Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Finler'in Aslında Türk Olduğunun İspatı 11 Şey

 > 
8.5bPAYLAŞIM

Uzun bir süredir dillendirilen, Finler'in aslında Türk olduğu gerçeğine son noktayı koyalım istedik. Bu konuda aksi görüşler savunulsa da birçok tarihçinin görüşü; Orta Asya'da Türklerle beraber yaşayan Finler'in, Ural dağlarının ardından İskandinav topraklarına göçmüş olduğudur. Şimdi beraber değerlendirip karar verelim. Finler Türk mü yoksa değil mi?

1. Einen kardeşim einen

Son yıllarda dilbilimciler Ural-Altay dil grubunu Ural ve Altay olarak ayrı ayrı kollarda değerlendirmeye başlasa da bu dil grupları arasındaki akrabalık göz ardı edilemez. İki dil de sondan eklemeli olması bakımından benzerlik göstermekte. Fince, Ural Grubu Fin-Ugor alt kolunun Fin dilleri grubuna aitken Türkçe, Altay grubunun Türki diller kolunun Oğuz alt grubuna dahil. Ural grubu Kuzey Sibirya kökenli Altay grubu ise Güney Sibirya kökenlidir. Tabii ki bu gruplar aynı köklere sahip.

2. Ceddin deden neslin baban

İki toplum da savaşçı olmasıyla bilinir. Türkler, tarih boyunca destanlar yazıp bunları en son Çanakkale Zaferi ve Kurtuluş Savaşı'yla taçlandırırken Finler de 2. Dünya Savaşı'nda Stalin'in ordularına karşı harika bir savaş vermiş Sovyetler'e kök söktürmüştü. Bizle ilgili olanları zaten biliyoruz. Finler, Kış Savaşı olarak isimlendirilen bu savaşta Sovyetler'in 1 milyon kişilik ordusuna karşı 345000 kişilik bir orduyla savunma yapmış, savaş sonunda verdiği 25000 kayıpla Sovyetler'e 125000 kişilik kayıp verdirmiş ayrıca 3500 tank ve 500 civarı uçağını da yok etmişti.

3. Tokat'tan mı geliyon gız sen Almuslu musun?

İki toplumun da hamam merakı malum. Bizimkiler şöyle göbek taşına uzanıp kendini saatlerce keseletirken, Finler iş toplantılarını bile saunada yapıyor. Tabii arada küçük farklar var. Biz peştemal giyip hamama girerken Finler bu organizasyonu çıplak gerçekleştiriyor.

4. At

At Türk toplumunun olmazsa olmazı olduğu gibi Finler için de aynıdır. İlk çağlardan itibaren ata önem veren Finler, at eti yemeye de bayılırlar. Her ne kadar bugün Türkiye'de biz at eti tüketmiyor olsak bile Orta Asya'daki akrabalarımız için at eti vazgeçilmezdir. Deyim yerindeyse at etsiz yemek pişmez.

5. Avrat

En çok ortaklaştığımız değer de bu herhalde. Kadınlara çok önem veriyoruz. Finlandiya'da kadına karşı şiddet %46. Türkiye'de ise %38. Tabii ki Finlandiya'da her vakanın raporlandığını, Türkiye'de ise en az bir o kadarının raporlanamadığını göz ardı etmemek lazım.

6. Silah

Dedik ya iki toplum da savaşçı toplum diye. Dolayısıyla iki toplumun da silaha meraklı olması kaçınılmaz son. Ruhsatlı ve kayıt dışı tahminler göz önüne alındığında Türkiye'de bireysel silahlanma %30 civarındayken Finlandiya'da bu sayı %35.

7. Tık tık tık. -Kim o? Öcü.

Gelelim üç kere tahtaya vurma adetine. Nazar değmesin diye yaptığımız bu hareket Finler'de de var. Bugün bize şaman kültüründen miras kalan bu batıl inanç Finler'e de şaman kültüründen geçmiş.

8. Yere tükürmek

Bunu yapmayanımız yoktur. En az bir kere yere tükürmüşüzdür. Finler'de de durum aynı. Yolda yürürken bir bakmışsınız ki o güzelim sarı saçlı mavi gözlü kızlar yerlere tükürüyor. Şaşırmayın; sadece ayakkabınızın tükürük içinden kalmaması için dikkatli olun.

9. Referansınız var mı?

Bu sorunun anlamı aslında "torpiliniz var mı?"dır. Türkiye'de torpilsiz işe girme ne kadar zorsa Finlandiya'da da aynı şekildedir. Eğer tanıdığınız varsa işi olmuş bilin. Ertesi gün gidip başlayabilirsiniz.

10. Yere yalın ayak basma üşütürsün

Başka bir benzeyen özelliğimiz ise eve kesinlikle ayakkabıyla girmemek. Eve girerken ayakkabılarını çıkaran Finler'e misafir olduğunuz zaman anında önünüze terlik getirirler.

11. Şap şap yıkayıverdim

Taharet musluğu kültürü bir bizde var, bir Japonlar'da bir de tabii ki Finler'de. Eğer Finlandiya'ya giderseniz gönlünüzü ferah tutun. Rahat rahat taharetlenebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sertan-kay

Bilgiler kismen dogru lakin olayin genetik boyutuna gelirsek agir sicarsiniz. Dini tanim yapmis birisi de arkadasim ayni dini tanim dunya 6000 senelik diyor, isa musa adem zirvalarini gececeksin once o Hazarlar ile birlikte ortaya cikmis bir kavram. Gelelim konuya bahsettiginiz Finlandiyalilar genetik olarak Cermen ve Ural-Altayli kavimlerinlerin torunlari. Isvec'te de azinliklar. Lapon ya da Samiler o bolgelerde binlerce sene en yuksek populasyona sahip Asyali kavim, son 100 sene icerisinde kisirlastirmaya varan soykirima ugradilar. Vikingler(Cermenler) ve Laponlar(Ural Altaylilar) o bolgenin en kalabalik milleti olarak savastilar, ticaret yaptilar, birlestiler, kulturel ve dini mitler olarak birbirinden etkilendiler genel olarak bu milletin cogu asimile olup Dogu Isvec, Norvec, Finlandiya, Baltik, Kuzey Bati Rusya'nin halkini olustururken cok azi kulturunu koruyabildi.

sertan-kay

Sen nasil resmini gordugun o cikik elmacik kemikli, cekik atalarindan cok Arap, Pers, Yunan, Ermeni, Slavlar ile kaynasan atalarin gibi cok hafif cekiklik ve genel olarak diger irklarin ozelliklerini aldiysan, ayni seyi onlar sadece tek bir kavim ile yasadilar. Dipnot: Sakhalar ve Laponlar(Samiler) ayni genleri tasiyor, bunun sebebi de cografi olarak mumkun mertebe izole, cok soguk bolgelerde yasamis, cok az kaynasmis olmalari.

.-16

3 kere tahtaya vurma adeti istanbullu ortodox papazların adetidir. orta asya zırvalarıyla hiç bir ilgisi yok. bu gibi geniş kitlelere ulaşacak yazıları yazan ve yayınlayan g.laleleri daha dikkatli olmalılar.

volkan-bekdemir

olmayan beynınle yorum yapma arap

berkay-sezgin

Konuştu sakallı kitapsızlardan eğitim alan soysuz

benoguzhanaydin

İspatı deniyor.Ortada her millette olduğu gibi birkaç kültür benzerliği var.Bu tarz köken birleştirmelerinde belgeyle beyan esastır.Finler dediğiniz ırk kökeni belli tarihi derin nadir milletlerden olan asil bir Ural kavmidir.Kızılderili Fin diye bütün dünyayı Türk yapacaksınız.Takılıyoruz be olum ne ciddiye alıyon diyen kişilere de cevap vermek lazım.Bu tarz durumlara kadar gır gır yapılacak elli tane şey var.Onlarla takılın .

arzu-aktas-gunduzler

Tarihi eksik okursan böyle ne alaka dersiniz.Tüm insanlık 2 kişiden meydana geldi sonuçta değil mi? Biz Türkiye Türklerinin en yakını Azerbaycan ve Türkmenistan halkları daha da ötede Kazakistan Kırgızistan Özbekistan vs türki devletlerlerle birleşiyoruz. Onlarda daha da ilerde Hun devletinin Türk olduğu ispatlıdır Hun devletinin varisleri macarlarla birleşiyoruz..Yani Nuh peygambere kadar ilerlerseniz finler estonlar ve türklerin atasının bir olduğunu görürsünüz.Türkler Yafes'in oğlu Magog'un soyundandır Finler ,Estonlarda bu gruptadır .Yafesin diğer çocukları yunanlar persler... Yani insanlık tarihini iyi okumalısınız.Finlerle 1 asır öncesinden akraba olduğumuzu kimse iddia etmiyor.Ama insanlık tarihini inceledğinizde aradığınz belgeler aynı aileden geldiğimizi kanıtlar.Yani Finler Türk'tür demek yanlış ama Finler ile Türk aynı babanın çocuklarıdır demek daha doğrudur.

volkan-bekdemir

olmayan beynınle sende yorum yapma oğuz

alparslan-cakici

Vikingler Türk Soyundan gelmiştir bu yüzden iskandinavyada şuan hala türk kanı taşıyordur.

.-16

Marslılarda türkmüş :)))

serxan-hbk

turkler esmer finland sari

-857

Cahil Türkler Esmer değil kürtlerle karıştırmışsın heralde tipini siktiğim

mahir-arslan2

lan türkler sarı mı

ahmet-alkan8

Sanırsın aramızda safkan Türk var. :D

ahmet-dogruel

Mahir Arslan Türklerin kökeni sarı bunu bilmiyon mu

ahmet-dogruel

Mahir Arslan sarı saçlı mavi gözlü Türk'te olur (ki özü bu) siyah saçlı kara gözlüsü de olur ayrımcılık yapma bişey bildiğin yok senin dediğin durumda ben piç kurusu oluyorum

emre-altintas2

Türkler sarı değildir ama kökenlerinde sarı kökende vardır o konuda haklısın ama Türkler aslen beyazdır yani her iki Türk de olabilir ve Türkler kolay kolay esmerleşmez ancak çok sıcakta kalırsa oda zar zor ve bu esmerleşme de kalıtsal değildir.Bronzlaşmadır.Örneğin:Arabistan gibi bir yerde ama ben aslen kendim de dahil Türkiye deki safkan Türk nüfusunun az olduğunu düşünüyorum ama bence kendini o asil kanı taşımaya layık hırslı bu vatan ve bayrak için canını verecek herkes Türktür.

Görüş Bildir