Geri Sayım Başladı! Oscar Ödülleri'ne Az Bir Zaman Kala Kıyafet Kuralından Akademi Üyelerine Kadar Törenle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

75PAYLAŞIM

2020 Oscar Ödülleri 9 Şubat'ta sahiplerini buluyor. Tüm dünyanın izlediği törenle ilgili sizi küçük bir gezintiye çıkarıyoruz.

Biliyorsunuz Oscar Ödülleri'ne aynı zamanda Akademi Ödülleri de deniyor. Akademi resmi olarak 1927 kuruldu. Oylama sistemi ise 1928 yılında getirildi.

Tam ismi: "Academy of Motion Picture Arts and Sciences"

İlk kurulduğunda sayısı sadece 36 iken bugün yaklaşık 7 binden fazla kişiden oluşan Akademi üyelerinin her geçen gün sayısı çoğalıyor. Bu kalabalık grup tamamen ünlü oyuncular, yapımcılar, yönetmenler, ses efektçileri ve set işçilerinden oluşuyor.

Bu kadar kalabalık bir grup olmasının sebebi ise Akademi üyeliği bir ömür boyu sürmektedir ve her geçen yıl kimse çıkmadığı gibi yeni isimler eklenmektedir. Yıllardır çoğalarak devam eden bu üyeler, bugün hatrı sayılır bir topluluğu oluşturuyor.

İlk Oscar Ödül Töreni ise 1929 yılında gerçekleşti. Hollywood Roosevelt Hotel'de küçük bir akşam yemeği diyebileceğimiz törene sadece 270 kişi katılmıştı.

İlk tören sadece 20 dakika sürmüştü inanabiliyor musunuz? O zamanlar bu törene giriş bileti sadece 5 dolardı.

Törene ilk zamanlarda pek rağbet yoktu. Çünkü kazananlar önceden bildiriliyordu. 1941 yılında bu uygulama kalktı ve 'kapalı zarf' sistemine geçildi. Heyecan bu yıldan itibaren başladı.

Oscar Ödülleri çok uzun bir süredir Los Angeles'taki Dolby Theatre'da gerçekleşiyor. Bu salonun kapasitesi tam 3400 kişi. Genelde de boş yer kalmıyor zaten.

Bugün herkesin hayalini kurduğu Oscar heykelciğini 1928 yılında MGM’in sanat direktörü Cedric Gibbons tasarladı. Heykeltıraş George Stanley tarafından heykelciğe dönüştürüldü. Ödül 3.5 kg ağırlığında ve 34 cm uzunluğunda.

Görseldeki Cedric Gibbons.

Şayet bir gün Oscar kazanırsanız bilginiz olsun ödülü satabilirsiniz. Ama sadece Akademi'ye, o da 1 dolar karşılığında! :)))

Maalesef 3 buçuk kilo altından oluşan bu ödül paraya çevrilmiyor. Akademi ödül verdiği kişilerle özel bir anlaşma imzalıyor. Bu anlaşmaya göre Oscar kazananlar, heykeli satmak isterlerse önce Akademi’ye 1 dolarlık satış teklifi vermek zorunda.

Eskiden ödül olarak sadece bu heykelcik veriliyordu. Şimdi bir de Oscar hediye paketi var. Bu paketin içerisinde 148 bin dolar değerinde mücevher ve lüks seyahat bileti bulunuyor.

Bu paket 2019 yılı için verilmişti. Bu yıl ne olur bakacağız artık!

İlk Oscar yayını radyodan, 1930 yılında yapıldı. TV'de ilk kez 1953'te yayınlanmaya başladı. O zamanlar siyah beyazdı tabii. Renkli yayına ise 1966'da geçildi.

Kırmızı halısız bir Oscar Ödülü düşünülemez. Tam bir yıldızlar geçidi sunan kırmızı halının uzunluğu 152.4 metre. Bu halının kurulması ise tam 900 saat sürüyor.

Her yıl bu kırmızı halıda göz kamaştıran elbiseler ve takımlar görüyoruz. Bunun sebebi sadece herkesin o gece çok şık olmak istemesi değil. 1960'lı yıllardan bu yana 'black tie' dediğimiz erkekler için smokin, kadınlar için ise tuvaletler şart koşuluyor.

Son yıllarda bu kurallar eskisi kadar katı bir şekilde uygulanmasa da biz size 'black tie' hakkında bilgi verelim:

Kadınlar: Uzun gece elbiseleri ve topuklu ayakkabılar. Pantolon veya kısa elbise pek kabul görmez. Devlet erkanının verdiği davetler bu kıyafetlerin giyildiği en iyi örnektir.

Erkekler: Smokin ya da siyah takım elbise, siyah kravat ya da papyon, kösele ayakkabı.

Zengin menüsü, geniş güvenlik önlemleri, altından heykelcik gibi pek çok detayı ile Oscar ödül töreninin toplam maliyeti ABD'ye 130 milyon dolara mal oluyor.

Kırmızı halıyı sermenin maliyeti 30 bin dolar. Sadece Oscar heykelcikler ise tanesi 900 dolara yaptırılıyor. 25 alanda ödül veriliyor ancak beraberlik ihtimali sebebiyle her yıl 50 heykelcik üretiliyor. Bu da maliyetin yıllık 45 bin dolar olmasını sağlıyor.

Oscar ödülleri bugüne kadar 3 kez ertelendi. 1938'de Los Angeles'ta büyük bir sel baskını yaşandı. 1968'de Martin Luther King'e suikast düzenlendiğinde tören iptal edildi.

Son olarak 1981'de başkan Ronald Reagan'a düzenlenen suikast girişimi Oscar'ları erteleyen neden olarak tarihe geçti.

1928'de toplamda 7 dalda ödül verilmişti. Zaman içinde pek çok kategori eklendi. Günümüzde 25 dalda Oscar ödülü veriliyor.

Gelelim en çok merak edilen konulardan bir tanesine. Ödüller neye göre veriliyor ve oylama nasıl yapılıyor?

7 bin kişiyi aşan tüm Akademi üyeleri uzun bir oylama sürecinden geçiyor. Oyuncu olan üyeler, oyuncu kategorilerinde oyuncu aday gösterebilirken yönetmenler ise yönetmenleri aday gösterebiliyor.

Belirlenen kurallar çerçevesinde seçim yapan üyeler aynı zamanda ‘En İyi Film’ kategorisinde aday gösterebiliyorlar. Seçimler yapıldıktan sonra bir oy süreci daha gerçekleşiyor ve herkes tüm kategorilerde oy kullanabiliyor.

30 yıldır ilk kez geçen sene sunucusuz yapılan Oscar Töreni bu yıl da sunucusuz gerçekleştirilecek.

Karey Burke, “Tören geçen sene hiçbirimizi hayal kırıklığına uğratmadığı için bu sene de aynı şekilde ilerleyeceğiz. Çılgın bir eğlence bizleri bekliyor, yıldızların enerjisi ve müziklerle yine harika bir akşam geçireceğiz,” dedi.

Homofobik paylaşımları sonrasında eleştirilen komedyen Kevin Hart, sunuculuğunu üstlendiği törenden ayrılmıştı. 2019’da sunucusuz törenin açılışı Adam Lambert ve Queen’in performansından sonra Tina Fey, Amy Poehler ve Maya Rudolph’un komedi skeci ile yapılmıştı.

Peki Zeki Müren de bizi görebilecek mi? Yani istesek biz de bu törene katılabiliyor muyuz, maalesef hayır! Akademi üyelerinin yanı sıra sponsorların ve basının da yer aldığı törene sadece davetliyseniz katılabilirsiniz.

Bilet ise 69 dolar...

Bari uzaktan izleyelim derseniz E! News kanalı kırmızı halıdan canlı yayın yapıyor. Yani herkes internet başına! Canlı yayın gece 02:00'de başlıyor, bilginiz olsun...

TV'den sadece Bein kanalından izleyebilirsiniz.

Ödül gecesini izlemeden önce küçük bir hatırlatma yapalım...

Oscar Ödüllerinin Enleri ve İlkleri Hakkında Bilmeniz Gereken 27 Şey - onedio.com
Oscar Ödüllerinin Enleri ve İlkleri Hakkında Bilmeniz Gereken 27 Şey - onedio.com

Ay ben bu yılı çok merak ediyorum derseniz işte sıralı tam liste! Bakalım bu sene kimler ödül alacak? Şimdiden herkese keyifli seyirler :)

Sizin Favorileriniz Hangileri? 92. Oscar Adayları Açıklandı - onedio.com
Sizin Favorileriniz Hangileri? 92. Oscar Adayları Açıklandı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
badboycici

İyi de 3 buçuk kilo altın olan Oscar heykelciğinin maliyeti 900 dolar demişsiniz. Yani bizim paramızda 5400 TL yapıyor. Ne yani ABD'de 3 buçuk kilo altın sadece 5400 TL mi? Bu mümkün değil. Ya da bahsedilen Oscar heykelciği bu altın heykelden farklı.

oglcngngr

En iyi oyuncu ödülünü Joaquin alsın da gerisi pek umrumda değil.

ssensei

Karşıyım

lordcoffee

Oscarları kim toplayacak? Yüm tahminler

Görüş Bildir