Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Game of Thrones'un Kilit Karakteri, Alevlerin Arasındaki Kahraman 'Azor Ahai' Hakkında Merak Edilen Her şey

177PAYLAŞIM

Dikkat: Spoiler içerir!

Kimdir bu Azor Ahai? Kısaca özetlemek gerekirse Aegon’un Karaya Çıkışı’ndan 8000 yıl önce yaşamış ve Uzun Gece'de Ak Gezenler‘i Işık Getiren (Lightbringer) adlı silahıyla yenen efsanevi kahramandır. Kehanetlerde Azor Ahai‘nin tekrar çıkacağı ve Ötekiler olarak da bilinen Ak Gezenler‘in getirdiği felaketi durdurup insanlığı bir kere daha kurtaracağı söylenmektedir. Vadedilmiş Prens olarak bahsedilen bu kişi, tekrar alevlerin arasından Işık Getiren’i bir kere daha kullanacak ve Ak Gezenler’i durduracaktır.

Işık Getiren adı ile anılan Azor Ahai efsanesi kitaplarda şu şekilde anlatılır:

"Dünyanın karanlığa gömüldüğü zamanlardı. Karanlığın karşısına dikilecek kahramanın daha önce hiç görülmemiş emsalsiz bir kılıcı olmalıydı. Azor Ahai, otuz gün otuz gece hiç uyumadan tapınakta kaldı ve kutsal ateşte bir kılıç dövdü. Erit, döv, katla. Erit, döv, katla. Kılıç tamam olana kadar. Ama soğutmak için suya soktuğunda çelik parçalara ayrıldı."

"O bir kahramandı, baştan başladı. Bu sefer tam elli gün elli gece tapınakta kaldı ve dövdüğü kılıç, ilkinden daha iyi görünüyordu.

Azor Ahai bir aslan yakaladı, çeliği hayvanın kalbinde soğutacaktı ama kılıç canavarın kalbine değer değmez yine parçalara bölündü. Azor Ahai’nin kederi büyüktü, ne yapması gerektiğini bilmiyordu."

"Üçüncü gün, kılıç için yüz gün yüz gece çalıştı. Kılıç, kutsal beyaz alevler içinde parlarken karısını çağırdı. 'Nissa Nissa' diye seslendi kadına, karısının adı buydu.

'Göğsünü aç ve seni bu dünyadaki her şeyden daha fazla sevdiğimi unutma.' Kadın, adamın dediğini yaptı ve Azor Ahai sıcak çeliği karısının kalbine sapladı. Kadının içindeki bütün kan, bütün cesaret, bütün güç çeliğe aktı ve Işık Getiren yaratıldı.”

Peki asıl soru: Dizide Azor Ahai'yi görebilecek miyiz ?

Asshai’nin yazıtlarında uzun yaz mevsiminden sonra gelecek olan o kara gün anlatılır. Öyle bir gün gelecek ki yıldızlar kanayacak, soğuğun ağır nefesi dünyanın üzerine çökecektir. O dehşet dolu gün gelip çattığında, bir savaşçı alevlerin arasından kızıl kılıç Işık Getiren’i çekecek. Gelişiyle karanlık onun ardında kalacak. Vadedilmiş Prens, Işık Getiren ile bir kere daha Ötekiler’i durduracak, ama eğer o yenilirse tüm dünya da onunla birlikte düşecektir.

Melisandre‘nin kehanetine göre, uzun yazın ardından, Azor Ahai duman ve tozun ortasında yeniden doğacak ve R’hllor’un düşmanı adı anılmayan Diğer Büyük’e karşı Işık Getiren’i kullanacak.

Orman cadısı ise Vadedilmiş Prens’in, Prens Aerys ve Prenses Rhaella soyundan doğacağını kehanet etmişti. Öyle ki bunu duyan Aegon V ikisi arasında bir evlilik düzenlemiştir. Yani Azor Ahai olacak kişinin ejderha kanı taşıması gerekmektedir. Ve ayrıca Melisandre’nin kehanetine göre Azor Ahai, ejderhaları taştan uyandıran ve onlara hükmedebilen biri.

Melisandre bu kişiyi ateşlerde gördüğünü ve Stannis Baratheon olduğunu düşünmüş, dizinin önceki bölümlerinde yapılan törende alevlerin içinden çektiği kılıcıyla bunu herkese kanıtlamak istemiştir.

Ama 6. sezonda gördük ki kehanetleri pek doğru değilmiş, şimdi bu iddiasını Jon Snow ile desteklese de birçok hayran teorisi de ortalıkta dolanmakta. Teorilere göre Daenerys TargaryenJon SnowJaime Lannister ve hatta Davos Seaworth‘ün bile Azor Ahai olabileceği söyleniyor.

Şahsi görüşüm Jamie Lannister'ın Işık Getiren olabileceği yönünde.

Biliyorsunuz ki kitapta ve dizide George R.R Martin ters köşe yapmayı çok seviyor; gözümüzün içine içine sokulsa da Jon Snow olacağını pek düşünmüyorum. Kitapta ve dizide en büyük evrimi geçiren Jamie'nin bu savaşa bir son vereceğini düşünüyorum.

Lakin popüler kültürü ve seyirci yorumlarını çok iyi şekilde değerlendiren dizi ekibinin Jon Snow'u Azor Ahai yapabileceği ihtimali de bir hayli yüksek.

Nisan ayına kadar sabretmemiz gerekiyor...

Eğer ASOIAF evrenini veya diziyi takip ediyorsanız yorumda kimin Azor Ahai olabileceği ile ilgili tahminlerinizi yazabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ersan-ozkurt

diziye sıçtılar sıvadılar finalden sonra bu yazıyı okumak çok iyi geldi hamına çekeceniz dizinin ben geri zekalılar kaç sezon gram gram ilerlet diziyi son sezonuda bitirelim artık diye çek geri zekalı kafasızlar ikinizin kafasını birbirinizin birtarafına sokayım canım çok sıkkın kaç yıl izle izle sonu böyle bitsin yazmaktan kendimi geri alamıyorum. gerçi para verip izlemediğim için çok mutlu oldum son sezon üye olurum demiştim iyi ki olmamışım selametle kalın bu yazıyıda kaldırında insanları günaha sokmayın beni soktuğunuz gibi ramazan ramazan :)

volkan-dagli

iyiki finali izledikten sonra bu yazıyı görmüşüm, yoksa boşa beklentiye girecektim. arya stark nedir amk. sizin yapacağınız işin..

serhat-balcik

azor ahai gendry olabilir.hem kilic dövüyo falan hem de kralin oglu,pic mic ama anası kim bilmiyoruz.Targaryen soyundan olabilir.ters kose olur boylece.

Gizli Kullanıcı

Jamie serseri cerceinin kalbine kılıcını saplasın da azor ahalisinden olmasa da olur

deniz-simsekliel

Dizi de her olayı Jon ve Dany'e yüklemelerinden bıktım çok sıkıcı oluyor. İkisi olmasından kim olursa olsun Davos bile olur yani

Görüş Bildir