Görüş Bildir
Haberler
FETÖ Davası Sanığı, Elon Musk'ı İhbar Etti: Savcılık 'Soruşturmaya Yer Yok' Dedi

FETÖ Davası Sanığı, Elon Musk'ı İhbar Etti: Savcılık 'Soruşturmaya Yer Yok' Dedi

FETÖ davasında yargılanan Metin Can Yılmaz, Elon Musk'ı Signal programının kullanımını teşvik ettiği için ihbar etti. İhbarı dikkate alan mahkeme, savcılığa yazı gönderdi. Savcılık, soruşturmaya yer yok kararı verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

2021 yılının başında, popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp'ın gizlilik politikasını değiştireceğini duyurmasının ardından kullanıcılar arayışa girdi.

Elon Musk da Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Signal programını önerdi. 

Hatta bu öneri, isim benzerliği olan başka bir şirketin hisselerinin yüzde 1300 artmasına bile neden oldu.

Elon Musk'ın Signal önerisi, Türkiye'de ise bambaşka bir karşılık buldu.

Musk, yaptığı paylaşımda Signal mesajlaşma uygulamasının kullanılmasını önermişti.

Musk, yaptığı paylaşımda Signal mesajlaşma uygulamasının kullanılmasını önermişti.

Kendisine yöneltilen suçlamanın, Musk'a da yöneltilmesi gerektiğini söyledi

Kendisine yöneltilen suçlamanın, Musk'a da yöneltilmesi gerektiğini söyledi

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre Musk'ın Signal programını önermesi nedeniyle Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği ve casusluk suçlamasıyla tutuklu yargılanan bir sanık, dünyanın en zengin insanı hakkında FETÖ ihbarında bulundu. Sanığın yargılandığı mahkeme, bu ihbarı dikkate aldı ve savcılığa yazı yazarak, soruşturma başlatılmasını istedi.

FETÖ üyeliği ve casusluk suçlamalarıyla tutuklu yargılanan Metin Can Yılmaz, telefonunda mesajlaşma programı Signal'ın yüklü olması nedeniyle de suçlanıyor. Yılmaz hakkındaki iddianamede, Signal programının FETÖ'nün il ya da ilçe imamları tarafından kullanıldığı belirtiliyor.

Yılmaz, yargılandığı davanın 23 Haziran'daki duruşmasında, dünyanın en zengin kişisi Elon Musk'ın Signal programını önerdiğini, bu nedenle iddianamede kendisine yöneltilen suçlamanın Musk'a da yöneltilmesi gerektiğini ifade etti.

Mahkeme, ihbarı başsavcılığa gönderdi

Mahkeme, ihbarı başsavcılığa gönderdi

Mahkemeler, sanığın ihbarını Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapmasını tavsiye ederek ihbarı dikkate almayabilir ancak Yılmaz'ın yargılandığı Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Elon Musk hakkındaki ihbarı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yönlendirdi. 

Mahkeme başkanı ile Yılmaz arasında, 23 Haziran'da Elon Musk hakkında ihbar yapılan duruşmada, şu konuşma geçti:

Yılmaz: Signal kullananları ifşa edeceğim. Elon Musk gibi. Signal kullanan adam, Sabah gazetesinin haberine göre ya il imamıdır ya da ilçe imamıdır. Resmi suç duyurusunda bulunuyorum.

Başkan: Kim hakkında?

Yılmaz: Elon Musk hakkında. Adam hem kullanıyor hem de teşvik ediyor. Eğer benim hakkımda Sabah gazetesinin haberine dayanarak iddianame düzenlenip Enver Altaylı hakkında mütalaa düzenleniyorsa, Elon Musk soruşturulmalıdır. Bu adam suçludur. Signal'i kullandığı için, Signal'in kullandırılmasını teşvik ettiği için bu adam örgüt içi bir haberleşme programını herkese tavsiye ediyor. 

Başkan: Suç duyurusunda bulunuyorsun.

Yılmaz: Ciddiyim.

Savcılık ihbarı soyut buldu

Savcılık ihbarı soyut buldu

İhbarın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesinin ardından, Terör Suçları Araştırma Bürosu, 5 Temmuz 2021'de kararını verdi. Savcılık, kararında Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 158. maddesinde, 2017 yılında Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) düzenlenen 6. fıkrasına dayanılarak, soruşturmaya yer yok kararı verildi. 

CMK'nın 158. maddesinde 2017'deki KHK ile getirilen soruşturmaya yer yok kararıyla ilgili 6. maddenin hükmü ise şöyle:

İhbar ve şikayet konusu fiilin suç oluşturmadığının herhangi bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması veya ihbar ve şikayetin soyut ve genel nitelikte olması durumunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilir. Bu durumda şikâyet edilen kişiye şüpheli sıfatı verilemez. Soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar, varsa ihbarda bulunana veya şikâyetçiye bildirilir ve bu karara karşı 173'üncü maddedeki usule göre itiraz edilebilir. İtirazın kabulü halinde Cumhuriyet başsavcılığı soruşturma işlemlerini başlatır. Bu fıkra uyarınca yapılan işlemler ve verilen kararlar, bunlara mahsus bir sisteme kaydedilir. Bu kayıtlar, ancak Cumhuriyet savcısı, hakim veya mahkeme tarafından görülebilir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
90
19
4
3
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

Tımarhane ortamında harika bir hayat :) tamam lan hadi fetöcü diyelim ne yapabileceksin.

Pent

aq app kullandı diye insanları içeri almak nedir lan oha amk

Hector Hector

signal neyse de bylock sadece referans ile indiriliyordu. fetö haberleşme sistemiydi. Elbette içeri tıkacaklar. Gerçi Elon Musk onu da indirse ne olurdu mera... Devamını Gör

psyhedelichead

Ya biri Elon Musk'a haber versin.. adamın morali falan bozuksa yüzü gülsün, günü güzelleşsin be.. :))