Bakan Pakdemirli: 'Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Orman Yangını Kontrol Altına Alındı'

 > 
700PAYLAŞIM

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın kontrol altına alındı. 

'Yangın tamamen kontrol altında'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çanakkale'de yaşanan yangınla ilgili açıklamada bulundu. Yangınların yüzde 90 oranında insan kaynaklı olduğunu söyleyen Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı:

"Bir ağacın daha yanmaması gerekiyor. Özellikle yangınla mücadelenin ilk unsuru, erkenden müdahale edebilmektir. Biz 750 insanlı kule, 100 kadar insansız kule, insansız hava araçlarıyla yangınları gözetliyoruz. Ama tüm bunların ötesinde vatandaşın herhangi bir yerde gördüğü yangını bize iletmesi son derece önemli. Şu saat itibarıyla buradaki yangınımız da kontrol altında. Şu anda soğutma faaliyetleri de sürdürülüyor. Bölgede bir süre daha kalıp çalışmaları izleyeceğim. Yer yer tütmeler olabilir, soğutma faaliyetleri birkaç gün sürebilir. Şu ana kadar 'kontrol altında' dememiştik ama 'kontrol altında' dediğimizden itibaren ateş artık çepeçevre çevrelenmiştir"

'450 hektar alan etkilendi'

Pakdemirli açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Şu ana kadar 450 hektar alanımız etkilenmiş gözüküyor. Yangın tamamen söndürüldükten sonra kesin tespitler yapılır, bununla alakalı açıklamalarımızı da kamuoyuna yaparız. Genelde ağaçlar haricinde tarım alanlarında da hasarlar olduğunu görüyoruz. Ağırlıklı olarak hasat edilen bazı arazilerimizde hasar olduğu gözüküyor. Yer yer ekili ve dikili alanlarda, şahıs arazilerinde de bazı hasarların olduğu görünüyor. Tabii her zaman söylediğimiz bir şey var, TARSİM kapsamında yangın hasarları da biliyorsunuz ödeniyor ama bölgede yüzde 10 ila 20 arasında bir TARSİM kapsamı, sigorta yaptırma oranı var. Maalesef felaket geldikten sonra hep bunlara pişman oluyoruz ama tekrar özellikle çiftçimizi, üreticimizi bu konuda, TARSİM konusunda uyarmış olalım."

Dünkü yangında neler yaşandı?

Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere köyündeki ormanlık alanda, saat 15.00 sıralarında belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine orman ve itfaiye ekipleri, helikopter ve çok sayıda arazöz ile bölgeye sevk edildi.

Yangın bölgesinden yükselen dumanlar, Çanakkale Boğazı'nı kapladı.

Bakan Pakdemirli: "Yangına 20 helikopter, 2 tane amfibik uçak, 107 arazöz, 7 dozer ve 400 personelle müdahale ediyoruz"

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Orman Genel Müdürümüz bölgeye intikal etti. Çalışmalar sürüyor. Tüm ekiplerimiz orada. Helikopter filomuzun çok önemli bir kısmı orada. Yangına şu an 20 helikopter, 2 tane amfibik uçak, 107 arazöz, 7 dozer ve 400 personelle müdahale ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Vali Aktaş: "Yalova köyünü boşaltabiliriz"

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, ekiplerin alevleri kontrol altına alabilmek için yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.

Yangının herhangi bir can veya mal kaybına yol açmadığını belirten Aktaş, "Yangının rüzgarla şiddetini artırması durumunda bazı köyleri tedbir amaçlı boşaltabiliriz" dedi.

Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiği durduruldu

Bu arada, denizden söndürme çalışmalarına da başlandığı için Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiği çift yönlü olarak durduruldu. Yangın köyün yakınlarındaki ayçiçeği tarlasına da sıçrarken, tarım alanlarında da zarar olduğu öğrenildi.

Pakdemirli: "Yerleşim yerleriyle ilgili bir problem yok"

Daha sonra Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kameralar karşısına geçti ve gazetecilere açıklamalarda bulundu. "Gece de bu mücadelemize devam edeceğiz gibi gözüküyor. Rüzgarın şiddeti yangını belli noktalarda kontrol altına almamıza imkan vermiyor. Ilgardere köyü yakınlarında başladı" bilgisini veren Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Doğu'dan Batı'ya doğru geliyor. Rüzgar sürekli yön değiştirdiği için farklı noktalarda sıçramalar var. Tüm ekiplerimizle hem yerden hem havadan bu yangını kontrol etmek için çalışmamızı sarf ediyoruz. Şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmiş gibi gözüküyor. Önemli olan bunu bir an evvel durdurmak. Yerleşim yerleriyle ilgili bir problem yok. Rüzgarın yönü değişmezse olmayacak gibi gözüküyor. Eğer ihtiyaç olursa, gerekli görülürse bu köylerle ilgili tedbirlerimizi alırız."

Yangının tahribatını gözler önüne seren kareler...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir