Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fevkalbeşer Bir Adam Olan Lao Tzu'nun Tao Öğretisinden Alıntı 16 Söz

 > -
Abone ol

İşte Taoizm'in babası Lao-Tzu'nun kulağa küpe olacak sayısız sözlerinden birkaçı...

Kaynak: http://www.thedailyzen.org/2015/03/23/16...

1. Biri tarafından yürekten sevilmek güç, birini yürekten sevmek ise cesaret verir.

2. Çok kıymet verdiğim üç hazinem var: birincisi sadelik, ikincisi sabır, üçüncüsü de merhamettir.

Düşüncelerinizde ve davranışlarınızda sade olduğunuzda, varlığın kaynağına dönersiniz. Dostlarınıza ve düşmanlarınıza karşı sabırlı olduğunuzda, ne olursa olsun anlaşma sağlarsınız. Kendinize karşı merhametli olduğunuzda, dünyadaki bütün insanlarla barış sağlarsınız.

3. Başkalarını bilen kimse bilgili, kendini bilen kimse bilgedir. Başkalarını yönetmek kuvvet; kendine hükmetmek ise iradedir.

4. İyi bir gezgin rotasını önceden çizmez ve varmayı amaçlamaz.

5. Yaşamın tümü, mükemmelliğe doğru kendiliğinden oluşan bir harekettir. Ona karşı güç kullanıp, zorlama çünkü eninde sonunda eski durumuna geri dönecektir. Yaşamın doğal bir biçimde akmasına izin ver.

6. Olduğuyla yetinebilen kişi yarışmaz böylece kimse ona karşı kazanamaz ve herkes ona saygı duyar.

7. İnsanlara liderlik etmek istiyorsanız, onlarla birlikte yürüyün.

8. Doğru çoğu zaman kulağa hoş gelmez. Kulağa hoş gelenler ise doğru değildir.

9. Kendine inancı olan bir kimse başkalarını ikna etmeye çalışmaz. Kendini bilen kimse başkalarının onayına ihtiyaç duymaz. Bir kimse kendini benimsediğinde, tüm dünya onu olduğu gibi kabul eder.

10. Halinden memnun ol; kendi yeterliliğine güvenirsen kayıplarından dolayı acı çekmezsin. Bu dünyanın tuzaklarından korunursun, uzun bir ömrün ve sonsuz nimetlerin olur.

Halinden memnun ol; kendi yeterliliğine güvenirsen kayıplarından dolayı acı çekmezsin. Bu dünyanın tuzaklarından korunursun, uzun bir ömrün  ve sonsuz nimetlerin olur.
Halinden memnun ol; kendi yeterliliğine güvenirsen kayıplarından dolayı acı çekmezsin. Bu dünyanın tuzaklarından korunursun, uzun bir ömrün  ve sonsuz nimetlerin olur.

11. Mutsuzsan geçmişte yaşıyorsun demektir. Kaygılıysan gelecekte yaşıyorsun demektir. Huzurluysan “şu anda” yaşıyorsun demektir.

12. Başkalarını anlıyorsan bilgili, kendini anlıyorsan bilgesin. Başkalarına karşı zafer kazanan kuvvetlidir, kendi nefsine karşı zafer kazanan ise kudretli.

Sahip olduklarınla yetinmeyi öğrendiğinde zengin olursun. Yaşama gücünü kaybetmezsen ebediyete ulaşırsın. Amacını kaybetmezsen kalıcı, kayıpların olmadan ölürsen ebedi olursun.

13. En iyi savaşçı telaş etmeden önderlik eder, öfkelenmeden savaşır, karşı karşıya gelmeden üstesinden gelir.

14. Başkalarının ne düşündüğünü umursayanlar, onların mahkumu olurlar.

15. Çamurlu su doğada katettiği yol sayesinde arınır. İnsan yaşamın karşısına çıkardıkları sayesinde kemale erer.

16. En büyük erdem içinde kendi benliğin olmaksızın bir eylemde bulunmaktır. En büyük şefkat karşılıksız vermektir. En büyük adalet tercihsiz görebilmektir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cetin-erhan-sokmen

Benim duyduğum en bilgece sözü: İtaatin olduğu yerde disiplin bulunmaz. Ya da: Bir yerde İtaat varsa, orada disiplin yoktur.

eren.karakoca

Ellerinize sağlık. çok iyi bir çalışma olmuş.

yns-kya

çok iyi ya

witch

Başkalarının ne düşündüğünü umursayanlar, onların mahkumu olurlar.

buket.brntrk

Başkalarını yönetmek kuvvet; kendine hükmetmek ise iradedir. Doğru söze ne denir ...

Görüş Bildir