Figen Yüksekdağ: 'Sözlerimin Arkasındayım'

 > -

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında "Sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD'ye yaslıyoruz" sözlerinden dolayı "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan soruşturma başlattı.

Başsavcılık, Yüksekdağ'ın 19 Temmuz'da Kobani'deki temaslarının ardından geldiği Suruç ilçesinde katıldığı programda yaptığı, "Biz sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD'ye yaslıyoruz, bunu söylemekte ve savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz" konuşmasından dolayı soruşturma başlattı.

Başsavcılık, "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan başlattığı soruşturmada Yüksekdağ'ın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğuna karar verirse, Anayasanın 83. maddesine istinaden, "Dokunulmazlığının kaldırılması" talebinde bulunacak.

Hazırlanacak fezleke, TBMM Başkanlığına sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderilecek.

'Siyasi iktidar sırtını IŞİD adı verilen terör örgütüne yasladı'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Suruç İlçesi'nde katıldığı bir kutlamada, "Biz sırtımızı Rojava'ya, Kobani'ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG- YPJ'ye dayıyoruz" konuşmasından dolayı 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan soruşturma başlatması ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. 

Yüksekdağ, "O konuşmamda bir çağrı daha yaptım. 'Gelin siz de sırtınızı PYD'ye yaslayın. Türkiye'nin sırtı sağlam olsun.' Kobani'ye ve Rojava'ya sırtını yaslayan Türkiye'nin sırtı sağlam olur. Sırtınızı IŞİD'e yaslamayın. Yıllar boyunca siyasi iktidar sırtını IŞİD adı verilen terör örgütüne yasladı. Hala bu durumu değiştiren bir gelişme yaşanmamıştır. Ben söylediğim sözlerimin arkasındayım. Barışın, çözümün ve bölgesel demokratik gelişmenin önünün açılabilmesi için bütün Türkiye'nin de bölgesel kardeşlik ilişkilerini eksen alan bir yoldan ilerlemesi gerekir. Hakkımda açılan soruşturma ve dokunulmazlık tartışmaları bunların hiçbirisinin bizim nezdimizde karşılığı yoktur. Hükümsüzdür. Geçici ve meşru olmayan bir hükümet döneminde alınıyor bu karar. Bu nedenle hükümsüzdür" dedi.

AA ve DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir