Görüş Bildir
Haberler
Ford’un Gelişmiş Far Sistemi Görünmeyen Tehlikeleri Görülebilir Kılıyor

Ford’un Gelişmiş Far Sistemi Görünmeyen Tehlikeleri Görülebilir Kılıyor

ATKN
21.07.2015 - 11:51

Otomobillerin aydınlatma sistemleri yolu rahatça görebilmemizi sağlıyor ancak yine de yeterince iyi bir güvenlik sunmuyor. Özellikle karanlık ortamlarda görmenin zor olduğu nesneler bazen sürücü tarafından farkedilemiyor ve bu da kazalara sebebiyet veriyor. Ford’un geliştirdiği yeni far teknolojisi ise yolda tehlike oluşturabilecek yerleri aydınlatarak olası kazaların önüne geçmeyi amaçlıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Uyarlanabilir aydınlatma sistemi adı verilen teknoloji aracılığıyla dönüşlerde otomobillerin gelebileceği nokta, şerit çizgileri, kasisler ve çukurlar aydınlatılabiliyor. Bu da yolculuk sırasında özellikle görülmesi gereken yerlerin daha iyi bir şekilde aydınlatılabileceği anlamına geliyor. Bir diğer teknoloji olan gelişmiş spot ışığı ise yolda karşımıza çıkabilecek insanlar ve diğer canlılara karşı bir güvenlik önlemi sunuyor. Isıyı algılayan sistem spot ışığını yayaya doğru yönlendirerek görülebilirliğini artırıyor.

Ayrıca otomobil içerisinde yer alan ekranda da yolun ilerisinde yer alan nesneler işaretlenerek sürücüye önceden haber veriliyor. Bu uyarılar sürücüye fazladan birkaç saniye kazandırıyor ve bu sürede gerekli manevraların yapılabilmesini sağlıyor. Şu an için test aşamasında olan teknolojinin çok yakın bir zamanda otomobillerde kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor.

LOG

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın