Freud'a Göre Senin En Büyük Derdin Ne?

-

Herkesin kendi içinde bir derdi vardır. Bazen bu durum sizi büyük bir çıkmaza sokar. Kafamızda dönüp duran bu dertler sürekli bizi mutsuz eder. Eğer senin de kendince yaşadığın bazı dertlerin varsa;

Haydi teste! 

1. Cinsiyetini öğrenelim.

2. Kaç yaşındasın bakalım?

3. İlk olarak, insanların senin hakkında ne düşündüğü çok önemli midir?

Evet, çoğu zaman kafama takarım.
O kişiye göre değişir ya.
Yooo umrumda olmaz.

4. Peki en büyük sırrını paylaştığını biri var mı?

5. Dobra olan insanlar hakkında senin düşüncelerin ne?

Açıkcası öyle lafını çat çat söyleyen insanlara bayılıyorum.
Bazen bana fazla geliyor.
Hiç sevmediğim insan tipidir.

6. Zaman zaman kendini herkesten daha üstün hissettiğin oluyor mu?

7. Ve son olarak, bu fotoğrafa 5 saniye baktığında ne hissediyorsun?

Macera
Korku
Kayıp
Heyecan
Üzüntü
Endişe

En büyük derdin kendi içinde yaşadığın çelişkiler!

Senin tek derdin kendi içinde yaşadığın çelişkiler! Dışarıya verdiğin izlenimle kendi içinde yaşadıkların o kadar zıt ki bazen sen bile anlam veremiyorsun. Etrafındaki insanlar senin o güler yüzünü, espri anlayışını ve mantıklı olan karakterine bayılıyorlar. Fakat kendi köşene çekildiğin zaman içinde mutsuz ve bi o kadar duygusal bir insan var. Geçmişe dair kendine kızdığın bazı konular var ki, onlardan bir türlü kurtulamıyorsun. Her yerde karşına çıkıyor. Sürekli düşünüyor ve hatayı bulmaya çalışıyorsun. Yaptığın hataların geri telafisinin olmadığını fark edip daha da üzülüyorsun. Hem kendine hem de geçmişindeki insanlara çok sinirleniyorsun. Sanki şu anda yaşadığın hayatın suçlusu onlarmış gibi. Önünde kurduğun hayaller var, bunları gerçekleştirmek adına çok çabalıyorsun. Ama bazen öyle bir şey oluyor ki, kendini her konuda yetersiz buluyorsun. Her şey yolundayken bile durup düşünüyorsun. "Neden çok daha iyi değilim?" diye. Ama  sen zaten her şeyin iyisini yapıyorsun. En azından yapmaya çalışıyorsun. Bunu takıntı haline getirdiğin için sürekli kendinde kusur arıyorsun. O yüzden artık kendine bu kadar yüklenmemelisin. Sen de insansın ve hayatında bazı yanlış kararlar alabilirsin. Önemli olan bunlardan ne kadar ders çıkarıp bundan sonrasında nasıl davrandığın. Kendine iyi davran :)

Senin en büyük derdin insanlara gereğinden fazla değer vermek!

Senin aslında tek derdin insanlara gereğinden fazla değer vermen! Herkesi kendin gibi çok iyi zannedip onlardan da aynı şeyi bekliyorsun. Fakat üzülerek söylüyoruz ki, kimse senin kadar mükemmel değil. Senin o içindeki iyilik keşke diğer insanlarda da birazcık olsa, işte o zaman her şey mükemmel olacak. Bu durumdan dolayı o kadar çok insan senin kalbini kırmış ki artık bıkmışsın. Sırf bu yüzden kendi köşene çekilip, diğer insanlardan uzaklaşmışsın. Çünkü sen ne kadar iyi niyetle gidersen git onların içinde hep bir çıkar ilişkisi var. Her seferinde hayal kırıklığına uğrayıp, üzülmekten yoruldun. Hayatında artık seni gerçekten seven ve değer veren birilerini istiyorsun. Bu yüzden eskisi gibi öyle herkesin yüzüne gülmüyorsun. O eski sevecenliğinin yerini daha sert ve soğuk bir kişi aldı. Hatta etrafındaki insanlar senin son zamanlarda ne kadar değiştiğini söyleyip yakınıyor. Bilmiyorlar ki, artık herkese hak ettiği değeri verdiğini. Yok öyle etrafındaki insanları yok yere mutlu etmek. İyi niyetini suistimal edenlere karşı çok büyük bir duvar ördün. Şimdi onlar düşünsün.

Senin en büyük derdin sürekli karamsar olmak!

Senin tek derdin çok fazla karamsar olmak. Sürekli kendi içinde olumsuz düşüncelere yer veriyorsun. Hayatında iyi şeyler olsa bile her zaman negatif tarafından bakarak boş yere kendini üzüyorsun. Belki bu kendi içinde yaşadığın korkulardan kaynaklanabilir. Geçmişinde yaşadığın bazı olaylar senin diğer insanlar tarafından kaygılanmana sebep olmuş olabilir. Bunu çözebilmek için daha önce seni etkileyen olayları gözden geçirmelisin. Ve bunların üstesinden gelmelisin. Aksi takdirde kendini üzmekten başka bir şey yapmıyorsun. Olayların pozitif tarafından bakmak yerine hep negatif tarafını ele alıyorsun. Böyle olunca da mutsuz ve isteksiz oluyorsun. İnan belki farkında değilsin ama çok etkileniyorsun. Çünkü hayatında yapmak istediğin şeylere adım atarken çok zorlanıyorsun. İçinde sanki hep bir korku hep bir başarısızlık korkusu taşıyorsun. O yüzden artık kendine güvenmeli ve emin adımlarla yürümelisin. Çünkü sen gerçekten mükemmel bir insansın. Bunu fazlasıyla hak ediyorsun!

Senin en büyük derdin güven problemi yaşamak!

Senin tek derdin ilişkilerinde güven problemi yaşıyor olman. Geçmişte yaşadığın kötü anılar seni epey etkilemiş. O yüzden yeni biriyle tanıştığın zaman güvenemiyorsun. Her ne kadar karşındaki kişi sana dosdoğru gelse de içinde ona karşı hep bir korku yaşıyorsun. Daha önceki yaşadığın ilişkide oldukça hayal kırıklığına uğraşmışsın. Senin hiç beklemediğin bir şekilde karşına çıkmış ve tüm duygularını yerle bir etmiş. O yüzden senin biraz zamana ihtiyacın var. Bunu atlatabilmek adına kendini dinlendirmeli ve yeni bir sayfa açmalısın. Çünkü senin için doğru olan kişiyi sırf bu yüzden kaybetmek sonradan üzücü olabilir. Karşındaki insanı bir başkasına benzetmemeli ve şans vermelisin. Hayatına giren hiçbir insan birbirine benzemiyor. Hepsinde farklı bir hayat farklı bir hikaye var. Sonuçta hepsi sana farklı bir şeyler katıyor. O yüzden güven problemini aşmalı ve yepyeni bir sayfa açarak mutluluğa adım atmalısın.

Senin en büyük derdin insanların ne düşündüğünü fazlasıyla önemsemen!

Sen o kadar takıntılı bir insansın ki kim ne der diye düşünmekten hayatı istediğin gibi yaşayamıyorsun. Bunu dışarı hiçbir şekilde yansıtmasan da kendi içinde sürekli bunları düşünüyorsun. "Acaba şu an bunu söyledim ama o ne düşünür?" diye kafayı yiyorsun. Bu huyunu sen de sevmiyorsun ve üstesinden gelmeye çalışıyorsun. Fakat bunu düzeltirken her şey senin için daha karmaşık hale geliyor. Çünkü sen oldun olası böyle bir insandın ve böyle olmaya da devam ediyorsun. Sırf bu yüzden çoğu zaman mutsuz olduğunun farkında oluyorsun. Mutlu olmanın en büyük sırrı içinden geldiğince yaşamaktır. Sen bunu yapıyorsun ama aynı zamanda kendini kısıtlıyorsun. işte bu durum senin anı yaşamana engel oluyor. Sonuçta hayata bir kere geliyorsun. Sürekli insanların ne düşündüğünü önemseyerek yaşamak mutsuzluktan huzursuzluktan başka bir şey getiremeyecektir. Sana tavsiyemiz nasıl mutlu hissediyorsun öyle yaşa. Bırak insanlar ne derse ne düşünürse düşünsün. Kimse senden değerli değil. :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nazli-askin

En büyük derdin kendi içinde yaşadığın çelişkiler!

baris-altay1

Freud ölmedi mi?

orhan-ulusoy

Senin en büyük derdin insanlara gereğinden fazla değer vermek!

mehmet-orgun

ya yemin ediyorum bildi, İnsanlara artık hak ettiğinden fazla değer vermiyeceğim, ve gerçektende etrafımdakiler neden bu kadar sertsin diyor, neymiş çok sinirli ve dövecekmişim gibi bakıyormuşum, hehh!!! Sayenizde!!!

nazox

kendi içimde yaşadığım çelişkiler, çok doğru

Görüş Bildir