Görüş Bildir
Haberler
Germanwings Mağdurları Tazminatı Reddetti

Germanwings Mağdurları Tazminatı Reddetti

ATKN
19.07.2015 - 18:02 Son Güncelleme: 19.07.2015 - 19:38

Lufthansa, pilotu tarafından kasten düşürülen Germanwings uçağında ölenler için tazminat teklifinde bulundu. Öfkeli aileler 25 bin euroluk manevi tazminatı düşük bularak reddetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Mağdur ailelerin avukatı Elmar Giemulla Lufthansa’nın tazminat teklifiyle ilgili bir açıklama yaptı. Kendi verdiği bilgilere göre 36 kurbanın yakınlarını temsil eden Giemulla “Teklifi reddediyoruz, çünkü geride kalanlar bunu makul bulmuyorlar” dedi.

Ailelerin havayolları şirketine yönelik büyük bir öfke içinde olduğunu belirten avukat Giemulla “Yeni bir teklif bekliyoruz” diye konuştu. Giemulla, ölen her bir kişi için Lufthansa'dan en az 100 bin euro talep ettiklerini belirtti.

150 kişi can vermişti

150 kişi can vermişti

24 Mart'ta Barcelona-Düsseldorf seferini yapan ve Fransız Alpleri'ne çakılan Germanwings uçağında 150 kişi can vermişti.

Uçağın 27 yaşındaki yardımcı pilot tarafından kasten düşürüldüğü kara kutuda yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkmıştı. Lufthansa doktorlarının pilot Andreas L'nin psikolojik tedavisinin devam etmesi gerektiğini bildikleri halde kendisine 'uçmaya uygundur' raporu verdiği ileri sürülmüştü.

Raporda, AB'nin yolcu uçağı pilotlarına, psikolojik analiz, uyuşturucu ve alkol testi yapılması kararına varıldı. Buna göre, yolcu uçaklarının kokpitinde her zaman için en az iki kişinin bulunması gerekecek.

Pilotlar, havayollarında göreve başlamadan önce psikolojik analizden geçirilecek ve havayolu şirketleri pilotlara rastgele uyuşturucu ve alkol testi uygulayacak.

Pilotların sağlık durumlarının incelenmesinde sağlam bir program uygulanması gerektiği belirtilen raporda, Avrupa'da pilotların sağlık durumlarının olduğu bir veri tabanı oluşturulması tavsiyesinde bulunuldu.

Raporda ayrıca, havayolu firmalarının uçaklarda pilot destek sistemlerini uygulamaya koyması gerekliliğinin altı çizildi.

Bundan sonra Komisyon, çalışma grubu ile bağımsız kaynakların raporlarını değerlendirerek, Avrupa Hava Güvenliği Ajansı'ndan uçuş güvenliği regülasyonuna eklenecek bir teklif getirmesini isteyecek. 

Deutsche Welle Türkçe ve Sputnik Türkiye

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0