Fiyatı Vergiler Nedeniyle Can Yakıyordu! 20 Liralık 'Market Rakısı' Bayramda Yok Sattı

 > -
Abone ol

Vergilerden dolayı alkollü içecek fiyatlarındaki artış cep yakarken vatandaş da alternatif arayışlarına girdi. Bunlardan biri de içkiyi evde üretmek. Tabii ki şirketler de bu durumu fırsata dönüştürmenin peşinde. 'Evsel kullanım amaçlı etil alkol' üreten şirketin satışları tavan yaptı.

Şu an ortalama bir 70'lik rakının fiyatı 93 lira ve bu ödenilen bedelin yaklaşık 60 lirası vergiye gidiyor.

Hal böyle olunca da keyfinden vazgeçmek istemeyen vatandaşlar evde alkol üretmeye başladı ya da en azından deniyor diyebiliriz.

Bunu yapmak için ise ihtiyaç olan temel malzeme: ‘Evsel kullanım amaçlı etil alkol’

Dünya'dan, Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, Antalya'da bir firma tarafından üretilen ve ‘Evsel kullanım amaçlı tarımsal kökenli etil alkol’ ibaresi ile satılan ürün hacmen yüzde 96 alkol içeriyor.

Ürünün etiket fiyatı 47.10 TL olsa da, alkolün suyla seyreltilmesi ve anason yağı ile aromalandırılması, son olarak da şeker katılması ile 70’lik rakı yaklaşık 20 TL’ye denk geliyor.

Üretim süreci 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor. Rakı tüketen vatandaşlar üretim formüllerini birbiriyle paylaşırken, konu kulaktan kulağa hızla yayıldı.

Üretici firma, Kurban Bayramı’nda talebe yetişemedi. Ürün geçtiğimiz günlerde marketlerde en çok sorulan, aranan ürünlerden oldu

TAPDK verilerine göre rakı satışları son 4 yılda 10 milyon litre azaldı. Fakat bu azalmanın sebebi evlerde üretime yönelinmesiyle de alakalı. Çünkü son 10 yılda sadece rakıya yüzde 265 zam geldi.

Son olarak bu yılın temmuz ayında yapılan düzenlemeyle 70’lik rakı üzerinden alınan ÖTV 46.72 liradan 50.37 liraya yükseldi. İçkide ÖTV üzerinden ayrıca yüzde 18’lik KDV alınıyor. Bir şişe 70’lik rakıdan tahsil edilen KDV de 8.4 liradan 9.06 liraya yükseldi. Böylece 93 TL olan 70’lik rakıya ödenen bedelin 60 TL’si vergi oldu.

Öte yandan Türkiye’de çok sayıda firmanın etil alkol ithal etme veya üretme izni bulunuyor. Etil alkol ilaç sanayiinden PVC sanayiine, silah üretimine kadar farklı alanlarda kullanılıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir