Geçmişi Değil Geleceği Yazan Adam: Elon Musk'tan Heyecanlandıran 10 Yıllık Bilimsel Plan

1.9bPAYLAŞIM

Elon Musk bilim ve teknoloji dünyasının en tanınan girişimcilerinin başında geliyor. Geçmişteki işleri ve geleceğe dair hayalleriyle birçok insanın hayalindeki hayatı yaşayarak dünyaya kökten değişiklikler ve yenilikler getiriyor.

Kaynak: https://www.tesla.com/en_EU/blog/master-...

Elon Musk, hayatını hayallerine adamış bir insan.

Bu hayallerine ulaşırken de önceden yol haritaları çizip planlı ve programlı şekilde, gerçeklikten kopmadan olabilecek en uçuk hedefleri koyuyor kendine.

Yine de ara sıra kendini eleştirmeyi de ihmal etmiyor. Günümüzde otomobil şirketi kurmanın aptallık olduğunu, elektrikli otomobil firması kurmanın ise çok daha büyük bir aptallık olduğunu söyleyen Musk, sürücüsüz otomobil pazarındaki asıl sorunun sürdürülebilirlik olduğunu belirtiyor.

Musk'ın tek şirketi otomobil üzerine değil elbette, diğer bir şirketi SpaceX hakkındaki bilgilere şu kapsamlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Uzay Teknolojilerine Adeta Çağ Atlatan SpaceX Firması ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey - onedio.com
Uzay Teknolojilerine Adeta Çağ Atlatan SpaceX Firması ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey - onedio.com

Gelelim asıl konuya. Musk, 10 yıl önce hazırladığı ilk "10 yıllık ana plan"ını neredeyse tamamlamış durumda.

Bu ilk planında yapmayı kafasına koyduğu 4 ana madde vardı ve bunları tamamen bitirmek üzere. O maddeleri hatırlayalım:

  • Düşük hacimli ve oldukça pahalı olan, yani karlılığı yüksek bir araba yap

  • O araba satışlarından elde edilen gelirle, daha büyük hacimli ve daha ucuz bir araba yap

  • İkinci nesil arabalardan elde edilen gelirle yüksek hacimli, daha da ucuz bir araba yap

  • Güneş enerjisini entegre etmeye çalış

Planını büyük bir başarıyla uygulayan Elon Musk, şimdi gözünü yeni ufuklara dikmiş durumda.

Bu nedenle de ikinci "10 yıllık büyük plan"ını açıkladı. Planını yine 4 ana madde etrafında şekillendirdi. O maddelere göz atalım...

1. Entegre güneş enerjisi panelleri ve bataryalar içeren çatılar yapmak

Bu çatıları yaygınlaştırıp olabildiğince fazla insana ulaştırmak istiyor Musk. Bunu başarmak için de Tesla ve SolarCity'nin aynı çatı altında birleşmesi gerektiğini söylüyor. Böylece ayrı iki şirket olmanın ortaya çıkarabileceği olası engelleri kaldırabileceklerini düşünüyor. 

Musk aynı zamanda, aynı temeller üzerine kurulmuş olmalarına ve aynı sürdürülebilir enerji hedefine odaklanmış olmalarına rağmen bu iki şirketin ayrı olmasını bir kaza olarak nitelendiriyor ve şimdi artık birleşme zamanının geldiğini söylüyor.

2. Tüm önemli segmentlerde elektrikli araç üretmek

Tesla’nın şu an sadece sınırlı bir kitleye hitap ettiğinin farkında olan Elon Musk, farklı amaçlara uygun elektrikli ve sürücüsüz araçların geliştirildiğini, böylelikle potansiyel müşteri sayısının daha da arttırılacağına inandığını söylüyor. Tesla Semi adındaki ticari kamyondan toplu taşıma için tasarlanan otobüse, arazi araçlarından güneş enejisi sistemlerine kadar geniş yelpazede ürün desteği sunacak Tesla şirketi ile Musk, geleceği şekillendirecek isimler arasında yer almak istiyor.

3. İnsanlardan 10 kat daha güvenli bir şekilde kendi kendine giden arabalar yapmak

Bazı otoriteler elektrikli araçların insanların trafikte neden oldukları hatalı sollama, hız limitlerine uymama ve başka aracı sıkıştırma gibi hataların otonom araçlarda olmadığını, bu yüzden sanılanın aksine daha güvenli sürüş sağladıklarını savunuyorlar. Üstelik yakıtla çalışan otomobillere nazaran çok daha çevreci bir tutum sergileyen elektrikli araçlar gelecek nesiller için de büyük önem arz ediyor.

4. Kullanmadığınız zamanlarda arabanızdan para kazandıracak bir sistem kurmak

Tesla sahiplerinin araçlarını kullanmadıkları zamanlarda para kazanmalarını sağlayacak akıllı bir uygulama geliştiren şirket, böylelikle 24 saat aktif araç paylaşım sistemi kurmak istiyor. Örneğin araç kiralamak isteyen kişi mobil uygulama üzerinden rotayı girerek istekte bulunacak. Ardından kendine en yakın Tesla araç otonom şekilde hareket edecek ve bulunduğu yerden alarak istediği başka bir konuma bırakacak. İşi bittiğinde yine kendi kendine, sürücüsüz şekilde sahibinin yanına geri dönecek.

Ne diyelim, insanlığa daha fazla böyle vizyon sahibi insanlar lazım.

Şöyle 20-30 tane daha Elon Musk olsaydı, 50 yıl içinde insanlığı binlerce kat daha ileriye gitmiş halde bulabilirdik belki de...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
electricalenginar

İstesek bizi de ekibine dahil eder mi :))

duyguyavuzzz

param yok sevinemem bunlara

selimkazak

helal alkışladım

lna

Ama malesef adam amerikada burada değil

gulizaydin

keşke böyle adamlardan daha çok olsa ...

Görüş Bildir