Film Gibi! 44 Yıl Önce Bir Mağarada Öldürülen ve Midesindeki Artıklardan İncir Ağacı Yetişen Kıbrıslı Türk

20bPAYLAŞIM

Filmlere konu olur mu, bilemeyiz ama böyle bir şeyi daha önce duymadığınıza dair iddiaya girebiliriz! Kıbrıslı Türk Ahmet Hergüner'in midesindeki incir çekirdeği hem bir ağaca dönüştü hem de cesedinin bulunmasına yardımcı oldu.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/amp/gundem/ki...

1974 yılında, Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki çatışmalarda binlerce insan yerinden edildi, yüzlerce insan yaşamını yitirdi, onlarca insan da kayboldu.

20 Temmuz 1974 günü başlayan ve 18 Ağustos 1974'e kadar devam eden operasyon elbette bir anda ortaya çıkmadı, temelleri çok eskiye dayanıyordu ancak Kıbrıs Millî Muhafız Ordusu ile Yunan-Rum paramiliter ordusu EOKA-B'nin organize ettiği darbe bardağı taşıran son damla oldu.

Garantör konumundaki Türkiye, İngiltere ile ortak bir operasyon düzenledi ve harekât gerçekleştirildi.

Harekât öncesinde, çatışmalar devam ederken Türk Mukavemet Teşkilatı'na katılan Ahmet Hergüner 10 Haziran 1974 günü kayboldu ve ailesi kendisinden yıllarca haber alamadı.

2011 yılında, Ksenofon Kallis isimli araştırmacı Paraklişa köyündeki dağlık alanda o bölgede yetişmeyen bir incir ağacı gördü, şüphelendi ve yetkili birimlere başvurdu.

Mağaranın içinde yer alan ve o rakımda yetişmesi mümkün olmayan incir ağacı şüpheler üzerine kesildi, kazılar yapıldı ve üç farklı kişinin cesedine ulaşıldı.

Araştırmalar sürdü, bölgede yetişmeyen angoriniga incirinin ağacının kimlerin evinde olduğuna bakıldı ve Hergüner ailesine ulaşıldı.

DNA testlerinin sonucunda cesetlerden birinin yıllar önce kaybolan Ahmet Hergüner’e ait olduğu anlaşıldı.

📷 Selçuk Şamiloğlu

Ahmet Hergüner evinin bahçesindeki ağaçtan incir kopardıktan sonra yemiş, ardından Rum milisler tarafından kaçırılmış ve sapa bir mağarada dinamitlenerek üç arkadaşıyla birlikte öldürülmüştü.

📷 Selçuk Şamiloğlu

Mağara dinamitlendikten sonra ortaya çıkan dev çukurla mağaraya güneş dolmuş ve güneşten faydalanan Ahmet Hergüner’in midesindeki incir çekirdeği de bir ağaca hayat vermişti.

📷 Selçuk Şamiloğlu

Evet, yanlış duymadınız: Ahmet Hergüner'in midesindeki incir artıklarından bir ağaç hayat buldu ve o artıkların hayat verdiği ağaç da Ahmet Hergüner'in cesedinin bulunmasını sağladı. Bir tanecik bir incir...

Ahmet Hergüner'in 87 yaşındaki kardeşi Münür Hergüner, Hürriyet'ten Zeynep Bilgehan'a Güzelyurt’taki evlerinde o günleri şöyle aktardı: 

“Adanın güneyinde yarısı Türk yarısı Rum 4 bin nüfuslu Piskobu köyünde yaşıyorduk. 1963-1964’te küçük Türk köyleri büyüklerle birleştirildi. 1974’te yeniden karışıklık çıktı. Kardeşim Ahmet, Türk Mukavemet Teşkilatı’ndaydı. 10 Temmuz günü evinden alıp götürdüler. 15 Temmuz’da Rumların saldırısı olunca köyümüze en yakın İngiliz üssüne sığındık. Altı ay başka köylerden de gelen 10 bin kişiyle üsteki kampta yaşadık. Sonra bizi uçaklara koyup Türkiye’ye gönderdiler. Adana’da kaldıktan sonra anlaşmayla Kıbrıs’a geri geldik. Rumların çıkartıldığı evlere girdik. Biz kurtulduk ama kardeşimi kurtaramadık. Yıllarca yetkililerin kapısını çaldık ama sonuç alınamadı. 2011’de haber geldi: Paraklişa köyünde bir araştırmacı dağlık alanda o bölgede yetişmeyen bir incir ağacı görüp şüphelenmiş. Altını kazınca üç kişi buldular. Kimin evinde bu ufak tip ‘angoriniga inciri var’ diye araştırdılar. Kardeşimin kayıp olduğunu öğrenince kan testi yaptılar ve onu buldular. Küçük kayıkla dağın altındaki mağaraya götürüp dinamitle patlatmışlar. Midesindeki incir, patlama sonucu delinen kayadan giren güneş ışığıyla hayatta kalıp büyümüş. Kardeşimi o incir ağacı sayesinde buldular. Biz de gidip yeri gördük. Acımız hiç bitmedi..."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
solacik

Gülen ve ters baş parmak emojisi yapan beyinsizlerin amk

mavi-mora

İncir ağacını kesmeden numune alamazlar ve cesetleri çıkaramazlar mıydı acaba? Ağaca çok üzüldüm...

necla.toker

18 TEMMUZ KIBRIS ÇIKARTMASI ? 15 TEMMUZ 2016 DARBE ??????? TESADÜF MÜ ??????????????????????

suspicious

evet.

kojirohyuga

Şimdi şöyle bir durum var Kıbrıs'ta; eskiden beri süregelen hatalı devlet politikaları söz konusu ve elbetteki yapılan boykot elleri kolları bağlıyor. Türkiye'den ipini koparan sorunlu tip kumarhaneler için soluğu orada alıyor yer yer orası da doğru ama bu sorunlar, katledilmek veya asimile olmaktan evladır. Türk askeri bugün çekilse ilk fırsatta annenizi beller o rumlar. Sanmayın ki sizi kardeşim diye kollarına alırlar. Özellikle İngiltere güzel maniple ediyor sizi takdir etmek lazım.

Gizli Kullanıcı

rum suçlulardan birisi vicdan azabı çekip olanları farklı bir şekilde anlatmış olmasın kendisinide saklamış olur böylece

Görüş Bildir