Fitch Türkiye’nin Kredi Notunu Yine Düşürdü: BB’den BB-’ye İndi

 > 
45PAYLAŞIM

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu BB’den BB-’ye düşürdü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, ülkenin kredi notunu indirmesine gerekçe olarak Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasını gösterdi.

DW Türkçe'nin haberine göre, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin notunu bir kez daha düşürdü. Böylece not görünümü halihazırda yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında bulunan Türkiye'nin notu BB'den BB-'ye geriledi. Ayrıca not görünümünün “negatif” olduğu bildirildi.

Fitch Ratings’den yapılan açıklamada not görünümü “olumsuz” olarak değerlendirilerek, ülkenin notunun daha da düşürülebileceğinin sinyalleri verildi.

'Merkez Bankası başkanının görevden alınması etkili oldu'

Türkiye’nin notunun bir derece daha düşürülmesinde Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın “Merkez Bankası’nı hükümetin faiz oranlarına ilişkin talimatlarını yerine getirmemekle eleştiren” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınması gösterildi. Halihazırda zarar görmüş olan güvenilirliği daha da zedeleyen bu hamlenin “ülkenin şiddetle ihtiyaç duyduğu yabancı yatırımı da tehlikeye sokabileceği” ve “gittikçe kötüye giden ekonomik sonuçları olabileceği” belirtildi.

Öte yandan Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatının ABD yaptırımları riski taşıması da gerekçeler arasında yer aldı.

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alınmıştı👇

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Görevinden Alındı - onedio.com
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Görevinden Alındı - onedio.com

Rusya'dan alınan S-400'lerin teslimatı ise dün başlamıştı

Milli Savunma Bakanlığı Görüntüler Paylaştı: S-400 Teslimatı Başladı - onedio.com
Milli Savunma Bakanlığı Görüntüler Paylaştı: S-400 Teslimatı Başladı - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir