakteri Sirius Black'ten de hakimiz!

Bazı kaynaklarda Sirius yıldızı aynı zamanda "köpek yıldızı" olarak da adlandırılmıştır.
Hatırlarsanız, Sirius Black, James Potter‘ın en yakın arkadaşı ve Harry Potter‘ın vaftiz babasıydı. Aynı zamanda şekil değiştiren Sirius’un aldığı hayvan şekli ise büyük siyah bir köpekti bu nedenle lakabı da ”Patiayak”tı.

Sirius karakterinin siyah bir köpeğe dönüşümü de Sirius yıldızının tarihine bir göndemedir. Sirius, 300 yıl önce dinlerin temelini oluştururken aynı zamanda günümüzün en popüler romanlarına kadar uzanan bir serüvene sahip.

Harry Potter'dan masonluğa kadar her alanda karşımıza çıkan Sirius yıldızı, gökyüzünden ziyade karada daha popüler!

Sirius’un Giza Piramiti’ne uzanan ışınları mason localarında ve birçok yerde kullanılıyor. Mason yazar William Hutchinson "Sirius, mason localarında herkesin dikkatini celbeden en kutsal objedir." diyor. Masonlukta tanrısal bir sembol Sirius, "her an her yerde olanı ve her şeyi bilip göreni" anlamına geliyor.

Sadece tarihin tozlu sayfalarında değil aynı zamanda Amerikan Doları'nda da yer aldığını biliyor muydunuz? "Her şeyi gören göz" olarak sembolleştirilmiş gözün arkasındaki ışınlar, Güneş ışınları değil, Sirius'un yaydığı ışık olarak geçmektedir.

"Her an her yerde olanı ve her şeyi bilip göreni" temsil ettiğine şaşırmıyoruz artık!

Jim Carrey'nin başrolünde oynadığı, Truman Show filminde Truman’ın yaşadığı sahte dünyada sözde bir yıldızın ışığını yansıtan spot lambası yere düşer. Spotun üzerindeki etikette açıkça Sirius yazmaktadır.

Kısacası, her göndermenin aranan yüzü Sirius yıldızı sadece gökyüzünde değil, hayatımızın her noktasında... 🌟

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metin-bulut

''siriusa tapınmak için yapılmıştır:) :) :) '' bu kadar kesin bir yargıya hangi ve kac tane bilimsel veriyle varıyorsun

mmurat

Göbeklitepe ilkel insan ya da Taş Devri gibi bilinen bütün tarih uydurma larının hepsini sahte olduğunu ortaya çıkarmıştır. din inancı her zaman vardı. Avcı toplayıcı insan modeli sonrasında yerleşik hayat din inancı ortaya çıktı iddiasının bilimsel olmadığı ispatlanmıştr. Göbeklitepe insanları yıldıza değil bir yaratıcıya inanıyorlardı. astronomi ile ilgilenmeleri yıldıza taptıklarınız göstermez Bu tamamen saçma ve uydurmadır

pltgzd

Bu kadar kesin aciklamayi arkeologlar acmiyor.Admin diziyi yalayip yutmus burda atip tutuyor.Birde islami karalayacak ya sozum ona iyiki de bulunmus falan diye din ve tapinma olayini sozum ona normallestiriyo.Allah askina birakin bu isleri ya.Bir kerede konuyu her yonuyle ele alipta sunun insanlara.Algi yaratmaktan bikmadiniz.Ama dukkani yanlis yere acmissiniz haberiniz olsun.Musluman mahallesinde salyangoz gitmez onedio.Komik oluyorsun anca

aymhmtaygmail.com

Milattan önce 9000 yılına ait bir inancı mı eleştiriyosun gerçekten? İslamiyetle ne alakası var? Din dediğin zaten tapınma değil mi, neden gücendin buna?

hipergrafi

Harry Potter'deki Sirius Black zaten yıldız olan Sirius'tan almış adını. Black ailesinin her bir ferdi takım yıldızlarının ismini taşıyormuş

domalt-trump

Yalnız Göbeklitepe'nin inanç sistemi hakkında henüz elimizde bir veri bulunmuyor. Söylenenler varsayım, tahmin karışımı şeyler. Böyle kesinkes yazılması fazla iddialı olmuş.

Görüş Bildir