Ahmet Batman'ın "Beni İçinden Sev" Kitabının Hikayesi Girişimci Güçlü Gökozan'ın Hayatından Çalıntı mı?

-

Ahmet Batman'ın "Beni İçinden Sev" kitabı bu yılın Ocak ayında yayınlandı, Şubat ayında raflardaki yerini aldı. Kitabın baş karakterinin adı Güçlü.

Güçlü, 1984 yılında Aydın'da dünyaya geliyor. İkiz kardeşi var. Hasta doğuyor ve yoğun bakıma alınıyor. Babası hayata tutunması için ona Güçlü adını koyuyor...

Buraya kadar her şey normal gibi. Ama bir kurgu olduğu düşünülen bu kitabın buldumbuldum.com isimli eticaret sitesinin sahibi, girişimci Güçlü Gökozan'ın hayatının neredeyse bir kopyası olduğu ortaya çıkıyor.

Olayın ayrıntıları ise şöyle: Güçlü Gökozan 2016 yılındaki Babalar Gününde, şu an hayatta olmayan babasına ufak da olsa bir teşekkür etmek için doğum hikayesini Instagram'da paylaşıyor.

"Bundan tam 30 sene önce bugün ikizim @ggokozan ile dünyaya gelmişiz. 8. ayın başında erken doğduğumuz için ve anne karnındayken tüm yemeklerimi sağ olsun ikizim yediği için ben 1,6 kg doğmuşum, Gözde 3,6 kg doğmuş☺️ (Zaten resimden de göreceğiniz üzere soldaki ürkek ve mahsun olan benim, sağdaki topaç ve mutlu olan Gözde😊) O kadar küçük ve çelimsizmişim ki kulak kepçelerim zar zor görünüyormuş. Bu kadar küçük ve erken doğduğum için doktorlar babama ikizlerden erkek olanının yaşaması çok zor her şeye hazırlıklı olun demişler, babam da ne olursa olsun yaşatın lütfen diyip beni küveze koydurtmuş. 2 ay boyunca küvez de kalmışım babam da her gün hastaneye beni kontrole gelmiş. 2 ay sonunda yaşayıp küvezden çıkınca babam adımı Güçlü koymuş. İşte bu benim adımın hikayesi. İşteki en zor zamanlarımda, günlük hayatta başıma kötü şeyler geldiğinde aynı babam vefat ettiği günde de olduğu gibi adımın bu hikayesini kendime hatırlatarak babamın koyduğu adın hakkını vermeye çalışıp Güçlü durmaya çalışıyorum. Babalar kendilerinden sonra bile size güç verecek özellikleri kazandıran harika insanlar, lütfen şu an babanız hayattaysa benim yerime de gidin sarılın öpün, hayattayken onun değerini sonuna kadar bilin. Tüm babalarımızın babalar günü kutlu olsun.

Bu 30 senelik hayatta bana en büyük desteği ve gücü veren biricik ikizim, doğum gününü kutluyorum. İyi ki senin gibi biriyle doğduğum andan itibaren tüm hayatımı geçirebilmişim, sen olmasan hiçbir şey böyle güzel olmazdı. Umarım çok mutlu ve çok uzun yaşarsın da başta benden çaldığın yemeklerin acısını senden bol bol çıkarırım"

Ahmet Batman'ın "Beni İçinden Sev" kitabının ilk sayfası da şöyle:

Tabii bu benzerliği fark eden Güçlü Gökozan, Twitter ve Instagram'dan tepkisini dile getiriyor...

Ancak beklediği olumlu geri dönüşü alamıyor ve kitabı yayınlayan Destek Yayınevi'nin sahibi tarafından engelleniyor.

Güçlü Gökozan'ın hayatı ve kitap arasındaki diğer benzerlikler ise şöyle:

Beni İçinden Sev adlı kitap Aydın 1984’te bir bebeğin doğumuyla başlıyor.

- Gerçekte Güçlü Gökozan, Aydın 1986 doğumlu.

Şubat 2018 de çıkan kitabın başlangıç bölümünde ana karakter hasta doğuyor ve yoğun bakıma alınıyor. Kurtulan bebeğe babası Güçlü adını koyuyor.

Gerçek hayatta Güçlü Gökozan, 19 haziran 2016 da Instagram'da yaptığı paylaşımında babasının neden adını Güçlü koyduğunun anısını paylaşıyor.

Erken ve hasta doğan bebeğe yaşamaz diyorlar, 2 ay yoğun bakımda kuvözde kaldıktan sonra yaşayınca babası adını Güçlü koyuyor.

Gerçek hayatta Güçlü Gökozan’ın Gözde adında bir ikiz kız kardeşi var.

Kitaptaki karakter Güçlü'nün ikiz kız kardeşi var. Babası onun adını Güneş koyuyor. (Gözde adını "beğenmeyip" değiştirmiş olabilirler. 😅)

Gerçek hayatta Güçlü Gökozan’ın rahmetli babası Aydın’da maden fabrikası sahibi. Büyüyünce tek oğlu olduğu için işlerin başına onun geçmesini istiyor ama Güçlü Gökozan kendi ayaklarının üstünde durmak istediği için bunu geri çeviriyor.

Kitaptaki Güçlü’nün de babası Aydın’da İncir fabrikası sahibi (Aydın incir şehri olduğu için) ve kitaptaki baba Günay Bey de Güçlü'nün büyüyünce işlerinin başına geçmesini istiyor. Ama kitaptaki Güçlü de bu duruma pek istekli değil.

Gerçek hayatta Güçlü Gökozan’nın babası Güçlü ve Gözde küçükken annelerinin öldüğünü söyleyerek onları kandırıyor, annelerinin aslında ölmediğini yaşadığını aylar sonra öğreniyorlar.

Kitaptaki Güçlü'nün babası da aynı şekilde annesinin öldüğünü söylüyor ve o da sonradan annesinin ölmediğini aslında yaşadığını öğreniyor...

Gerçek hayatta Güçlü Gökozan’ın babası ikinci kez evleniyor. Güçlü ile ikizi de birlikte üvey annenin şiddetine maruz kalıyorlar.

Kitapta da Güçlü'nün babası Füsun adında biri ile evleniyor ve ikizler üvey anne şiddetine maruz kalıyorlar.

Gerçek hayatta Güçlü Gökozan, Aydın’daki okulunu birincilikle bitirerek İstanbul’a okumaya geliyor.

Kitaptaki Güçlü çok iyi bir puan yaparak İstanbul’a okumaya geliyor...

Gerçek hayatta Güçlü Gökozan, okulda aşık olduğu İpek'in Milano’da Bocconi Üniversitesi’nde okumaya gitmesinden sonra arkasından Milano’ya onu görmeye gidiyor.

-Kitapta Güçlü, okulda aşık olduğu Derin Milano’ya okumaya gidince arkasından Milano’ya gidiyor ve kitap bu şekilde bitiyor...

Sosyal medyadaki tepkiler ise şöyle:

Kitapla, Güçlü Gökozan'ın hayatı neredeyse birebir benzerlik gösteriyor...

Bunun üzerine Güçlü Gökozan, kitabın toplatılması için bütün yasal yollara başvurmuş durumda.

Bakalım zaman ne gösterecek... 😌🤷

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can-taksici

Gizli Kullanıcı

Bir de üç kitabını birden aldım, okudum amk. Yazıklar olsun.

muradislek7

birisi Kürk Mantolu Madonna'yı gerçekten Madonna zanneder, birisi survivor'a gider kitap yazar ben bu ülkenin Dostoyevski'yim der. Birisi de ergence şeyler yazar kendini yazar zanneder kimisi de gelir sağdan soldan hikaye çalar yazar olur. Sonra Türk Edebiyatı neden gelişmiyor. Siz daha atamayın Edebiyat Öğretmenlerini bakalım. Açık Öğretimlere kadar indirin Edebiyatı barajı aşan edebiyatçı olsun ne ala memleket. 2010'da 500 tam puan üzerinden 425 alarak zar zor yerleşmiştim bölümüme şimdi geldiği noktaya bak ne acı :(

kdrkara

Demek ki neymiş, okumakla adam olunmuyor. Böyle çalıntı yazar bozuntularının kitabını alarak sakın ola ki onlara destek olmayın. Zeki Müren'in bir sözü var; sanatçı olunmuyor efendim, sanatçı doğuluyor.

red-factor

Şu adama sadece bir kaç tane kelimeyi yan yana getirebildiği için "yazar" diyorlar ya, daha da bir şey demiyorum. Bu adam benim gözümde geri zekalı. Kitapları leş ve cümlelerinin hepsi çalıntı. Ona rağmen... Neyse yahu daha klasiklere "ya bunlar çok ağır çok saçma" diyen tiplere ne anlatmaya çalışıyorsam.

Görüş Bildir