Fotoğrafta Şehidin Babası Hemen Nasıl Seçiliyor, Öyle Değil mi?

17bPAYLAŞIM

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristlerin bombalı saldırısında şehit olan Uzman Çavuş Bayram Aksu, Samsun'un Yakakent ilçesinde gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.

Yüreklerimiz yanmaya devam ediyor, ancak dürüst olalım; şüphesiz ateş en çok düştüğü yeri yakıyor. Tüm nutukların, tüm törenlerin ve benimki de dahil olmak üzere yazılan tüm satırların, bir şehidin babasının gözündeki hüznünün yanında hiçbir anlamı yok.

Eğer 25 yaşında, baba olmaya hazırlanan oğlunuz, çocuğunu göremeden şehit düşüyorsa nasıl anlamı olabilir ki...

Evet, tüm bu takım elbiseli devlet erkanının arasında bir şehit babasını tanımak hiç de zor olmuyor öyle değil mi?

Henüz doğmamış çocuğunun yolunu gözleyen genç bir insanı, oğlunu, şehit vermiş bir babanın hüznünün fotoğrafı bu...

Evet, kimsenin çocuğu şehit düşmesin. Fakat toprağa düşen her şehitle beraber, neden bir de "yoksuluğun" ve "çaresizliğin" fotoğrafı düşüyor gözlerimizin önüne?

Peki ya, yine Şemdinli'de yitirdiğimiz, 1996 doğumlu, henüz gençliğinin baharında olan Erkan Özdemir'in üzerine "ağır" gelen üniforması mıdır babasını bir başka yoksul hanenin önünde iki büklüm eden? 

Şehidimizin tabutunu örten al bayrak, baba evinin fukaralığını da örtüyor mu?

Şehidimizin virâne hâlindeki baba evi ise yüreklerimizi daha da dağladı. Sizce de bize birileri artık açıklamak zorunda değil mi şehit babalarının, şehit analarının ve şehit evlerinin neden hep birbirine benzediğini...

Yoksa biliyoruz da aslında bilmemezlikten mi geliyoruz? Eğer öyleyse bu çok daha acı değil mi?...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Şehitlik iyi bir şey olsaydı zenginler onu fakirlere bırakmazdı :(

kaptan_atmaca

üzülmekten başka yapacak bir şey bulamayanlar, adaletsizliğe sövüp duranlar, sinirlenenler, zengin fakir karşılaştırması yapanlar .... Mehmetçik Vakfı bir tık mesafede : , en azından bunu yapabiliriz.

murat-aktunc

Vatan savaşta fakirlerin, barışta zenginlerindirde o yüzden !

onurozgur1

Anlamadığım olay şu. Oğlunu askere göndereceksin, döneceği günü iple çekeceksin, şehit haberini alacaksın ve vatan sağolsun diyeceksin. Vatan sağolmasın, senin oğlun yanı başında dursun. İki gün sonra ismini unutacakları insanları korumak için ölmesin mesela, aksine ailesi ve sevdikleri kişiler için yaşasın.

allahalah

murtaza gelgit eğer suriyeliler vatanlarını seviyor olsalardu emin o şuan türkiye de olmazlardı

biser_upa

Hadi oradan! Eline fırsat geçen herkes bu eleştirdikleriniz gibi oluyor! Bunu çok gördük. Adalet, liyakat şu bu düyorsun. Sonra bunu diyen kişi gidiyor tanıdığı doktor olan hastaneye randevusuz sırasız giriyor. Üç kuruş kar etmek için aracı servise verince fatura almıyor kdv ödemiyor. İşsizse torpille işe girerken "işsizim napıyım herkes yapıyor" diyor. Eline azıcık yetki verilince insanları hor görmeye onlara tahakküm etmeye başlıyor. Önceden avaz avaz karşı çıktıklarını "kendinden olanlar" yapınca aynı cesareti gösteremiyor, taraftar oluyor. Konumunu koruyabilmek için haksızlıklara susuyor. Kendi arakdaşı, akrabası yapınca sesi çıkmıyor. Biz takım için birbirini döven adamlarız! Hiçkimse kendisini sallamadığı için içine girdiği oluşumu mükemmel gören, eleştirellikten uzak köle zihniyetleriz. Tüm oluşumlar böyle. Tüm ideolojiler böyle. Burada eleştiri yapan insanların hangisi bunları hiç yapmadı? Şuana kadar yapmadıysa eline fırsat geçmediğindendir. İnsanlar kötüdür...

Görüş Bildir