Galata Kulesi'nin Skandal Restorasyon Görüntülerine Müzenin Render'ları Eklendi, 'Modernizm' Adı Altında Koskoca Tarih Yok mu Ediliyor?

834PAYLAŞIM

Savaşlar, işgaller, depremler ve nice yıkımlar gören Galata Kulesi'nin sonu 'restorasyon' adı altında yapılan bu vandalizmden mi olacak?

Tarihi Galata Kulesi, bir süre önce İBB'den alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bünyesine geçirildi, biliyorsunuz. Bu değişikliğin ardından Galata Kulesi'nde restorasyon çalışmalarına başlandı.

Ancak ülkemizin restorasyon konusundaki 'başarısı' ortada. Galata Kulesi de ne yazık ki buna istisna olmadı ve temmuz ayı başında başlayan çalışmalardan skandal görüntüler ortaya çıktı. 

Duvarların iki işçi tarafından hilti ile delindiği görüntüleri sosyal medyada da büyük bir hızla yayıldı ve herkesten büyük tepki gördü. Ama nasıl görmesin?

Habere ilişkin detayları öğrenmek için👇

İBB'nin Himayesinden Alınmıştı: Galata Kulesi'nde Skandal 'Restorasyon' Görüntüleri - onedio.com
İBB'nin Himayesinden Alınmıştı: Galata Kulesi'nde Skandal 'Restorasyon' Görüntüleri - onedio.com

Restorasyon adı altında koskoca bir tarihe göz göre göre bu denli zarar verilmesine İlber Ortaylı'dan da 'vandalizm' yorumu geldi.

İlber Ortaylı'dan Galata Kulesi'ndeki Restorasyon İçin 'Vandallık' Benzetmesi - onedio.com
İlber Ortaylı'dan Galata Kulesi'ndeki Restorasyon İçin 'Vandallık' Benzetmesi - onedio.com

Haberin detayları için👆

Kulenin altında bulunan duvarların delindiği ortaya çıkınca İstanbul halkı gözlerini restorasyon çalışmalarına dikti haliyle.

Çalışmaları yürüten Vakıflar Genel Müdürlüğü ise Galata Kulesi’nin etrafına restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra kulenin içinde açılması planlanan müzeye ait örnek görüntüleri astı. 

Gelin görün ki duvarların delinmesinden sonra ikinci darbeyi de buradan yemiş olduk. Çünkü müzenin son görüntüleri Galata Kulesi'nin tarihi dokusuna kesinlikle uymuyor. Hatta bize müzeden çok bir otel lobisini anımsattı bu görüntüler...

Merak edenler için o görselleri de şöyle iliştirelim.👇

Siz müzenin bu halini nasıl buldunuz?

Açıkçası bugüne kadar nice savaşlar, işgaller, depremler, yangınlar ve hatta dünya çapında salgınlar gören ve hepsinden sağ çıkmayı başaran yapı, bu restorasyondan sağ çıkacak mı emin değiliz.

Doğal afetlerin dahi yapamadığını bizzat insan elinin yapmasına hala şaşırabiliyoruz ya o da ayrı bir konu. Biz bunları daha önce Hasankeyf'te ve nicelerinde görmüştük oysaki.

İnsan yine de umut ediyor işte...

Müzenin renderları ortaya çıkınca sosyal medyada insanlar yine tepkilerini ortaya koydular.👇

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com

Siz Galata Kulesi'nin ve yapılacak müzenin bu hali hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Restorasyon işi bir grup Karadenizli müteahhite verilmiş sanki..

lieblich

ülkenin amına koymaya gelmişler işte ülkenin başına, bunların yandaşlarından biri de açık açık bunu söyleyip itiraf etmişti zaten dediklerini de yıllardır yani başa geldikleri ilk günden beri daha bilmediğimiz neler vardır neler bunun gibi restorasyon ayağına katlettikleri bir sürü güzelim yapı var akp'yi savunanlara bunları göstersen onu da savunurlar anlamazlar cahiller o kadar büyük bir cahil sürüsü var ki peşinden giden... bir de hala bunu savunuyorlar yetkililer de kendilerini haklı çıkarmaya çalışmaları bunun doğru olduğunu söylemeleri yok mu....

serve

ISID MENZIL FETO AKIT zihniyyeti her santimetrekarede kah ayasaofyada kariyede kah kadin cinayetinde tacizinde kah 1500 yillik zeytin agacina saplanan hancerde kah diyanetin mersedeslerinde. yeyin efendiler yeyin!

arveles

Kerhane yapsanız daha iyi amk. En azından millet manzaraya karşı bağırıp durur içini boşaltır.

deneri

Hayatımda gördüğüm en rezil render olabilir üniversite'de bölümün tembeli olan arkadaşlarım bile daha güzel render alırlardı.

Görüş Bildir