13 Maddeyle Türkiye'nin Uluslararası Yolsuzluk Endeksi'ndeki Çarpıcı Düşüşü

 > -
Abone ol

Yolsuzlukla mücadelede dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International), 1995’ten bu yana her yıl yayınladığı Yolsuzluk Algı Endeksi’nin 2015 sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. 

168 ülkenin değerlendirmeye alındığı endekste Türkiye dört puan kaybederek iki sıra geriledi ve 66. sıraya düştü. Böylece 2013 yılında 53. sırada bulunan Türkiye, üst üste üçüncü yıl düşmüş oldu.

Kaynak: http://www.businessht.com.tr/guncel/habe...

1. Sıralamadaki bu düşüş, ilerleme olarak belirtilen reformların aksine bir gerilemeye işaret ediyor.

Türkiye, 2014 yılında yaşadığı dramatik düşüşle son 6 yıldaki ilerlemesini sıfırlamasının ardından, 2015'teki bu yeni düşüşle de olumsuz konumunu sürdürmüş oldu. Puanının yanı sıra ülke sıralamasında da 2 sıra düşüş yaşayan Türkiye, 2014 yılı endeksinde 64. sıradan 66. sıraya düştü.

2. Türkiye 2015 puan ve sıralamasına göre tüm Avrupa Birliği ülkelerinin gerisinde kalarak gittikçe Avrupa'dan uzaklaşıyor.

Toplam 19 Doğu Avrupa & Orta Asya ülkesi arasında geçtiğimiz yıl tapeli skandallarla sarsılan Makedonya ile birlikte 3. sırada yer alan Türkiye, G20 ülkeleri arasında da 10. sıradan 12. sıraya geriledi.

3. Ayrıca Türkiye'nin ismi endeksin 'kara liste'sinde de geçiyor.

Türkiye endekste, Libya ya da skandallarla sarsılan Brezilya gibi geçtiğimiz 4 yıl içinde dünya üzerinde en kötü performansı gösteren ülkelerin bulunduğu liste içinde de geçiyor...

4. Endeks verilerine göre, küresel ölçekte ülkelerin % 68’i elli puanın altında kalıyor.

Yolsuzluk algısının en az görüldüğü ülke olarak Danimarka 91 puan ile en üst sırada yer alırken, Finlandiya 90 puan ve İsveç 89 puan ile onu izliyor. Kuzey Kore ve Somali ise 8 puanla yolsuzluk algısının en yüksek olduğu ülkeler olarak belirlenmiş.

*Harita: Büyükten (kırmızı) küçüğe (sarı) ülkeler bazında yolsuzluk algısı

5. Endeks sonuçlarını Uluslararası Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan şöyle değerlendirmiş:

"Yolsuzluk skandallarının yargılanamadan kapanması ve yargılama sürecine yapılan müdahaleler ülkemizde 'cezasızlık' kültürünün yerleşik hale gelmesine ve yolsuzluk fiillerinin yargılanamayacağı algısına yol açtı."

6. Bu durum halk arasında yolsuzluğa karşı bir şey yapılamayacağı şeklinde olumsuz bir kanıya yol açıyor.

Ve tabii son aşamada duyarsızlık ve umursamazlığa. Yolsuzluğu önlemek için herhangi bir reform yapılmadığı gerçeğiyle bu toplumsal ilgisizlik durumunu birleştirirsek, yolsuzlukla herhangi bir şekilde mücadele edebilmenin önünde bütün olumsuz koşullar da oluşmuş oluyor.

7. Düşünce ve ifade özgürlüğüne, basın ve internete getirilen kısıtlamalar da puan düşüşünde etkili.

Bunların yanı sıra Özarslan şöyle ekliyor; "Türkiye’nin puanındaki bu düşüş ayrıca, yargı üzerinde belirgin hale gelen baskıların ve açık bir şekilde hukuka aykırı bazı uygulamaların küresel ölçekte uyandırdığı tepki olarak da yorumlanabilir".

8. Tüm bu sonuçlar yolsuzluk sorununun aslında bir demokrasi, düşünce ve ifade özgürlüğü sorunu haline geldiğine de vurgu yapıyor.

Bu bağlamda Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Türkiye’nin de içinde bulunduğu hızlı büyüyen ekonomilerin, yolsuzluğun artmasına neden olan bir "cezasızlık ve dokunulmazlık kültürü" yarattığını belirtiyor.

9. Bu verilerin Türkiye’ye yapılan ekonomik yatırımlar açısından da etkisinin devam etmesi muhtemel.

Verilere göre Türkiye, ekonomik anlamda sıkı işbirliği ve rekabet içinde olduğu ülkelerle kıyaslandığında uluslararası standartlara göre bir düşüş daha kaydetmiş oluyor.

*Grafik: Yıllar bazında Türkiye'deki yabancı yatırımlar

10. Yolsuzluk algısı yüksek ve şeffaflık kültürüne sahip olmayan ülkelerde, sağlıksız ekonomik büyüme ve yüksek maliyetli üretim kaçınılmaz.

Veriler yolsuzluk oranı yüksek ülkelerin "ülke riskini" yükselttiği için, bu ülkelerde yatırım gerçekleştiren yerli veya çok uluslu şirketlerin doğrudan etkilenmesi de beraberinde gelecektir. Bu da sağlıksız bir ekonomik büyüme ve yüksek maliyette üretim yaratır; ki tüm ülke ekonomisine ve halka zarar verir.

11. Somut adımların atılması şart.

1995 yılından bu yana açıklanan Yolsuzluk Algı endekslerine bakıldığında, Türkiye’nin sıralamada son 21 yıldır yerinde saydığını söyleyebiliriz. Bu durum, Türkiye’de kamu sektörü özelinde, yolsuzlukla mücadele ve şeffaflık sorununun bunca yılda kronikleşmiş hale geldiğini, ilerleme ve iyileşme adına yeterli adımların atılmadığını ortaya koyuyor.

12. Son olarak, Yolsuzluk Algı Endeksi'nin metodolojisi:

168 ülkede gerçekleştirilen, 11 farklı uluslararası kurumun 12 farklı araştırmasının bulguları incelenerek hazırlanan Yolsuzluk Algı Endeksi, uzmanlar ve iş dünyasının kamu sektörüne ilişkin yolsuzluk algılarını yansıtıyor. Endeksteki metodoloji ile 0-100 değerleri arasında bir sıralama gerçekleştirilmekte olup, “0” en yüksek yolsuzluk algısı, “100” ise en düşük yolsuzluk algısına karşılık geliyor.

13. Türkiye’nin puanı belirlenirken ise şu araştırmalar kullanılmış:

Dünya Ekonomik Forumu Yönetici Görüş Araştırması (World Economic Forum Executive Opinion Survey EOS), Bertelsmann Vakfı Dönüşüm Endeksi (Bertelsmann Foundation Transformation Index TI), IMD Dünya Rekabet Yıllığı (IMD World Competitiveness Yearbook), Bertelsmann Vakfı Sürdürülebilir Yönetim Göstergeleri (Bertelsmann Foundation SGI), Dünya Adalet Projesi Hukukun Üstünlüğü Araştırması (World Justice Project ROL), Politik Risk Hizmetleri Uluslararası Ülke Risk Rehberi (PRS International Country Risk Guide), Economist Intelligence Unit (Ekonomik ve Ülke Risk Çözümleri), ve Küresel Anlayış (IHS Global Insight).

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

ne de seviyorsunuz böyle haberleri hemen altına yapıştırıyorsunuz eylem fotolarınızı. Halbuki yolsuzluk algısı yolsuzluk demek değildir. Endeksin dayandığı bilimsel veriler onun bunun görüşünden oluşuyor. Yani ona buna göre Türkiye'de yolsuzluk yapılabilir miş. Yesinler endeksinizi.

ela-gozlu

Olm kaçtane yol yaptık lan ne diyonuz siz ? hemde dabıl yol :):):)

corpse-bride

yolsuzluk yapan varda bunu destekleyende var çıkarı uğruna halkın kendınde problem var bu durumu normal goruyor çalarım çırparım iki rekat namaz kılar kurtarırım mantıgında insanlar yasıyor bu ulkede maalesef haram lokmaymıs alın terıymıs eskıde kalmıs bunlar degerlerımızı yıtırmısız hep dıyorum bize öğretilenle suan yapılanlar arasında dağlar kadar fark var cokta yaslı sayılmam ama bu değişimi algılamakta zorlanıyorum bazen

mistral

bizi yönetenlerin uzaydan gelmediğini, memur, amir olanlarında ufoyla hicret etmediklerini hatırlatmak isterim.

cihan-abatay

Nasıl ya olur mu öyle şey? "Yolsuzluk yapan kardeşimiz olsa kolunu keseriz" lafını Angola başbakanı mı söyledi. Kesin paralel araştırma şirketidir bu.

Görüş Bildir