Geçtiğimiz Nisan Yayın Hayatına Başlamıştı: Independent Türkçe'ye BTK'dan Erişim Engeli

 > 
20PAYLAŞIM

Geçtiğimiz nisan ayında yayın hayatına başlayan Independent Türkçe'ye, erişim yasağı getirildi. Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, konuya ilişkin yaptığı açıklamda "Bize resmi olarak herhangi bir tebligat yada mahkeme kararı gelmiş değil" ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'deki yayın hayatının birinci yılını dolduran Independent Türkçe'ye, Bilgi Teknolojileri Kurulu tarafından erişim yasağı getirildi.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Çiçek açıklamasında "Independent Türkçe sitesine bazı yerlerde BTK kararıyla girilemiyor.
BTK 19 Nisan tarihinde aldığı idari kararla Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin bazı sitelere erişim engeli koydu. Bu kararın alınmasında Suudi Arabistan'ın Anadolu Ajansı ve TRT Arapça başta olmak üzere erişimi engelleme kararına karşı yapıldığını belirtiliyor." dedi.

'Bize herhangi bir mahkeme kararı gelmiş değil...'

Çiçek açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"İngiltere merkezli Independent'ın Türkiye uzantısı olan Türkçe'de ortaklıktan kaynaklı olarak böyle bir kararın merkezinde yer aldı... Bizim yayın çizgimizden kaynaklı hiçbir sorun olmadığı gibi yayınlarımız oldukça objektif bulunuyor... Independent'ın ana gövdesinin % 70'i Rus işadamında % 30'u Suudlu işadamında ama editöryal bağımsızlık tamamen kuruluş ilkelerinde...
Bize resmi olarak herhangi bir tebligat yada mahkeme kararı gelmiş değil. Devletler arası bir mesele bizimle ilgili değil."

BAE ve Suudi Arabistan merkezli erişime engellenen diğer siteler ise şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir