Görüş Bildir

Galaksinin En Detaylı Haritası Ortaya Çıktı

Anasayfa > Gündem

NASA'nın Fermi uzay teleskobu, 6 yıllık çalışmanın ardından işte bu haritayı ortaya çıkarttı!

Gündelik hayatımızda etrafımızı saran kablosuz ağ sinyallerini doğrudan görebilmemiz olanaksız. Bu ağları tespit edebilmek için yine bazı elektronik araçlara ihtiyaç duyuyoruz. Aslında aynı şey gama ışınları ve ona benzer yoğun enerji formlarıyla dolu olan uzay için de geçerli. Yeryüzündeki teleskoplardan evrenin manzarasını, bu ışınları da görebilecek biçimde yararlansak da elbette elde edilen görüntü bütün resmin çok küçük bir parçası.

Bu ışınları algılayabilecek biçimde tasarlanmış olan Fermi uzay teleskobu da şimdiye kadar görüş açımızı genişletmeye pek bir katkı sağlamamıştı. Fakat, Fermi tarafından altı yıl boyunca elde edilen veriler üzerinde yapılan çalışmayla ortaya çıkarılan bir gama ışını haritası bu durumun değiştiğine işaret ediyor.

Söz konusu harita Samanyolu Galaksisi ve onun ötesinde yer alan, güçleri 50 milyar - 2 trilyon elektronvolt arasında değişen parlak enerji noktalarının şimdiye kadarki en detaylı ve kapsamlı görünümü sunuyor. Haritanın en dikkat çekici özelliklerinden birisi de 25 yeni enerji kaynağının keşfedilmesine yardımcı olması.

Bilim insanları, haritada yer alan verilerin zamanla bu enerjilerin yapılarını anlamamıza ve ayrıca gama ışını üreten mekanizmalara dair bilgimizin de artmasına yardımcı olacağını umuyor.

Chip

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
60
18
12
4
4
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
the_war

Cüce gezegen Pluton' un net bir fotoğrafını bile daha yeni elde edebilmişlerken, "Galaksinin En Detaylı Haritası" nı çıkartabiliyor olmaları çok ilginç.

feyk

pluton dedigin aydan ufak bir gezegensi, samanyolu ise 120bin isikyili capinda gercek bir dev. analoji yapmak gerekirse 10metre mesafeden bir gazeteyi okuyam... Devamını Gör

Fatih Albayrak

İnsanoğlu daima geridedir ve hiçbir aşama kaydetmiyor,şu evrende toz bile bizden büyüktür,ama keşfettiklerimiz çok az

Salomom

ayakta mı duramıyom :S

hipotalamus

Uzay ile ilgili galeriler sende yan etki yapıyor bence :D