Fırat Kalkanı'nda 13'üncü Gün: ÖSO 9 Köyü Ele Geçirdi

 > -

TSK, Özgür Suriye Ordusu'nun, Çobanbey'in güneyinde IŞİD'in elinden 9 köyü daha aldığını ve tespit edilen 9 hedefin Fırtına obüsleriyle 99 atım yapılarak vurulduğunu açıkladı.

Fırat Kalkanı Harekâtı'nın 13. gününde Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Çobanbey'in (Rai) güneyinde, El Bab yönünde 9 köyü daha IŞİD'den aldığı açıklandı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada 9 hedefin de Fırtına obüsleri ile vurulduğu belirtildi. 

ÖSO'nun aldığı köylerin isimleri; Karabah Mamal, Haydar Başa, Al Humayrah, Umm Et Tadaya, Al Masannah, Cub El Dam, El Mustafa El Kabir, Nabra ve Mazrat Nabra.

ÖSO, El Bab’a ilerliyor

El Bab, PKK'nın Suriye kolu YPG'nin elindeki Menbic ile Afrin'in arasında bulunan ve IŞİD'in kontrolü altında olan bir Halep ilçesi.

Söz konusu gelişmelerle ilgili şu açıklama yapıldı;

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin oluşturduğu tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek maksadıyla 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan “Fırat Kalkanı Harekâtı”, Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesi'nin 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ile BM’nin DEAŞ’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülüyor. 

Harekâtın 13. gününde operasyon bölgesinde teröristlere ait olduğu belirlenen ve yerleri tespit edilen 9 hedef, Fırtına obüsleriyle 99 atım yapılarak tam isabetle vuruldu. Harekâtın başladığı günden bugüne kadar toplam 392 hedefe bin 698 atım yapıldı. Ayrıca bugün koalisyon güçleri desteğindeki ÖSO tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda Karabah Mamal, Haydar Başa, Al Humayrah, Umm Et Tadaya, Al Masannah, Cub El Dam ve El Mustafa El Kabir köyleri ele geçirildi."

Sınır birlikleri, Kilis-Gaziantep (Azez-Cerablus hattı) arası, zırhlı birliklerle takviye ediliyor

Sınırda set çekme çalışmaları da devam ediyor

Fırtına obüsleri, Hawk füzeleri ve çok namlulu roketatarlarla korunan sınır bölgesinde bir yandan da modüler duvar örme çalışmaları yapılıyor. 

Doğan Haber Ajansı'nın aktardığına göre duvar örme çalışması Gaziantep'in Karkamış ve Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi arasındaki sınır bölgesinde yoğunlaşmış durumda.

Sınır güvenliğine ABD’den HIMARS’lı destek

Harekat başlamadan önce Gaziantep'e bağlı Almalı Köyü'ne ABD tarafından HIMARS füze sistemi kurulmuştu. Sistemi kullanan 50 ABD askeri de köyün hakim bir noktasında oluşturulan üsse yerleşti. 

IŞİD'e yönelik kullanılması planlanan ve 92 kilometrelik menzile sahip füzeler geçen cumartesi günü ilk kez ateşlenerek Rai ve Bab bölgesindeki IŞİD mevzilerini vurdu.

Hızlı hareket kabiliyetine sahip 2 araçlık ve 30 namlulu HIMARS bataryalarının Fırat Kalkanı harekatı bitene kadar Almalıtepe'de konuşlanarak IŞİD'e karşı kullanılması bekleniyor.

AA, DHA ve TSK

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerCerablusFırat KalkanıFırtınaGaziantepIŞİDKilisŞanlıurfaSuriyeTerörTürk Silahlı Kuvvetleriet
Görüş Bildir