Farklı Türlere Ait Şarkıların Başka Müzik Türüne Göre Yeniden Yorumlanmasıyla Ortaya Çıkan 19 Eşsiz Şarkı

55PAYLAŞIM

Bir şarkıyı "cover"almak yani yeniden yorumlamak, kesinlikle o şarkıya yeni anlamlar katmayı ve söyleyen kişinin ruhunu katmayı da içermeli. Bir şarkıyı bambaşka bir tarza ve bir müzik türüne taşımak büyük beceri ve ustalık gerektiren bir şey ama harika bir şekilde yapıldığında da tadından yenmez bir hal alıyor çoğu zaman. 

İşte tam bunu ifade eden şarkılardan bir liste hazırladık sizler için, buyrunuz...

1. Mayssa Kara ft. Scott Page - Comfortably Numb

Pink Floyd'un The Wall albümünde yer alan en meşhur şarkılarından biri olan Comfortably Numb, Mayssa Kara'nın kendine özgü yorumuyla bambaşka ama başka bir şahanelik olarak ortaya çıkmış. Bir progresif rock örneği olan bu şarkıya ud, darbuka gibi oryantal enstrümanların eklenmesi şarkıyı başka bir boyuta taşımış adeta. Mayssa Kara, daha önce de bunun gibi meşhur birkaç şarkıyı kendi tarzıyla seslendirmiş, hatta anadili olan Arapça'yla harmanlamıştı. Hepsi ayrı birer güzellik olan bu yorumlar insanı, ne bilelim böyle alıp götürüyor... Mayssa'yı merak ettiyseniz, bununla ilgili bir içerik hazırlamıştık, içeriğe buradan erişebilirsiniz.

2. Cake - I Will Survive

Gloria Gaynor'ın 1978 tarihli hit şarkısı sadece dönemini değil bugünü bile titreten enerjide. "Diskotek"lerde bu şarkıyla hâlâ dans etmeyen kaç kişi var ki? Şarkı bir efsane malumunuz, sadece kendi ülkesinde değil dünyanın birçok yerinde bırakın coverlanmayı, yeniden aranjeleri bile yapıldı. Bkz. Ajda Pekkan - Bambaşka Biri. Konumuza dönecek olursak, şarkıyı bambaşka bir yere taşıyanlardan biri ikonik grubumuz Cake oldu. Şu bas sololarına hayran olmamak elde mi?

3. Apocalyptica - Nothing Else Matters

Metallica'nın "bilmeyen-yoktur" şarkısı Nothing Else Matters, günümüzün ikonik yani efsaneleşmiş şarkılarından biri desek yanlış olmaz sanıyorum. Tabii bunun getirisi olarak (kimi zaman da götürüsü olarak) milyonlarca kez yeniden yorumlanmıştır. Apocalyptica, o kadar eşsiz bir yoruma imza atmış ki şarkının ruhu yeniden doğmuş gibi. Çelloların bu kadar yakıştığı şarkı çok azdır diye düşünüyorum.

4. All American Rejects - Womanizer Britney Spears Cover

Britney Spears'ın Circus adlı albümünde yer alan hitlerinden biri olan Womanizer, Amerikalı rock grubu The All-American Rejects tarafından 2008'de yeniden yorumlanmıştı. Grup, şarkıya hem akordeon hem bira şişeleri hem de perküsyon katarak inanılmaz bir iş ortaya çıkarmış.

5. Sex Pistols - My Way

Frank Sinatra'nın tatlı, iç açıcı ve güzel enerjiler saçan, tam bir motivasyon ilacı olan şarkısı My Way, Sex Pistols gibi bir punk rock grubunun diline düşünce bambaşka bir şey olmuş ama enerjisinden yine bir şey kaybetmemiş!

6. Pitch Black Process feat. Hayko Cepkin - Zahid Bizi Tan Eyleme

Yüzyıllara meydan okuyan ve ülkede neredeyse bilmeyen kimsenin olmadığı bu önemli deyişi bugüne kadar birçok kez birçok müzisyenden birçok farklı şekillerde dinledik. En son olarak da Türk metal müziğinin dünyaya açılan kapısı olarak nitelendirebileceğimiz grubumuz Pitch Black Process'in Hayko Cepkin ile birlikte ortaya çıkardığı bu şahane yeniden yorum ile karşılaştık. Hayko Cepkin, yaptığı coverların orijinaliyle aynı olmaması gerektiğini kuvvetle savunan biri olarak bu deyişi de kendi tarzıyla hakkıyla yorumlayabilmiş.

7. Yael Naim - Toxic

Listenin ikinci Britney Spears coverı da İsrail kökenli Fransız müzisyen Yael Naim'den. Sadece piyanosuyla ve sesiyle harmanladığı şarkı yumuş yumuş bir şeye dönüşmüş.

8. LP - Something

Bir The Beatles coverı da LP'nin güzelim sesinden, sadece ukulelesiyle...

9. Gregory Isaacs - House of the Rising Sun

Onlarca coverını bulabileceğiniz bir şarkı daha: House of the Rising Sun. Ama çok azı bu türden ve böylesi güzelliktedir. Gregory Isaacs, şarkıyı reggae'ye taşıyarak yeniden anlamlandırmış zira.

10. Saratan - Ederlezi

Polonya çıkışlı bir metal müzik grubu olan Saratan, tabiri caizse metali oryantalleştiriyor diyebiliriz. Bu müthiş Ederlezi yorumları da tam olarak onların bu tarzıyla ortaya çıkmış bir yorum. Hem metal hem oryantal...

11. AnnenMayKantereit x Parcels - Can't Get You out of My Head

Kylie Minogue'un 21. yüzyıla imzasını atmış olan şarkısı Can't Get You out of My Head de bugüne dek defalarca yorumlanan şarkılardan biri. AnnenMayKantereit ve Parcels'in güçlerini birleştirdiği ve geniş bir enstrüman çeşitliliğiyle icra ettikleri bu coverage ağzımız açık bakıyoruz. Bakıyoruz, değil mi?

12. maNga - Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile

Yine kendi topraklarımızdan bir cover ile devam edelim. Manga kendine özgü o muhteşem tarzlarıyla ellerini neye atsalar harikalar çıkarıyorlar zaten. Bu Ajda Pekkan coverı da onlardan biri.

13. Aretha Franklin - Eleanor Rigby

The Beatles'ın efsane şarkılarından biri olan Eleanor Rigby, Aretha Franklin ile buluşunca kendine özgü bir şey çıkmaması söz konusu bile olamazdı.

14. Zella Day - Seven Nation Army

The White Stripes'ın bugüne dek defalarca coverlanan ikonik şarkısı Seven Nation Army, bu yeniden yorum ile bahar şarkısına dönüşmüş adeta.

15. Lindsey Stirling & Tyler Ward - Thrift Shop

Son yılların en iyi çıkışlarından birini yakalayan, üstüne Grammy'li Thrift Shop, kemanla buluşursa ne olur?

16. Campsite Dream - All That She Wants

Ace of Base'in 90'ların unutulmaz şarkılarından birine imzasını attığı All That She Wants, Campsite Dream ile kıpır kıpır "good vibes" saçan çok günümüzden bir yorum olarak karşılıyor bizi.

17. Ben Howard - Call Me Maybe

Bambaşka bir yorum çıkarmanın tarifi gibi bir şey bu cover işte... Carly Rae Jepsen'in bu 2011 çıkışlı hit şarkısı, bu yorumla aynı zamanda oldukça duygusal bir şarkıya dönüşmüş.

18. Sattas - Yalan Dünya

Ülkemizin en iyi reggae gruplarından olan Sattas, Neşet Ertaş'ın Yalan Dünya'sını evirmiş çevirmiş duygusundan hiçbir şey kaybettirmeden leziz bir yorum ortaya çıkarmış.

19. Dua Lipa - Do I Wanna Know?

Arctic Monkeys'in 2013 çıkışlı ünlü şarkısı Do I Wanna Know?, Dua Lipa'nın sesine çok yakışmış bizce, salt piyanoyla da şarkı kademe atlamış!

Yorumlarınızı bizle paylaşmayı ihmal etmeyin! 👇❤️

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
latrakanes

Zahid bizi tan eyleme gerçekten çok iyi bir yorum. Mehter, ezgi, ilahi gibi parçaların rock ve metalle harmanlanması hep istediğim, aradığım bir şey olmuştur ama dozunda olmalı bu yorum gibi. Neymiş, nasıl yorumlanmış ikisi de anlaşılmalı bence.

emin-gulten

alien ant farm -- smooth criminal

mnyksvsc

Frog Leap Studios öneririm...

ahmet-ozyurt

Travis - Baby One More Time, olması gerekli

gzm-ynklr

Güzel şarkılar olmuş 1 favorim.

Görüş Bildir