Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geleceğimizin Mimarı Öğretmenlerimizin Duymaktan Bıktığı 11 Şey

-
Abone ol

Ege Bölgesi'nde dağların denize dik uzandığını, İç Anadolu'nun bitki örtüsünün bozkır olduğunu, arkadaşlarımıza şiddet uygulamamamız gerektiğini, büyüklerimize saygılı olmamız gerektiğini ve sahip olduğumuz diğer çoğu bilgiyi onlardan öğrendik. Bugün bulunduğumuz yerdeysek bunu onlara borçluyuz. Peki geleceğimiz için her şeyi yapan öğretmenlerimiz bu süreçte neler yaşıyor?

1. Sizin de işiniz rahat. Yazın 3 ay tatil yapıyorsunuz.

Türkiye'de yaşayıp da bu cümleyi duymayan tek bir öğretmen yoktur herhalde. Hastalıktan sürünürken, dersler aksamasın diye okula gittiğinizi, hemen hemen her gün eve iş getirdiğinizi, her çocuğun konuyu anlaması için farklı yöntemler denediğinizi bilmeyen her insan mutlaka bu cümleyi kurar. Tatillerde paranızın kesildiğinden bahsetmiyorum bile.

2. Öğlen evine gelip evinle ilgilenir, yemeğini yapar, çocuğunu büyütürsün.

Çünkü siz busunuz onlar için. Kendinize zaman ayırmaya, mesleğinizde kendinizi geliştirmeye hakkınız yoktur. İşten erken çıkıyorsanız tek yapmanız gereken evinizin kadını olmaktır.

3. Tam evlenilecek insan mesleği öğretmenlik. Evde kalmazsınız.

Evet teyzecim zaten biz de bunca yıl sırf evlenmek için okuduk. Tek amacımız o.

4. Sırtını devlete dayamışsın ne güzel garanti işin var.

İşini iyi yapan herkesin işi garantidir. Devlet kadrosuna girince sınıfta uyuduğunuzu falan mı sanıyorlar acaba?

5. Yatarak para kazanıyorsunuz ne güzel

Bu cümleyi kuran birini gördüğünüz an, o insandan sadece bir ders saati için sınıfınıza girmesini ve 40 dakika boyunca o kadar çocuğun dikkatini çekecek bir şey anlatmasını isteyin. Muhtemelen onuncu dakikada sınıftan koşarak kaçacaktır.

6. Benim de bekar oğlum var. Yeni mühendis oldu.

Kadın veya erkek tüm öğretmenler bunu sürekli yaşıyor. Girilen her ortamda, tanıştığınız her insan sizi bir yakınıyla tanıştırıp evlendirmenin derdine düşer. Mesleğinizi öğrendikleri an herkes için potansiyel bir eş adayısınız.

7. Benim çocuğum öyle şey yapmaz.

Elbette herkesin çocuğu kendine kıymetlidir. Çocuğu hakkında negatif bir şey söylediğiniz an tüm anne babalar savunmaya geçip bu cümleyi kurar fakat kabul etmemiz gereken bir gerçek var: sizin çocuğunuz öyle şeyler yapıyor.

8. Sizin maaşlarınız bizim vergilerimizle ödeniyor.

Duyduğunuz an koşarak uzaklaşmanız gereken saçma bir cümle daha. Bu insanlara direkt maaş bordronuzu gösterin ve gerçekten bir ayda bu kadar vergi veriyor olabilir misin diye sorun ya da boş verin. Ruh sağlığınızı korumak için duymamış gibi yapın.

9. Sizi Milli Eğitim Bakanlığı'na şikayet ederim.

Öğretmenlerin yaşadığı bu şikayet baskısı artık çözüm bulunamaz aşamalara geldi. Günaydın deseniz sizi bir yerlere şikayet etmek için bekleyen binlerce insan var.

10. Hocam çocuğun ateşi çıkarsa, canı sıkılırsa, ağlarsa bana haber verin.

Çünkü siz onlara göre hem hemşire hem öğretmen hem anne hem baba hem psikologsunuzdur. Aynı anda tüm çocukların tüm ihtiyaçlarına yetişip çözüm bulmalısınız.

11. Çok düşük not vermişsiniz, not ortalamam düşmüş.

Öğrencilere göre ders notu yüksekse kendisi başarmıştır. Ders notu düşükse o notu siz vermişsinizdir. Başarısızlıklarını belirleyip notlarını düzeltmek yerine sizden not isterler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pazartesi

'Canı sıkılırsa ya da ağlarsa benim problemim. Ateşi çıkarsa haber veririm.' velinin suratina aynen bunu soylemistim :). Yatarak para kazaniyorsunuz diyeb bir velim vardı, aile katılımında on dakika sonra 'hocam ben daha fazla katlanamayacağım' diyip kaçmıştı. Sahi katlanmak sözünü kullanmıştı...

enk-capital

Başkasının piçiyle uğraşmak çok zor iş gerçekten yapabilene de helal olsun da bazı öğretmenler bildiğin yavşak oluyo ya! Böyle acayip kişiliksiz oluyolar. Şahsen öğretmenleri pek sevmiyorum açıkçası. Hep yavşaklarına denk geldiğim için belki de. Bi de bi söz var ya bilen yapar az bilen öğretir diye bence doğru bi söz.

kafambozuk

Burdaki çoğu şey ilköğretim öğretmenlerinin başına gelen şeyler. Bunun birde lise boyutu var. 30-40 tane ergen, annesi babası diş geçiremez, gelir okulda öğretmene ahkâm keser, eşkiyalık yapar, ondan sonra öğretmenler kötü, yatıyorlar, bilmem ne! Gelde bi lisede 10 dakka derse gir göreyim o zaman seni. En önemliside düşüncesi olan veliler!

fenrken

Ben öğretmen olsaydım bunları gerçek hayatta nerede kullanıcaz sözünden usanırdım. Sürekli bunları duyunca öğretmenler de bir süre sonra öğrencilere hak vermeye başlıyor, belki geçiştirmek için belki ciddi olarak

michalhb

ülkede hiçbir hobisi ilgi alanı vs olmayan insanların hayatını kurtarabileceklerini düşündükleri meslekler ve bunların alt dalları. 1- Öğretmenlik 2-Mühendislik üniversiteyi kazanamasa; Tek amaç bir yere kapak atmak. askerlik memurluk özel güvenlik başka bir meslek yoktur insanlarımızın boş beyinlerinde. Ara sıra alternatifler olarak doktorluk, polislik ve subaylık da çıkar ortaya ama o bölümlerin zorluğu, mülakatları vs da yukarıda açıklanan mesleklere geri yönlendirir insanları.

Görüş Bildir