Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak: Plastik Atıklarınızı Size Tekrar Kazandıracak Adamla Tanışın

-
Abone ol

Dave Hakkens, Hollandalı genç bir girişimci. Onu diğer girişimcilerden ayıran, dünyanın en büyük çevre sorunlarından biri olan plastik atıklara getirdiği pratik, eğlenceli, ev tipi çözüm.

1988 doğumlu genç Hollandalı, Endüstriyel tasarım eğitimi almış.

Kişisel web sitesinden projelerini yalın bir dille anlatıyor. Dünya için yararlı bir şeyler yapmaya çalıştığını samimiyetinden anlıyorsunuz.

Hedef: Plastik atıklar!

Dünyada çok sayıda plastik materyal olduğundan ve bu miktarın her geçen gün arttığından bahsederek giriş yapıyor.

"Çok fazla plastik yapıyoruz ama çok fazla plastikle de kalıyoruz..."

Plastiğin doğada çözünme hızı herkesin malumu. O da bu yaygın fakat hayati bilgiyle giriş yapıyor. Eh, yaygın olması doğru olmadığını göstermez.

Temel mantık belli: "Kullanmaya devam edeceksek neden yenilerini imal etmek için para harcayalım?"

Hakkens, dünyayı daha temiz bir yere getirmeyi aynı zamanda bir fırsat haline getirerek bu eyleme teşvik edici bir boyut kazandırma derdinde. Yani hem atıklardan kurtuluyoruz, hem de para kazanıyoruz. 

İnsan daha ne ister?

Aletin çalışma mantığı basit. Herhangi bir plastik objeyi doğruyor ve minik pullara ayırıyor.

Sonraki aşamalarda bu pullar ister kalıba dökülerek obje yapımında kullanılıyor, ister kullanışlı ham maddeler haline getiriliyorlar.

Güzel. Peki alet nerede?

...diyenler olacaktır. Web sitesine girerek tek tıkla bütün çizimlere, modellemelere, öğretim videolarına ve plastik sanatına dair dökümanlara ulaşabiliyorsunuz.

Makine karmaşık olmayan ayrı parçalardan oluşuyor. Bu parçaların temini sonrası kolaylıkla inşa edilebiliyor.

Aynı zamanda değişikliklere de açık bir yapıya sahip. Yaşadığınız bölgeye göre özelleştirebiliyorsunuz. Güneş paneli, rüzgar gülü gibi çözümlerle işler daha da kolaylaştırılabilir.

Projenin en önde gelen amaçlarından biri de, dünyanın erişilebilirliği en düşük bölgeleri için ev tipi bir çözüm sunmak.

Çünkü atıklara sahip olmalarına rağmen onları kendi başlarına dönüştüremeyen insanlar için önemli bir gelir kapısı olacak. Şu ana kadar bu insanların elinden gelen hurdaları toplayıp onları dönüştürme gücü olan "büyük oyunculara" satmaktı. Şimdi işler biraz değişti!

Hakkens'in iş modeli 4 adımdan oluşuyor.

Dönüştür - Üret - Sat - Temizle (başa dön)

Sözlerini noktalarken önemli bir istekte bulunuyor: Paylaşın!

Şu an bu videoyu izleyip aydınlanmış olabilirsiniz, hatta uygulamaya geçmeyi kafanıza da koymuş olabilirsiniz, ama yetmez. Buradaki esas amaç bu çözümü en ücra noktalardaki insanlara ulaştırabilmek.

Unutmayın, onun hiçbir kazancının olmadığı bir girişim bu. Bütün hizmeti ücretsiz dağıtıyor.

Dünyayı temizlemek, temizlerken kazanmak artık mümkün. Temiz bir dünya için...

Geri dönüşüm önemlidir. 

Dönüştürün. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sis-atma-diyoruz

şimdi gidiyorum ama geri dönüşüm muhteşem olacak ! (jetonu düşen +1)

Görüş Bildir