Gerilemeye Devam Ediyoruz: Türkiye Yolsuzluk Algısında 176 Ülke Arasında 75. Sırada

 > 
737PAYLAŞIM

Türkiye, Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün her yıl düzenlediği "Yolsuzluk Algı Endeksi" kapsamında incelenen 176 ülke arasında 75. oldu. Türkiye, bu alanda, 2013 yılından bu yana düşüşte.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, dünyanın 176 ülkesinden elde ettiği verilerle hazırladığı Yolsuzluk Algı Endeksi'ni 1995 yılından bu yana her yıl düzenli olarak açıklıyor. 176 ülke için, 12 uluslararası kurumun yürüttüğü 13 araştırmanın bulgularına dayanarak hazırlanan 2016 Yolsuzluk Algı Endeksi; uzmanların, sivil toplum örgütlerinin ve iş dünyası temsilcilerinin kamu kesimindeki yolsuzluğa ilişkin algılarını yansıtıyor.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün her yıl düzenlediği "Yolsuzluk Algı Endeksi" 2016 verilerine göre, Türkiye'nin puanı ve sıralamadaki yeri, 2013 yılından bu yana gerilemeye devam ediyor. 168 ülkenin yer aldığı 2015 sonuçlarında 66. olan Türkiye, 176 ülkenin incelendiği 2016 araştırmasında 41 puanla 75. oldu. Araştırma metodolojisine göre 0 puan en yüksek yolsuzluk algısına, 100 puan ise en düşük yolsuzluk algısına işaret ediyor.

Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye’nin, son sıradaki Bulgaristan ile aynı puana sahip olduğu görülüyor

G20 ülkeleri arasında 2014’te 10, 2015’te ise 12. sırada bulunan Türkiye, 2016 yılında da 13. sıraya düşerek gerileyişini sürdürdü

Yolsuzluk Algı Endeksi'nde Türkiye, 19 ülkeden oluşan Doğu Avrupa ve Orta Asya liginde ise geçtiğimiz yıla göre bir basamak düşerek Gürcistan, Karadağ ve Sırbistan’ın ardından 4. sıraya geriledi.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün Türkiye kolu olarak faaliyet gösteren Uluslararası Şeffaflık Derneği'nin açıklamasında, "Endekste demokrasi deneyimi oldukça zayıf olan, yaygın hak ve özgürlük ihlalleri, istikrarsızlıklar ve toplumsal sözleşmelerin eksikliği ile dikkat çeken Suudi Arabistan, Brunei, Namibya, Botsvana ve Karadağ gibi ülkeler Türkiye’den daha yüksek sıralarda bulunmakta" ifadesi kullanıldı.

Geçen sene ise tablo şu şekildeydi

13 Maddeyle Türkiye'nin Uluslararası Yolsuzluk Endeksi'ndeki Çarpıcı Düşüşü - onedio.com
13 Maddeyle Türkiye'nin Uluslararası Yolsuzluk Endeksi'ndeki Çarpıcı Düşüşü - onedio.com

İlk üç sırada Danimarka, Yeni Zelanda ve Finlandiya yer aldı

Yolsuzluk Algı Endeksi’nde ilk üç sırada Danimarka (90), Yeni Zelanda (90) ve Finlandiya (89) yer aldı. Endeksin son sıralarında Kuzey Kore (12), Güney Sudan (11) ve Somali (10) bulunuyor. Geçen yıla göre puanları en çok düşen ülkeler ise Katar (-10), Kuveyt (-8), Bahreyn (-8), Suudi Arabistan (-6) ve Güney Kıbrıs (-6) oldu.

Türkiye'nin puanı 9 farklı araştırma sonucu belirlendi

Açıklamada, bu yıl, Türkiye’nin puanı belirlenirken bulguları kullanılan 9 araştırma sırasıyla şunlar: World Economic Forum, Global Insight Country Risk Ratings, Bertelsmann Foundation Transformation Index, IMD World Competitiveness Yearbook, Bertelsmann Foundation Sustainable Governance Index, World Justice Project Rule of Law Index, PRS International Country Risk Guide, Varieties of Democracy Project, Economist Intelligence Unit Country Ratings’dir.

Yolsuzluğun ilk 3 nedeni, gelir dağılımındaki eşitsizlik, kamu görevlilerinin kazanç ve güç elde etme istekleri ve yasal mevzuatın uygulanmaması olarak ortaya çıkıyor...

Peki size göre yolsuzluğun nedeni ne?

Gelir dağılımındaki eşitsizlik
Kamu görevlilerinin kazanç ve güç elde etme istekleri
Yasal mevzuatın uygulanmaması

Türkiye'deki yolsuzlukla ilgili görüşlerinizi aşağıdakilerden hangisi daha çok şekillendiriyor?

Medyadan alınan bilgier
Çevrenizdekilerin konuşmaları-yorumları
Kişisel deneyimler
Düşük gelirli kamu görevlilerinin yüksek hayat standarları arasındaki uyuşmazlıkla ilgili gözlemler

Kaynak: Al JazeeraDHA, AFP ve transparency.org

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir