Görüş Bildir
Haberler
Fransız Yazar Stendhal'dan Aşka ve Hayata Dair 15 Alıntı

Fransız Yazar Stendhal'dan Aşka ve Hayata Dair 15 Alıntı

Öykü Parlak
22.03.2016 - 21:06

Gerçek adı Marie-Henri Beyle olan yazarın, babasını sevmediği için onun ismini taşımak istemediği ve bu yüzden Stendhal mahlasını kullandığı söyleniyor. Realizm ve romantizmin efsanevi temsilcisi, kırık kalpli biricik Stendhal, mezar taşına yazdırdığı sözle, bugün bile yüreğimizi sızlatmayı başarıyor:

visse (yaşadı)

scrisso (yazdı)

amô (sevdi )

Ölümünün 174. yılında saygıyla ve hüzünle anıyoruz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Kristalleşme yalnızca ağaç dallarına özgü değildir. Yaşadığı uzun kışın ardından, çırılçıplak bir ağaç dalı olan insan, aşkı tanıdıktan sonra bin bir kristalle kaplanır. Doğadaki her şey daha güzeldir, sevdiği kişide fark ettiği her yeni özellik yeni bir kristaldir onun için; çok daha güzeldir, çok daha parlaktır. İşte kristalleşmiştir insan; fakat artık çok daha kırılgandır.

2. Aşk çok renkli bir çiçektir fakat korkunç uçurumların kenarında yetişir.

3. Yine de aşkın yaşanmasına neden olan o çamurlu yollar, o dolambaçlı ilişkiler, duraksamalar, yaşanan heyecanlardır aslında aşkı aşk yapan.

4. Aşk, sevecenlik ve sadakat yüklü bir dostluktur, öyle ki sevilen insanla birlikte sürdüğümüz hayattan sonsuz bir mutluluk duyarız

5. Kalbe dokunmasını biliyorlar ama kırarak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Bir ruhun içinde kötü hissetmenin ızdırabına alışmadıkça, kişisel mutluluğum için hiçbir şey yapmayacağım.

7. Eğer bir kadının aşkından şüphe duymuyorsak, güzel olup olmadığını sorgularız; eğer aşkından şüphe ediyorsak, güzelliğini düşünecek zaman bulamayız.

8. Şunu iyi bil ki sevgilim, aşk hayatta başımızdan geçen bir kazadır. Yalnızca üstün insanların başından geçen bir kaza.

9. Aşk eşitlik doğurur ama onu bulmaya çalışmaz.

10. Doğrusu benim kaderim hayal kurarak ölmekmiş. Hayatın tadını çıkarma sanatını ancak hayatın sonuna bu kadar yaklaştığımı gördükten sonra öğrenmiş olmam da çok tuhaf.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Büyük aşkların değeri aşılacak engellerin çokluğundan, sonunun nereye varacağını hiç bilmemekten gelir.

12. İki yanındaki çitler dikenli diye bu yol güzelliğinden mi kaybeder? Yolcu yolunda gider, dikenler de yolcunun canını acıtacağım diye beklediğiyle kalır.

13. Akıl aşkı gerçek aşktan daha düşüncelidir ama sık sık coşmaz; duyguları gereğinden çok inceler, durmadan kendisi hakkında yargılara varır. Düşünceyi şaşırtmak şöyle dursun, bu aşk düşüncelerin zoruyla kurulmuştur.

14. Dünyaya mutsuz olmak için gelmiş değil miyiz zaten?

15. Ömür akıp gidiyor. Öyleyse karşına dikilen mutluluğa burun kıvırma, hemen yaşamın tadını çıkarmaya bak!

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
131
47
16
9
5
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın