Fırat Kalkanı'nda 35. Gün: IŞID 'Drone'la Saldırdı, 3 Asker Yaralı

 > -

Suriye'de devam eden Fırat Kalkanı Harekâtı'na katılan ve yaralanan 3 asker tedavi için Kilis Devlet Hastanesi’ne getirildi. Ajanslar askerlerden birinin durumunun ağır olduğu bilgisini verdi ancak TSK'dan yapılan açıklamada askerlerin hafif yaralı oldukları vurgulandı. TSK'nın açıklamasında ayrıca saldırının insansız hava aracı (Drone) ile yapıldığı da belirtildi.

24 Ağustos’ta Suriye'deki IŞİD güçlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı 35’inci gününde de devam ediyor.

Doğan Haber Ajansı, bugün harekât kapsamında yaralanan 3 askerin Kilis'e getirilerek tedavi altına alındığını bildirdi.

Ajans askerlerden birinin durumunun ağır olduğunu duyurdu.

TSK: Drone'la yapılan saldırıda 3 asker hafif yaralandı

Harekât kapsamında bugün 30 IŞİD hedefine 57 atış yapıldığını açıklayan Genelkurmay Başkanlığı, IŞİD'e ait 4 binadaki teröristlerin öldürüldüğünü açıkladı.

Genelkurmay ayrıca bombalı saldırı sonucu 3 askerin hafif şekilde yaralandığını belirtti.

IŞİD "drone" ile saldırdı

NTV muhabiri Özden Erkuş IŞİD'in 'kamikaze drone'u kullandığını söyledi

Genelkurmay Başkanlığı da açıklamasında IŞİD'in Vukuf bölgesindeki unsurlara "drone" ile bombalı saldırı gerçekleştirdiği bilgisini doğruladı.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

Koalisyon güçleri tarafından, Tulaylin bölgesinde tespit edilen IŞİD unsurlarına yönelik hava harekâtı sonucu bir IŞİD unsuru etkisiz hâle getirildi ve örgütün kullandığı bir bina imhâ edildi.

Harekâtın 35. gününde, Azaz-Rai hattında muhaliflerden oluşan 5 Özel Görev Kuvvet Grubu'nun güney istikametindeki ileri harekâtının saat 18.00 itibariyle devam ettiği de belirtildi. 

Muhalifler tarafından, karadan ve havadan sağlanan ateş desteğiyle Rai'nin güneybatısındaki Tall Ar'da tekrar kontrol sağlandığı ve Vukuf'un güneyindeki bölgenin ele geçirildiği ifade edildi. 

Buna göre, Rai'nin batısındaki Muraygil ve Mare'nin kuzeyindeki Tulaylin'de kontrol sağlanması için harekât sürüyor.

Açıklamada ayrıca IŞİD'den temizlenen bölgelerde, harekâtın başlangıcından bugüne kadar muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imhâ timleri tarafından, 28 mayın ve 981 el yapımı patlayıcının (EYP) kontrollü olarak etkisiz hâle getirildiği de ifade edildi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Fırat KalkanıIŞİDKilisSuriyeTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir