Gizli Taziye Çadırı Kurulmuş: Van'da İki Mahallede, Koronavirüs Vakası 163'e Yükseldi

 > 
648PAYLAŞIM

Van'da, İpekyolu ve Edremit ilçelerinde yasak olmasına rağmen kurulan taziye çadırları, koronavirüs vaka sayısının artmasına neden oldu. İki mahallede vaka sayısı 163'e yükseldi, bir kadın ise yaşamını yitirdi.

Ortanca Mahallesi'nde 128, Emin Paşa Mahallesi'nde 35 vaka...

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, Van'ın İpekyolu ve Edremit ilçelerinde, yasağa rağmen kurulan taziye çadırı koronavirüs vakalarının artmasına neden oldu.

İpekyolu ilçesinde 5 Mayıs'ta taziye çadırı kurulan Ortanca Mahallesi'ndeki vaka sayısının 128, evde gizli taziyenin kurulduğu Edremit ilçesine bağlı Emin Paşa Mahallesi'ndeki vaka sayısının ise 35 olmak üzere toplam vaka sayısının 163'e yükseldiği aktarıldı.

Valilik: 'Taziyede koronavirüs kapan bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir'

Valilik'ten yapılan açıklama şu şekilde:

"Van’da koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında yasak olmasına ve yapılan uyarılara rağmen İpekyolu İlçesi Ortanca Mahallesinde Eraygen ailesi tarafından kurulan gizli taziye bağlantılı Covid-19 vaka sayısı 128 oldu. Ayrıca Ortanca Mahallesinde sorumsuzca kurulan taziyede koronavirüs kapan ve hastanede tedavi gören bir kadın vatandaşımız yapılan tüm müdahalelere rağmen bugün vefat etmiştir."

'Van'daki toplam vaka sayısı 478'

Açıklamanın devamı şu şekilde:

"Vefat eden vatandaşımız Sağlık Bakanlığının belirlediği kurallar çerçevesinde toprağa verilmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Tüm uyarılara rağmen Edremit İlçesi Eminpaşa Mahallesinde Gülçek ailesi tarafından yine evde gizli taziye kurulmuştur. Bundan dolayı Eminpaşa Mahallesindeki taziye ile bağlantılı vaka sayısı da her geçen gün artarak 35’e yükselmiştir. Van'da şu ana kadar vefat edenlerin sayısı 10 oldu. Yasak olmasına ve tüm uyarılara rağmen taziye kuran M. Gülçek hakkında adli işlem başlatılmış, ayrıca idari para cezası da uygulanmıştır. Van’daki toplam vaka sayısı yaklaşık 478, taburcu olan hasta sayısı 378 olmuştur. Tedbir amaçlı karantina altında tutulan toplam sayı yaklaşık 61 bin, şu anda karantinası devam eden kişi sayısı ise yaklaşık 18 bin."

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir